23.7 C
Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

Πανελλήνιο Εφήβων: Νίκησε το Ηράκλειο και ψάχνει την 5η θέση ο Προμηθέας Πάτρας

Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε 73-61 το Ηράκλειο στον αγώνα για τις θέσεις 5-8 που φιλοξενήθηκε στο Τ9 Κωστακίων, όπου φιλοξενείται το Final 8 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Ο Προμηθέας θα αντιμετωπίσει αύριο (11/5) τον νικητή της αναμέτρησης Καρδίτσα -Σέρρες στον αγώνα για τις θέσεις 5-6 στις 13.30 και το Ηράκλειο τον ηττημένο του ίδιου αγώνα για τις θέσεις 7-8 στις 11.00.

Το σχετικά ισορροπημένο αρχικό διάστημα του παιχνιδιού (14-11, 7’50”) έδωσε τη σκυτάλη σε ένα διάστημα στη διάρκεια του οποίου οι Πατρινοί πήραν τα ηνία και τα κράτησαν σταθερά. Η διαφορά πήρε διψήφια τιμή (22-11, 10’20”) από τα χέρια του Σοϊλεμετζίδη και έφτασε ως το +16 (40-24) με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τον Διαμαντίδη να ευστοχεί από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Ο Πρέκας ακολούθησε για να οδηγήσει στο +22 (50-28, 22’25”) με “γκολ φάουλ” με την απόσταση να φτάνει και στο +26 (56-30, 24’40”) με το τρίποντο του Δένδη. Οι Κρητικοί προσπάθησαν να πλησιάσουν (56-38, 27′), ο Προμηθέας απομακρύνθηκε και πάλι (63-38, 29′) με το Ηράκλειο να επιχειρεί να… κλείσει την ψαλίδα (64-54, 36’15”). Με δύο λεπτά να απομένουν στο ρολόι το τρίποντο του Τσαγκαράκη οδήγησε στο 68-59. Η απάντηση του Χρηστέα με το ίδιο νόμισμα και στη λήξη της επίθεσης έδωσε ανάσα στους Αχαιού, οι οποίοι έφτασαν και στην επικράτηση με το τελικό

Διαιτητές: Κούλης, Βαγγάλης, Νέδογλου

Δεκάλεπτα: 20-11, 40-24, 63-41, 73-61

Προμηθέας Π. (Σκροπολίθας): Διαμαντίδης 3, Ντούβας, Σοϊλεμετζίδης 13 (1), Χρηστέας 7 (1), Μικές 2, Μανωλιτσάκης, Βλάσσης 11 (1), Βασιλείου 2, Πρέκας 21 (11ρ.), Δένδης 11 (3), Κατσιγιάννης, Παπαλεξανδράκης 3 (1)

Ηράκλειο (Μακράκης): Ιωάννου, Μακράκης 13 (3), Καραπιδάκης 8 (1), Βόντας 6, Μαστοροδήμος, Δασκαλάκης, Κριτσωτάκης 5, Τσαγκαράκης 10 (2), Ντατσιονάκης 3, Χαλαμπαλάκης, Φουκαράκης 16 (1)