22.2 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Πανελλήνιο Εφήβων : Ο Σαμοντούροφ νίκησε τον Λιοτόπουλο και στον τελικό ο Παναθηναϊκός

Στον τελικό του Πανελληνίου Εφήβων προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έχοντας τον Αλέξανδρο Σαμοντούροφ να επιστρέφει στη δράση μετά τον τραυματισμό του, κέρδισε το ΔΕΚΑ με 77-61 και θα διεκδικήσει αύριο (23/4) το χρυσό μετάλλιο.

Ο Σαμοντούροφ είχε 17 πόντους (6/8 διπ., 11 ριμπ.), με τον Ζερβό να προσθέτει 13 πόντους και τον Κουστένη 12 πόντους . Για το ΔΕΚΑ δεν αρκούσε ο Λιοτόπουλος (25 π., 6/11 διπ.) με αποτέλεσμα να δει τον πρώην συνοδοιπόρο του στην Ακαδημία να προκρίνεται στον τελικό.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία, ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Ζερβού πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (17-13, 3:22 πριν το τέλος της περιόδου).

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Αθηναίοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με έξι (24-18, με καλάθι του Αβδάλα). Το μικρό προβάδισμα των «πρασίνων» συνεχίστηκε μέχρι το 1:39 πριν την ανάπαυλα, όταν ο Σαμοντούροβ του έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα  (37-27). Η ΔΕΚΑ με σερί 5-0 (και μπάτζερ μπίτερ τρίποντο του Λιοτόπουλου) μείωσε στους πέντε, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στα 6:14 πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, η ομάδα της Θεσσαλονίκης με καλάθι του Καπετάκη έφερε το παιχνίδι στον πόντο και με γκολ-φάουλ του Λιοτόπουλου πέρασε μπροστά με 48-46. Αμεση ήταν η απάντηση του Παναθηναϊκού που με σερί 8-0, πήρε εκ νέου το προβάδισμα και το διεύρυνε σε 63-53 με το τέλος του δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με μεγάλη αστοχία. Στη συνέχεια οι Αθηναίοι διεύρυναν κι άλλο το προβάδισμα τους και έφθασαν δίκαια στην επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 18-22, 32-37, 53-63, 61-77

Διαιτητές: Αγραφιώτης-Πράττος-Μαρτινάκος

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Καπετάκης 14(2), Στράντζαλης, Πατρίκης 12, Νταραντάνας 2, Πούντος 3(1), Μουτάφης 5, Μητσιάνης, Λιοτόπουλος 25(6), Πασχαλίδης.

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Τουλιάτος 6, Ζερβός 13(3), Αθανασόπουλος 5(1), Κουστένης 12(1), Βασιλαντωνάκης 8, Ξωξάκος, Γεωργιάδης 6(1), Εζέτζα 2, Αδαμόπουλος, Τουμαζάτος 2, Σαμοντούροβ 17(1), Αβδάλας 6.

Για να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ

Δείτε φωτογραφίες από το παιχνίδι εδώ

Παρακολουθείστε το βίντεο του αγώνα εδώ

Δηλώσεις

Ιωσήφ Νικολαΐδης (προπονητής ΔΕΚΑ): «Κάναμε κάποια λάθη αμυντικά. Στην επίθεση ήμασταν περισσότερο άστοχοι απ΄ όσο θα έπρεπε. Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλύτερα και μας κέρδισε. Η ομάδα όλα τα περιμένει. Το πιο σημαντικό είναι τα παιδιά να μάθουν να παίζουν το παιχνίδι με συνέπεια. Μια μέρα μπορεί να έρθει η νίκη, μια μέρα μπορεί να έρθει η ήττα. Πρέπει να μάθουν να αναγνωρίζουν τα λάθη που κάνουν και να διορθώνονται μέσα από αυτά».

Λευτέρης Λιοτόπουλος (αθλητής ΔΕΚΑ): «Πιστεύω στο πρώτο ημίχρονο πηγαίναμε πολύ καλά, μέχρι και την τρίτη περίοδο. Στο τέλος χάσαμε λίγο τη συγκέντρωσή μας, δεν παίξαμε άμυνα, είχαμε και αστοχία στα σουτ που δεν δικαιολογείται και χάσαμε το παιχνίδι. Η κούραση παίζει σημαντικό ρόλο, παρόλα αυτά πρέπει να μην σκεφτόμαστε την κούραση αλλά την ομάδα και να παίζουμε γι αυτήν και να φτάνουμε στον στόχο μας».

Νίκος Ρήγγας (προπονητής Παναθηναϊκός): «Τα παιδιά έπαιξαν εξαιρετικές άμυνες, ακόμα και σε δύσκολα σουτ που έβαλε η ΔΕΚΑ, είχαμε καλή αμυντική προσέγγιση. Είναι παιδιά που ξεκινάνε σε άλλα παιχνίδια, έχουμε την πολυτέλεια να μπορούμε να έχουμε μία πεντάδα σε ένα παιχνίδι και τρεις από τους πέντε σε άλλο παιχνίδι να μπορούν να ξεκινήσουν διαφορετικά. Τα παιδιά έχουν κάνει ένα μεγάλο πρωτάθλημα, έχουν παίξει 59 παιχνίδια και σήμερα έδωσαν μια πολύ σκληρή μάχη απέναντι σε μια πολύ έμπειρη και σκληρή ομάδα όπως η ΔΕΚΑ. Προσπαθούμε να έχουμε όσο το δυνατόν γίνεται μεγάλες περιόδους ξεκούρασης μέσα στη μέρα και ελπίζουμε τα παιδιά να ανταποκριθούν στο δύσκολο πρόγραμμα. Εμείς το έχουμε κάνει αυτό τέταρτη-πέμπτη φορά φέτος».

Διονύσης Τουμαζάτος (αθλητής Παναθηναϊκού): «Ήταν μια πολύ δύσκολη αντιπαράθεση, είχε πολύ ένταση και πολλές μάχες. Είχαμε περισσότερη ένταση στο παιχνίδι μας, παίξαμε πιο δυνατή άμυνα και αυτό μας βοήθησε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Θα θέλαμε στον τελικό αντίπαλο το Περιστέρι για να πάρουμε το αίμα μας πίσω, ωστόσο όποιος κι αν είναι ο αντίπαλός μας στον τελικό θα δώσουμε ότι έχουμε και θα παίξουμε με την ίδια ένταση».