15.9 C
Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Περιστέρι – Απόλλωνας Π 75-69: Με την ψυχή στο στόμα

Δυο διαφορετικοί κόσμοι αναμετρήθηκαν στο Περιστέρι, με την υπερπλήρη από ποιοτικές λύσεις ομάδα του Βασίλη Σπανούλη να υπερισχύει... με την ψυχή στο στόμα, του ελλιπέστατου αλλά αγωνιστικά συνεπέστατου Απόλλωνα Πάτρας και να παίρνει τη νίκη με 75-69. Στο 9-6 το Περιστέρι που δεν ήταν καλό, αλλά έκανε τη δουλειά, στο 3-12 ο Απόλλωνας που συνεχίζει να έχει άμεση ανάγκη ουσιαστικής ενίσχυσης για να παίξει με ίσους όρους στο παιχνίδι της παραμονής αφού τα κενά του είναι εμφανή και έκαναν την καλή σημερινή του προσπάθεια να μην αρκεί.

Ο Απόλλωνας με μπροστάρη τον Ντέιβις πήρε τον ρυθμό του αγώνα, είχε μεγαλύτερη όρεξη από το νωχελικό Περιστέρι και παρότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 17-10, έκανε σερί 15-2 και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 19-25.

Στις αρχές του δεύτερου το σκορ πήγε στο 19-27 και κάπου εκεί το Περιστέρι γύρισε τον διακόπτη. Με Πουλιανίτη και Μωραϊτη πίεσε στην άμυνα, πήρε μπάλες, έτρεξε, βρήκε εύκολους πόντους και με δικό του 15-0 πήγε στο 34-27. Ο έλεγχος του αγώνα είχε αλλάξει σε χέρια, με το ημίχρονο πάντως να λήγει 41-38 αφού ο Απόλλωνας συνήλθε γρήγορα και ξαναβρήκε λύσεις.

Οσο περνούσαν τα λεπτά, τόσο φαινόταν το... χάος που χωρίζει τις δύο ομάδες σε βάθος πάγκου και λύσεις. Το Περιστέρι είχε συνέχεια "φρέσκους" παίκτες στο παρκέ, ο Απόλλωνας πολύ μικρό ροτέισιον κι έτσι με την πίεση και τις φυσικές δυνάμεις, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 64-53 , χωρίς να έχουν παρουσιάσει κάτι σπουδαίο στο παρκέ.

Ο Απόλλωνας είδε ότι είχε απέναντι αντίαπλο χωρίς ρυθμό και έπαιξε τα ρέστα του. Στο 33' είχε πλησιάσει στο 64-59, στο 38' ήταν στο 71-67, αλλά το Περιστέρι απέφυγε τη γκέλα με ψυχραιμία στις τελευταίες επιλογές.

ΨΥΧΡΑΙΜΟΣ: Ο Μίρο Μπίλαν ήταν σε διάρκεια το καθαρό μυαλό και η σίγουρη λύση που χρειαζόταν σήμερα το Περιστέρι και έκλεισε το ματς με double double, 16 πόντων και 13 ριμπάουντ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα διπλάσια λάθη, 9-18 έκανε ο Απόλλωνας και ο καθένας καταλαβαίνει τι ρόλο έπαιξαν σε ένα τόσο κλειστό ματς. Λογικό από μία πλευρά αφού σε έναν κορμό παικτών... τους βγήκε η γλώσσα πάνω στο παρκέ.