25.3 C
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-Χάποελ Ιερουσαλήμ 79-77: Με την… “αύρα” των νεοφερμένων! (pics+vids)

Ο ΠΑΟΚ κοίταξε στα... μάτια τους αήττητους (στον όμιλο) Ισραηλινούς "μάτσαρε" στα ίσα την επιθετική τους δεινότητα και με "όπλο" το μακρινό του σουτ, επικράτησε με 79-77 της Χάποελ Ιερουσαλήμ στην PAOK Sports Arena. Καταλύτες για αυτή τη πολύ μεγάλη νίκη οι νεοφερμένοι στην ομάδα Κένταλ Σμιθ (16 πόντους, 6 ριμπαόυντ) και Τζάστιν Άλστον (11 πόντους). Το παιχνίδι πραγματικά κρίθηκε στη "κόψη" του ξυραφιού, καθώς ο Σπίντι Σμιθ αστόχησε σε σουτ που θα έδινε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με μόλις 3" να απομένουν. Πλέον στην κορυφή του ομίλου, με ρεκόρ 2-1 βρίσκονται οι δύο ομάδες.

Πολύ γρήγορος ρυθμός στα πρώτα λεπτά. Ο ΠΑΟΚ όμως με τρία τρίποντα σε μόλις (3') προηγήθηκε νωρίς με 11-3. Κάποιες όμως αργές επιστροφές των παιχτών του στην άμυνα επέτρεψαν στην Χάποελ να ροκανίσει γρήγορα τη διαφορά (11-9). Έκτοτε οι δύο ομάδες αντάλλαζαν καλάθια με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 19-17.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την καλή παρουσία τους και στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Αυτό τους έδωσε και το μεγαλύτερο προβάδισμα υπέρ τους στην αναμέτρηση (25-19). Το δίδυμο των Νίκου Τσιακμά και Βαγγέλη Μαργαρίτη όμως, με δέκα δικούς τους πόντους, έκανε ένα επιμέρους σερί 12-0. Αυτό έβαλε τον "δικέφαλο" μπροστά με 31-25. Αυτή τη φορά όμως, οι παίχτες του Φώτη Τακιανού δεν άφησαν την Χάποελ να βρει ρυθμό στην επίθεσή της. Με πολύ καλή περιφερειακή άμυνα οι γηπεδούχοι συγκράτησαν το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα, η οποία τους βρήκε να προηγούνται με 39-35.

Μοιρασμένοι οι πόντοι του ΠΑΟΚ σε αρκετούς παίχτες, δείγμα της ομαδικής προσπάθειας καθώς τέσσερις είχαν από πέντε πόντους. Με δύο γρήγορα καλάθια του Λίβαι Ράντολφ η Χάποελ απέκτησε και πάλι το προβάδισμα στις αρχές της επανάληψης (40-39). Όμως και πάλι οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν γρήγορα και με ένα σερί 10-0, πήραν και πάλι τα "ηνία" της αναμέτρησης. Αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Γκίλμορ να μπει και αυτός στην επιθετική εξίσωση του ΠΑΟΚ. Οι παίχτες του Φώτη Τακιανού δεν σταμάτησαν εκεί. Με όπλο το μακρινό σουτ (10/18 τρίποντα έως εκείνο το σημείο) και με οργανωτή τον Έλβαρ Φρίντρισκον, έφτασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά, το +11 (62-51). Η τρίτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να έχουν ένα διψήφιο προβάδισμα και τον φωτεινό πίνακα να γράφει 63-52.

Η Ελληνική ομάδα δεν θα ξέμπλεκε τόσα εύκολα από την ομάδα του Αλεξάντερ Τζίκιτς. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι στην τελευταία περίοδο να κάνουν την ανατροπή και να διεκδικήσουν τη νίκη. Μόλις στα μισά στης τέταρτης περιόδου με ένα σερί 17-6, οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν το -11 και ισοφάρισαν σε 69-69. Οι παίχτες του Φώτη Τακιανού είχαν πρόβλημα στην επίθεση και ήθελαν κάποιον να τους "τραβήξει". Αυτοί βρέθηκαν στα πρόσωπα των Άντριου Χάρισον και Κένταλ Σμιθ. Οι δύο Αμερικανοί σημείωσαν μαζί 11 πόντους από τους 16 του ΠΑΟΚ στην περίοδο. Τα πάντα κρίθηκαν στις τελευταίες κατοχές. Ο Κένταλ Σμιθ αστόχησε σε σουτ και η κατοχή πήγε στην Χάποελ με μόλις 13". Ευτυχώς όμως για τους γηπεδούχους, το ίδιο έκανε και ο Σπίντι Σμιθ και έτσι ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη.

ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ: Ο Κένταλ Σμιθ. Ο 28χρονος πρώην γκάρντ του Κολοσσού έχει περίπου μία εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη και κατάφερε να κάνει κατευθείαν τη διαφορά. Ο Αμερικανός είχε 16 πόντους (2/7 διπ. 2/2 τριπ. 6/7 βολές) 6 ριμπάουντ, 3 τελικές πάσες, τρία λάθη και ένα κλέψιμο σε 26:53 λεπτά συμμετοχής. Ταλαιπώρησε την άμυνα των Ισραηλινών κερδίζοντας και αρκετά φάουλ με τα ντράιβ του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο ΠΑΟΚ έκανε αρκετά πράγματα καλά, αλλά αυτό που του έδωσε τη νίκη ήταν το πολύ καλό του μακρινό σουτ και η επικράτηση στα ριμπάουντ. Οι γηπεδούχοι είχαν 10/22 τρίποντα (45.45%) με τους φιλοξενούμενους να έχουν 6/17 (35.2%). Παράλληλα, οι παίχτες του Φώτη Τακιανού κέρδισαν τη "μάχη" των ριμπάουντ με 36-31.