19.3 C
Παρασκευή, 10 Μαΐου, 2024

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 78-72: “Ασπρόμαυρο” βήμα τετράδας! (pics+vids)

Σε μία γιορτινή ατμόσφαιρα στην Πυλαία λόγω της απόσυρσης της φανέλας του Μπάνε Πρέλεβιτς, η αναμέτρηση ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και στην ΑΕΚ ήταν αντάξια της περίστασης. Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που ήταν... θρίλερ μέχρι το τελευταίο λεπτό, οι "ασπρόμαυροι" με μπροστάρηδες τους Χαντς, Ράιλι και Ρένφρο πήραν σπουδαία νίκη με 78-72 και έκαναν μεγάλο βήμα προς την τετράδα!

Από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πρόσφεραν ένα πραγματικό ντέρμπι με ωραίο ρυθμό και συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα. Ο Χαντς ξεκίνησε "ζεστός" για τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Ακίλ Μίτσελ κυριάρχησε στο "ζωγραφιστό" και έγινε γρήγορα διψήφιος για την ΑΕΚ. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους "ασπρόμαυρους" μπροστά με την ελάχιστη τιμή της διαφοράς (40-39).

Με ένα σερί 10-0 στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη μετέτρεψε το 44-43 σε 44-53 φτάνοντας για πρώτη φορά στο +9. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα μικρότερο σερί 8-2 και έκλεισε το δεκάλεπτο σε απόσταση ενός σουτ (52-55). Το... θρίλερ συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο με το ματς να παραμένει συναρπαστικό. Ο Κένι Ουίλιαμς έμοιαζε ασταμάτητος για την Ένωση, την ώρα που Ράιλι και Χαντς είχαν απαντήσεις για τους Θεσσαλονικείς. Ο ΠΑΟΚ όμως ήταν εκείνος που είχε τις λύσεις στα κρίσιμα, έδειξε την απαραίτητη ψυχραιμία και πανηγύρισε σπουδαία νίκη με 78-72!

ΤΡΙΑΔΑ... ΦΩΤΙΑ: Χαντς, Ράιλι και Ρένφρο έκαναν τη δουλειά για τον ΠΑΟΚ, με τους τρεις παίκτες να τραβούν το... κουπί επιθετικά για την ομάδα της Θεσσαλονίκης και να σκοράρουν από 23, 15 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά της αναμέτρησης.