23.7 C
Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Περιστέρι-Λαύριο 91-80: «Πέταξε» στα πλέι οφ με… ξέσπασμα (pics)

Το Περιστέρι έκανε το καθήκον του απέναντι στο Λαύριο και νίκησε 91-80 σε αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής της Basket League, παίρνοντας το τελευταίο εισιτήριο για τα πλέι οφ.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων χρειαζόταν το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στο συγκρότημα του Σάββα Καμπερίδη και το πήρε, τερματίζοντας με ρεκόρ 10-14 στην όγδοη θέση του βαθμολογικού πίνακα και συνεχίζοντας στα πλέι οφ, εκεί όπου θα παίξουν με τον Ολυμπιακό στον πρώτο γύρο. Από την άλλη οι περσινοί φιναλίστ των πλέι οφ έμειναν στην 10η θέση με ρεκόρ 8-16.

Το ξεκίνημα του ματς βρήκε τους γηπεδούχους να πατάνε γκάζι και να ξεφύγουν με 19-10, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν διάθεση για να παραδοθούν γρήγορα κι αντέδρασαν μειώνοντας σε 22-21 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Το ματς συνέχισε να είναι ντέρμπι μέχρι τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου. Έως το 15' οι δύο αντίπαλοι συμβάδιζαν στο σκορ. Στη συνέχεια όμως το Περιστέρι κατάφερε να σκοράρει εύκολους πόντους και μαζί με κάποιες καλές άμυνες, εξασφάλισε ένα πλεονέκτημα οκτώ πόντων στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (47-39).

Το Λαύριο δεν είχε διάθεση να κάνει εύκολη τη ζωή των γηπεδούχων και το ντέρμπι συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο. Η ομάδα των δυτικών προαστίων ήθελε να ξεφύγει αλλά δεν μπορούσε και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 68-62 κι όλα ήταν «ανοιχτά».

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν διάθεση να πετάξουν την ευκαιρία στα... σκουπίδια και ξέσπασαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Αποσπάστηκαν με διψήφια διαφορά και την κράτησαν μέχρι το τέλος δίχως να ανησυχήσουν έφτασαν στην τελική επικράτηση με 91-80.

ΤΟ ΔΙΔΥΜΟ ΤΗΣ ΝΙΚΗΣ: Ο Τεράν Πέτεγουεϊ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 21 πόντους, αλλά εξαιρετική ήταν και η παρουσία του Βασίλη Χρηστίδη, με τον Έλληνα σέντερ να σταματάει στους 18 πόντους και τα 6 ριμπάουντ. Για τους ηττημένους ο Δημήτρης Κακλαμανάκης πέτυχε 22 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετοί. Σπουδαίος και ο Μουράτος με 14 πόντους και 16 ασίστ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Περιστέρι πήρε 18 πόντους από επιθετικό ριμπάουντ έναντι μόλις 8 του Λαυρίου. Παράλληλα οι γηπεδούχοι σκόραραν 15 πόντους στον αιφνιδιασμό, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έμειναν μόλις στους 6.