18 C
Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΠΑΟΚ-Ντιζόν 66-70: “Λύγισε” από Σάιμον και αστοχία (pics)

Σε μία κακή επιθετικά βραδιά, με άσχημα ποσοστά ευστοχίας, ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα από τη Ντιζόν στο... θρίλερ της "PAOK Sports Arena" για την πρώτη αγωνιστική του Basketball Champions League. Το σκορ κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να αγγίζει την ανατροπή στο τέλος φτάνοντας σε απόσταση ενός σουτ, ωστόσο να "λυγίζει" και να γνωρίζει την ήττα με 66-70, από τον εκπληκτικό Σάιμον και την αστοχία.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον ΠΑΟΚ να μην έχει λύσεις στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού. Η αστοχία τον οδήγησε σε χαμηλή παραγωγικότητα, την ώρα που η Ντιζόν έκανε τα... βασικά στην επίθεση και απέκτησε προβάδισμα εννέα πόντων (10-19) που έγιναν έξι χάρις στο τρίποντο του Τζέιλεν Χαντς λίγο πριν την εκπνοή της πρώτης περιόδου (13-19). Οι "ασπρόμαυροι" αδυνατούσαν να βρουν τη σύνδεσή του με το καλάθι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, έμειναν στους 28 πόντους στο ημίχρονο και όπως είναι λογικό οι φιλοξενούμενοι πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, αποκτώντας διαφορά εννέα πόντων (28-37).

Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Ντιζόν σταθερά σε ρόλο οδηγού και τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ βασιζόμενος κυρίως στον Ράιλι. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επέστρεψε στα τελευταία λεπτά, άγγιξε την ανατροπή, ωστόσο "λύγισε" στις λεπτομέρειες. Τελικό σκορ ήταν το 66-70, με τους Θεσσαλονικείς να ξεκινούν με το αριστερό τις υποχρεώσεις τους στο Basketball Champions League.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η κακή επιθετικά βραδιά του ΠΑΟΚ αποτυπώνεται και στην στατιστική με το 36,8% (21/57) ποσοστό ευστοχίας να αποδεικνύει του λόγου το αληθές.

Ο MVP: Ο Τσέις Σάιμον ήταν ο κορυφαίος του αγώνα και με 25 πόντους και 4 ριμπάουντ οδήγησε τη Ντιζόν στο "διπλό" στη Θεσσαλονίκη.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.