19.3 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Περιστέρι – Ολυμπιακός 64-84: Σαν να μην πέρασε μία μέρα (pics+vids)

Ο Ολυμπιακός αν και είχε και είχε μία άκρως προβληματική προετοιμασία, έβγαλε όλα τα δυνατά του σημεία στον πρώτο επίσημο αγώνα για τη φετινή σεζόν απέναντι στο Περιστέρι, επικράτησε με 84-64 και προκρίθηκε στον τελικό του Σούπερ Καπ.

Όπως είχε δηλώσει ο Γιώργος Μπαρτζώκας, αυτή ήταν η χειρότερη προετοιμασία που έχει κάνει, όμως τα πράγματα μέσα στο παρκέ ήταν πολύ διαφορετικά, αφού ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός απέναντι στο Περιστέρι, κατάφερε να εντάξει σε αυτό το στιλ παιχνιδιού τα νέα πρόσωπα και έφτασε σε μία άνετη νίκη-πρόκριση στον τελικό του Σούπερ Καπ.

Οι Νίκολα Μιλουτίνοφ και Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος πραγματοποίησαν ένα ιδανικό επίσημο ντεμπούτο στη δεύτερη θητεία τους με τα «ερυθρόλευκα», αφού ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 16 πόντους έκαστος, με τον Σέρβο σέντερ να φτάνει και στο νταμπλ νταμπλ (10 ριμπάουντ).

Το ματς:

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με 7 πόντους σε 4 λεπτά του Κώστα Παπανικολάου πήρε ένα μικρό προβάδισμα (10-3). Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά (18-7), όμως η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έβγαλε αντίδραση και μείωσε στους 5 (19-15). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες να προηγούνται με 27-20.

Το Περιστέρι ανέβασε κατά πολύ το ρυθμό στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 30-29. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με όπλο της τα τρίποντα (7/13) κατάφερε όχι απλά να προσπεράσει αλλά και να προηγείται με 10 πόντους (46-36) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Οι πρωταγωνιστές για το πρώτο μέρος ήταν από τη μία πλευρά ο Τζέιλεν Χαντς με 19 πόντους (4/4 τρίποντα) και 2 ασίστ, ενώ από την άλλη ο Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος με 11 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα που είχε από το πρώτο μέρος, με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να είναι ο παίκτης που έκανε τη διαφορά τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε μία άνετη νίκη και πρόκριση στον αυριανό (30/9) τελικό του Σούπερ Καπ, όπου θα περιμένει τον νικητή από το ζευγάρι ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός.

MVP: Οι Νίκολα Μιλουτίνοφ και Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος μοιράζονται τον τίτλο του MVP, αφού ο Σέρβος σέντερ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, φτάνοντας στο νταμπλ νταμπλ, ενώ ο Αμερικανός γκαρντ πρόσθεσε ακόμα 16π.

Με Τη Γλώσσα Των Αριθμών: Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την ευστοχία του από το τρίποντο (12/23 52%) και έφτασε σε μία άνετη νίκη.