22.2 C
Κυριακή, 26 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-Προμηθέας Π. 84-65: Νίκη αντίδρασης και… ελπίδας (pics)

Νίκη αντίδρασης και ελπίδας για τον ΠΑΟΚ (84-65) με τον τρομερό Λοβ να κάνει σπουδαίο ματς και την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να διατηρεί τις ελπίδες της για 8άδα (9-12) με μία εμφατική νίκη, βγάζοντας αντίδραση από την ήττα στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης. Συνεχίζει την... κατηφόρα ο Προμηθέας που γνώρισε νέα ήττα και έπεσε στο 11-10.

Με τον ΠΑΟΚ να σκοράρει μέσα και τον Προμηθέα έξω από τη γραμμή των 6μ75 ξεκίνησε η αναμέτρηση που βρήκε σε αυτό το πρώτο δεκάλεπτο τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη τελικώς να κλείνει το δεκάλεπτο στο +4 (21-17). Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να βρίσκεται σταθερά μπροστά στο σκορ, διεύρυνε το προβάδισμά του, το οποίο πήρε διαστάσεις 8 πόντων (41-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι "ασπρόμαυροι" ήταν κυρίαρχοι. Εκτόξευσαν τη διαφορά που έφτασε ακόμα και τους 19 πόντους (60-41) και εν τέλει στους 13 που έληξε η περίοδος (64-51). Η κατάσταση έμοιαζε μη αναστρέψιμη στο τέταρτο δεκάλεπτο βάσει της εικόνας του αγώνα και όλα έδειχναν ότι ο ΠΑΟΚ θα ήταν ο νικητής. Όπερ και εγένετο, με τους "ασπρόμαυρους" να διατηρούν και να αυξάνουν τη διαφορά που είχαν χτίσει με τους "ασπρόμαυρους" να επικρατούν με 84-65.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ο Ζερμέιν Λοβ έκανε μεγάλο ματς στην σημερινή αναμέτρηση και με 21 πόντους και 5 ασίστ ώθησε την ομάδα του στη νίκη.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε και στον τομέα των ριμπάουντ υπερτερώντας κατά δέκα έναντι του Προμηθέα (40-30).

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.