27.8 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-Προμηθέας 78-75: Ρένφρο και άμυνα έκαναν το 1-0! (pics+vids)

Ο ΠΑΟΚ είχε για περίπου (27') το προβάδισμα, ο Προμηθέας αντέδρασε, όμως σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησαν οι άμυνες και το δυναμικό παιχνίδι, ο "δικέφαλος" πήρε τη νίκη με 78-75 και έκανε το 1-0 στη σειρά. Τα επιθετικά ριμπάουντ και η πολύ καλή άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, "κράτησαν" την έδρα για την ομάδα του Φώτη Τακιανού, που είχε σε πολύ καλή μέρα τον Νέιτ Ρένφρο (10 πόντους, 9 ριμπάουντ,5 ασίστ,5 μπλοκ) και τον Χρήστο Σαλούστρο που έκανε νταμπλ-νταμπλ. Τα πολλά λάθη του "δικεφάλου", έβαλαν και πάλι στο παιχνίδι τον Προμηθέα, ο οποίος πέρα από το 14-2 σερί στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου, ακολουθούσε τους γηπεδούχους στο σκορ. Η σειρά μεταφέρεται πλέον στην Πάτρα την Τετάρτη (26/4) στις 19:15.

Κυριάρχησαν οι άμυνες στο πρώτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι όμως να είναι αρκετά δυναμικό και να έχει ρυθμό. Καμία από τις δύο ομάδες δεν έκανε κάποιο μεγάλο σερί με αποτέλεσμα να πάνε χέρι-χέρι. Προς το τέλος του δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ, με έναν φανταστικό Νέιτ Ρένφρο στο ξεκίνημα (8 πόντοι, 3 ριμπαόυντ) πήρε ένα μικρό προβάδισμα της τάξης των τεσσάρων πόντων, με το σκορ να βρίσκεται στο 17-14.

Οι γηπεδούχοι όμως συνέχισαν με το μομέντουμ της πρώτης περιόδου και γρήγορα γρήγορα έφτασαν στο +7 (20-13), με αποτέλεσμα ο Γιάννης Χριστόπουλος να καλεί τάιμ άουτ, μόλις 1:30' μετά την έναρξη. Όμως η ομάδα του Φώτη Τακιανού συνέχισε να συντηρεί μία διαφορά κοντά στους δέκα πόντους. Μάλιστα προηγήθηκε και 31-21 στο (16') της αναμέτρησης. Τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ του "δικεφάλου" του έδινε το δικαίωμα να ανανεώνει αρκετές επιθέσεις παρόλο που δεν σούταρε με καλά ποσοστά. Ο Προμηθέας έκανε ένα μικρό σερί πριν το ημίχρονο που είχε ως αποτέλεσμα να μειώσει στο -6, με το σκορ στην ανάπαυλα να βρίσκεται στο 38-32.

Από εκεί που οι δύο ομάδες είχαν από ένα τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο, σε ένα διάστημα δύο λεπτών σημείωσαν τέσσερα (από δύο η καθεμία). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να διατηρεί αυτό το προβάδισμα 6-9 πόντων που είχε εδώ και ώρα. Όμως κάπου εκεί επήλθε και η πτώση της απόδοσης. Τα πολλά λάθη των γηπεδούχων έδωσαν στον Προμηθέα την ευκαιρία να αντιδράσει και μάλιστα να προσπεράσει, μετά το πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Τζο Τόμασον να κάνει τη διαφορά για τους φιλοξενούμενους, οι Πατρινοί έκλεισαν την τρίτη περίοδο με ένα σερί 14-2(!). Το σκορ της τρίτης περιόδου λοιπόν ήταν στο 61-58, υπέρ του Προμηθέα.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού γύρισε τον διακόπτη στην τελευταία περίοδο. Με την άμυνα του κυρίως, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε γρήγορα μην αφήνοντας τον Προμηθέα να σκοράρει στα πρώτα 7' της 4ης περιόδου. Με ένα επιμέρους σερί 13-0 οι "ασπρόμαυροι" έφτασαν και πάλι στο +10 (71-61) και όλα έδειχναν ότι έχουν τελειώσει. Όμως τα αλλεπάλληλα λάθη των γηπεδούχων έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους. Δίνοντας και πάλι έτσι στον Προμηθέα να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης. Με τρίποντο του Κάουαν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 76-75 με 34" να απομένουν. Ο Γιανίκ Φράνκε πήγε στις βολές ευστόχησε, ενώ το σουτ του Κάουαν στη συνέχεια δεν βρήκε στόχο. Έτσι ο ΠΑΟΚ σε ένα παιχνίδι που θύμισε playoffs έκανε το 1-0 και "κράτησε την έδρα του.

ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΟΣ: Δεν υπάρχει άλλη λέξη να χαρακτηρίσει κανείς την εμφάνιση του Νέτι Ρένφρο. Αναμφίβολα ο Χρήστος Σαλούστρος ήταν και αυτός καταλύτης στη νίκη του δικεφάλου, όμως ο Ρένφρο τα έκανε κυριολεκτικά όλα. Είχε 10 πόντους (4-5 σουτ) 9 ριμπάουντ, 5 τελικές πάσες, 5 μπλοκ και 2 κλεψίματα. Πραγματικά "γεμάτη" εμφάνιση και πολύ ενέργεια στην άμυνα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Τα ριμπαόυντ και ιδίως τα επιθετικά ήταν ένα από τα κλειδιά της νίκης του "δικεφάλου". Οι γηπεδούχοι είχαν 46 έναντι 32 του Προμηθέα, ενώ ανανέωσαν 15 επιθέσεις με τις δεύτερες ευκαιρίες να είναι 13-6. Περισσότερους πόντους ο πάγκος του Προμηθέα που είχε 39, έναντι 22 του ΠΑΟΚ.