25.8 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ – Ιωνικός 79-80: Μάγκικη «απόδραση» σωτηρίας στην Πυλαία (pics+vids)

Ο Ιωνικός θριάμβευσε με 80-79 -χάρη σε μία βολή του Κολοβέρου έξι δευτερόλεπτα πριν το φινάλε- μέσα στην έδρα του ΠΑΟΚ σε αγώνα της 24ης αγωνιστικής της Basket League και πλησιάζει ακόμα περισσότερο στη σωτηρία.

Η ομάδα του Άγγελου Τσίκληρα μετά τη σπουδαία επικράτηση κόντρα στον Ηρακλή, έφυγε νικήτρια κι από την έδρα του «Δικεφάλου του Βορρά» και συνεχίσει να υπερτερεί στην ισοβαθμία με το «Γηραιό», με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ έξι νικών και 16 ηττών. Στον αντίποδα οι «ασπρόμαυροι» έμειναν στις εννιά νίκες και στέκονται στην όγδοη θέση.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ήταν φανερό ότι οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πάει ταξίδι αναψυχής στην Πυλαία, αλλά ήταν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα και να παλέψουν για ένα διπλό το οποίο θα άλλαζε τα δεδομένα στη «μάχη» τους για παραμονή. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες των Νικαιωτών ήταν ανώτεροι στις λεπτομέρειες και προηγήθηκαν 23-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο έμοιαζε πολύ με το πρώτο, μόνο που οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί οι οποίοι κυριάρχησαν έστω και οριακά. Επικράτησαν με επιμέρους σκορ 22-19 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-42 κι όλα έδειχνε ότι το ματς θα είχε τον χαρακτήρα ντέρμπι και στο δεύτερο ημίχρονο.

Πράγματι αυτό ακριβώς αυτό συνέβη και το μεγάλο ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης. Είναι χαρακτηριστικό ότι κανείς από τους δύο αντιπάλους δεν κατάφερνε να ξεφύγει. Κάπως έτσι στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 60-60.

Η «μάχη» στο παρκέ συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο όπως αναμενόταν. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη προσπέρασαν 70-64 στο 35' κι έδειχναν να έχουν τον πρώτο λόγο για την επικράτηση. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με φοβερή ανατροπή και μία βολή του Ιωσήφ Κολοβέρου στα έξι δευτερόλεπτα, έφυγαν με τη μεγάλη νίκη (80-79), με τον ΠΑΟΚ να μην εκτελεί καν προσπάθεια στην τελευταία επίθεση και την μπάλα να μένει στα χέρια των παικτών του.

ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ... ΣΩΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ: Ο κόουτς Τσίκληρας χρησιμοποίησε εννιά παίκτες όλους κι όλους και πήρε σκορ από έξι από αυτούς, χάνοντας μάλιστα και τον Μουσταφά στο ξεκίνημα. Ο Κολοβέρος αναδείχθηκε σε ηγέτη στο φινάλε τελειώνοντας με 20 πόντους κι ευστοχώντας στην κρίσιμη βολή που έδωσε τη νίκη. Σπουδαίος ο Μαυροκεφαλίδης με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ, κομβική η προσφορά του Χάμιλτον (15π.) και του Αρσενόπουλου (14π.). Για τους ηττημένους ο Λοβ σταμάτησε στους 18 πόντους πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ, τα οποία δεν αποδείχθηκαν αρκετά για να αλλάξουν τη μοίρα της ομάδας του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Παρά τις περιορισμένες λύσεις του, ο Ιωνικός κατόρθωσε να κερδίσει τη «μάχη» των ριμπάουντ με 41-36 και αυτά τα πέντε περισσότερα «σκουπίδια», αποδείχθηκαν καθοριστικά στην έκβαση ενός τόσο «κλειστού» παιχνιδιού.