18.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-Απόλλων Πάτρας 87-63: Έκανε το καθήκον του με «ξέσπασπα» στο τέλος(Vids+Pics)

Για την πρώτη αγωνιστική των νεοσύστατων playout της Basket League, ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Απόλλωνα Πάτρας στη Θεσσαλονίκη με σκορ 87-63, ξεκινώντας «με το δεξί» τον τρίτο γύρο του πρωταθλήματος. Με το ένα πόδι στην Elite League η ομάδα της Πάτρας, που πλέον υποχώρησε στο 3-20 και παραμένει μόνη τελευταία στον βαθμολογικό πίνακα. Στο 9-14 «ανέβηκε» ο «δικέφαλος».

Στο κλειστό της Πυλαίας, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε τον ουραγό Απόλλωνα Πάτρας, με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν καλύτερα την αναμέτρηση. Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου ξάφνιασε τους γηπεδούχους και με τον Τρέβορ Μπλόντιν σε μεγάλα κέφια, οι Πατρινοί βρέθηκαν να προηγούνται στο τέλος της πρώτης περιόδου με 3 πόντους (26-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ «πάτησε ελαφρώς το γκάζι» και ανέλαβε τα ηνία του αγώνα. Με τον Μακ Νις να «πιάνει δουλειά», ο δικέφαλος του Βορρά «έτρεξε» ένα επιμέρους 21-15, έχοντας μεγαλύτερη συγκέντρωση στην άμυνα και υψηλότερα επίπεδα ενέργειας στις προσπάθειες του. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με σκορ 44-41 υπέρ των γηπεδούχων, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για το δεύτερο μέρος.

Ο Απόλλωνας παρέμεινε ανταγωνιστικός και κατά το τρίτο δεκάλεπτο, παρά τις περιορισμένες επιλογές στον πάγκο του, αγωνιζόμενος επί της ουσίας με 7 διαθέσιμους παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα, εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη συγκέντρωσης του ΠΑΟΚ, όμως στο τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι έβαλαν μεγάλα σουτ και πέρασαν εκ νέου μπροστά. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 57-56 υπέρ του ΠΑΟΚ, με το μομέντουμ να ανήκει στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου κρίθηκαν επί της ουσίας τα πάντα. Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε ένα ασύλληπτο επιμέρους σερί 22-3 (από 52-56 σε 74-59), με τον προπονητή των φιλοξενούμενων Γιάννη Χριστόπουλο να αποβάλλεται σε αυτό το διάστημα κατόπιν τεχνικών ποινών για διαμαρτυρίες.

Ο Απόλλωνας «ξέμεινε» από δυνάμεις, με το ντεπόζιτο σε σωματικό και πνευματικό επίπεδο να αδειάζει ύστερα από 31 αγωνιστικά λεπτά. Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στη νίκη με σκορ 87-63 και να βελτιώνει το ρεκόρ του σε 9-14. Μία ανάσα από την Elite League βρίσκεται ο Απόλλωνας καθώς υποχώρησε στο 3-20 και παραμένει μόνος τελευταίος στον βαθμολογικό πίνακα.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Μίκαλ Μίχαλακ που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους, 3 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, παίζοντας κομβικό ρόλο στην επικράτηση του δικεφάλου του Βορρά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με μόλις 4 λάθη για 16 ασίστ, τη στιγμή που ο Απόλλωνας υπέπεσε σε 24 λάθη(!) για μόλις 12 ασίστ, αριθμός που δείχνει εικόνα κατάρρευσης, ειδικά στο τέλος.

Το σκορ της 4ης περιόδου ήταν καθοριστικό, καθώς στο τέλος της τρίτης οι δύο ομάδες είχαν απόσταση ενός πόντου(57-56). Ο ΠΑΟΚ «έτρεξε» ένα αδιανόητο επιμέρους 30-7 στο τέταρτο δεκάλεπτο και επί της ουσίας κλείδωσε τη νίκη σε αυτό το διάστημα.

Την επόμενη αγωνιστική (6/4) ο ΠΑΟΚ φιλοξενείται από το Λαύριο, ενώ ο Απόλλωνας υποδέχεται την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 23-26/44-41/57-56/87-63