18.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Περιστέρι – Αρης 67-70: Να γουστάρεις και να… λυπάσαι

Ο Αρης πήρε παλικαρίσιο και απόλυτα δίκαιο «διπλό» στο Περιστέρι με 70-67, απέναντι στην απογοητευτική για ένα ακόμα ματς γηπεδούχο ομάδα σε ένα ματς που αλλάζει ισορροπίες, αφού ο Αρης βλέπει ξεκάθαρα πλέον τα πλέι οφ και το Περιστέρι... όχι και τόσο. Στο 9-12 ο Αρης και με 2-0 επί του Περιστερίου, στο 8-12 οι γηπεδούχοι που παίζουν άσχημο μπάσκετ σε διάρκεια. Στα αξιοσημείωτα ότι και η δεύτερη φετινή εκτός έδρας νίκη του Αρη έγινε με την καθοδήγηση του Δημήτρη Βαρβούνη ο οποίος αντικατέστησε τον ασθενή Γιάννη Καστρίτη, όπως είχε γίνει και στη νίκη επί του Προμηθέα στην Πάτρα. Μεγάλο ματς ο Ερικ Λόκετ που έκανε... απόσβεση.

Ο Αρης μπήκε αγριεμένος στο ματς, ανέβασε έναν ρυθμό που δεν μπορούσε να ακολουθήσει το Περιστέρι, έβαλε τα σουτ και το γρήγορο 0-8 και 2-11 έδειξαν πράγματα. Στο 9'30 έφτασε σε διπλό σκορ 15-30 και το 16-30 του δεκαλέπτου αποτύπωνε την απόλυτη κυριαρχία του, με Λόκετ και Ουίλιαμς να πρωταγωνιστούν.

Το Περιστέρι επιχείρησε να κατεβάσει το τέμπο στο δεύτερο ημίχρονο. Βελτίωσε την άμυνα και τα ριμπάουντ, είδε το άτυχο συμβάν του μέλους της γραμματείας να παγώνει τον ρυθμό και με τους Γκίελο και Σαλούστρο να δίνουν το μακρινό σουτ, πλησίασε στο 34-38 του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς στο 22' με 39-38, ακολούθησε... συμπόρευση των δύο ομάδων μέχρι το 47-46 του δεκαλέπτου, με το Περιστέρι πάντως να δείχνει να έχει βγάλει τον Αρη από τον ρυθμό που τον βόλευε. Τον... ξανάβαλε γρήγορα όμως το τρίποντο, τρία μαζεμένα μέχρι το 32', ένα από Σχίζα και δύο από Κάουαν για το 47-55 που επανέφερε τους Θεσσαλονικείς σε ρόλο οδηγού.

Ο Αρης κρατούσε σε απόσταση ασφαλείας το Περιστέρι, το οποίο πάντως με ένα τρίποντο του Γκρέι έχοντας μπει στο τελευταίο λεπτό πλησίασε μετά από ώρα στον πόντο, 62-63. Ο Κέλι έκανε το 62-65, ο Γκίελο έχασε τρίποντο, ο Ουίλιαμς στα 20'' με 1/2 βολές έκανε το 62-66. Στα 12'' ο Γκίελο με δύσκολο τρίποντο βρήκε στόχο για το 65-66.

Ο Κάουαν πήγε στις βολές στα 10'', 65-68, ο Μωραϊτης με δίποντο το 67-68 στα 5'' και αμέσως πάλι σε βολές ο Κάουαν. Μέσα και αυτές, 67-70, ο Λόκετ έκλεψε τη μπάλα στην πάσα του Κόζι και τέλος.

ΔΙΠΛΟΣ ΚΑΙ...ΛΑΜΠΕΡΟΣ: Ο Ερικ Λόκετ έκανε το ματς της χρονιάς, αν όχι και της καριέρας του. Με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τον Αρη και του αναλογεί το μεγαλύτερο μέρος της επιτυχίας.