17.8 C
Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 96-72: «Ασπρόμαυρη καταιγίδα» χωρίς αντίκρισμα (pics+vids)

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν και νίκησε εύκολα την ΑΕΚ με 96-72 στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Basket League, χωρίς πάντως να πετυχαίνει το στόχο του.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έδειξε να διαθέτει μεγαλύτερο κίνητρο και τελείωσε με όμορφο τρόπο τη σεζόν, ωστόσο οι 34 βαθμοί και το ρεκόρ 10-14, δεν της επιτρέπουν να συνεχίσει στα πλέι οφ, μια και υστερεί στην ισοβαθμία με το Περιστέρι που νίκησε το Λαύριο, τερματίζοντας στην ένατη θέση και μένοντας εκτός postseason μόλις για δεύτερη φορά, από τότε που καθιερώθηκε ο συγκεκριμένος τρόπος διεξαγωγής του πρωταθλήματος. Από την άλλη η Ένωση ήταν γνωστό πριν την αναμέτρηση ότι θα τελείωνε την κανονική περίοδο στην τέταρτη θέση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους οι οποίοι έδειξαν από το τζάμπολ μεγαλύτερη διάθεση και ξέφυγαν ακόμα και με 14 πόντους διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 22-12 που ήταν το σκορ στο 10'.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο κομμάτι του. Κι αυτό διότι οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν την προσπάθειά τους για να πλησιάσουν και να πιέσουν τους αντιπάλους τους. Ωστόσο στις κρίσιμες στιγμές πάντα γινόταν κάποιο λάθος ή έβρισκε τις λύσεις η ομάδα της Θεσσαλονίκης, διατηρώντας τις διψήφιες διαφορές και πηγαίνοντας προηγούμενη με 49-36 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Και στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ. Οι «κιτρινόμαυροι» πλησίασαν στους τέσσερις πόντους (55-51), όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν εξαιρετικά και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του κλειστού της Πυλαίας έγραφε 74-57 και πλέον όλα έμοιαζαν να έχουν κριθεί.

Αποδείχθηκε ότι τα πράγματα ήταν ακριβώς έτσι και οι γηπεδούχοι δίχως να δυσκολευτούν έφτασαν στην τελική επικράτηση με 96-72, διασκεδάζοντας τις εντυπώσεις σε μία σεζόν που δεν εξελίχθηκε καλά γι' αυτούς.

Ο ΠΛΟΥΡΑΛΙΣΜΟΣ: Και οι δώδεκα παίκτες του ΠΑΟΚ οι οποίοι πάτησαν παρκέ σκόραραν έστω δύο πόντους για τους γηπεδούχους, βοηθώντας να έρθει η εύκολη νίκη. Κορυφαίος όλων ο Ζερμέιν Λαβ ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους και στο φινάλε μάλιστα αποθεώθηκε. Από το «ναυάγιο» των ηττημένων διασώθηκε μόνο ο Άντι Ράουτινς με 15 πόντους και 5/9 τρίποντα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όπως μαρτυρά και η μεγάλη διαφορά στο σκορ, οι «ασπρόμαυροι» ήταν καλύτεροι σε όλους τους τομείς κι έφτασαν σε μία άνετη νίκη. Η μεγαλύτερη διαφορά έγινε μέσα στη ρακέτα με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει 48 πόντους και την ΑΕΚ μόλις τους μισούς (24).