25.4 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 64-77: Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό για τους «πράσινους» (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός συνάντησε αντίσταση για περίπου 25 λεπτά από τον ΠΑΟΚ όμως στη συνέχεια πάτησε... γκάζι και τον νίκησε με 77-64, στον δεύτερο ημιτελικό του Σούπερ Καπ.

Οι «πράσινοι» είδαν τους «ασπρόμαυρους» να τους βάζουν δύσκολα μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό για να «καθαρίσουν» την υπόθεση της πρόκρισης και να δώσουν ραντεβού με τον Ολυμπιακό, στον αυριανό (30/9, 20.30) μεγάλο τελικό του Σούπερ Καπ που διεξάγεται στην Καλλιθέα της Ρόδου.

Από την άλλη το Σάββατο (30/9) στις 17.00 ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει το Περιστέρι στον μικρό τελικό της διοργάνωσης. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Εργκίν Αταμάν δεν είχε στη διάθεσή του τους τραυματίες Παπαπέτρου και Μήτογλου, ενώ άφησε εκτός της δωδεκάδας τον Μπαλτσερόφσκι. Στον αντίποδα οι τυπικά γηπεδούχοι δεν είχαν τον έμπειρο φόργουορντ Σχίζα.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν φανερό ότι οι δύο ομάδες είχαν βρει τον τρόπο για να σκοράρουν και να «λυγίζουν» την αντίσταση της αντίπαλης άμυνας. Μάλιστα πρόσφεραν και θέαμα σε κάποιες περιπτώσεις, με το εναρκτήριο κομμάτι της αναμέτρησης να τελειώνει με 22-18 υπέρ των «πράσινων».

Εντελώς διαφορετική έμελλε να είναι όμως η εικόνα στη δεύτερη περίοδο. Κι αυτό διότι οι δύο άμυνες «έσφιξαν» ιδιαίτερα και είναι χαρακτηριστικό ότι οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν με 26-25, «τρέχοντας» ένα επιμέρους σκορ 8-3. Παρ' όλα αυτά το «τριφύλλι» κατόρθωσε να πάρει ξανά τα ηνία και στο φινάλε του ημιχρόνου προηγήθηκε 38-33, χάρι σε buzzer beater τρίποντο του Κάιλ Γκάι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το σύνολο του Εργκίν Αταμάν φάνηκε να πατάει... γκάζι προκειμένου να ξεφύγει και να «καθαρίσει» την πρόκριση. Προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά δέκα πόντων (43-33), ωστόσο οι παίκτες του Φώτη Τακιανού έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν σε 46-43 στο 26', δείχνοντας ότι δεν είχαν διάθεση να παραδοθούν. Ωστόσο σ' εκείνο το χρονικό σημείο ο Παναθηναϊκός είχε ένα ξέσπασμα και ξέφυγε. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού της Καλλιθέας έγραφε 65-45 χάρη σε buzzer beater του Λούκα Βιλντόσα κι όλα έμοιαζαν να είχαν κριθεί υπέρ του «τριφυλλιού».

Πράγματι αποδείχθηκε ότι δεν υπήρχε επιστροφή για τον ΠΑΟΚ στη συγκεκριμένη περίπτωση και στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα, με την κόρνα της λήξης να βρίσκει νικητή τον Παναθηναϊκό με 77-64.

ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ: Το «κλειδί» για τη νίκη του Παναθηναϊκού δεν ήταν άλλο από τις πολλές λύσεις που είχε. Κορυφαίοι για τους «πράσινους» οι Λεσόρ, Γκάι και Σλούκας, ενώ βοήθησαν σημαντικά και οι Βιλντόσα, Ερνανγκόμεθ. Από την άλλη για τους ηττημένους ξεχώρισε ο εξαιρετικός Μακίνις.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το στατιστικό στοιχείο που έκανε τη διαφορά ήταν η διαφορά στην ευστοχία των δύο ομάδων στα σουτ τριών πόντων. Οι «ασπρόμαυροι» ήταν απελπιστικά άστοχοι με 3/23, την ώρα που οι «πράσινοι» έβρισκαν στόχο αρκετά συχνά πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. και τελείωσαν τον ημιτελικό με 10/22.