24.4 C
Κυριακή, 29 Σεπτεμβρίου, 2024

Παναθηναϊκός-Ζαλγκίρις 83-96: Του αξίζει να είναι ουραγός… (vids+pics)

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε πράγματι δύσκολο έργο λόγω των πάμπολλων αγωνιστικών του προβλημάτων, αλλά όταν χάνεις... με κάτω τα χέρια από τη Ζαλγκίρις δεν υπάρχει δικαιολογία. Οι «πράσινοι» αναίρεσαν κάθε ελπίδα που έδωσαν με τον Ερυθρό Αστέρα, βρέθηκαν να χάνουν και με -23, τελικά ηττήθηκαν με 96-83 και υπέστησαν δεύτερη απώλεια σε μια σεζόν από έναν ελλιπέστατο ποιοτικά αντίπαλο, κάτι που φανερώνει πως ίσως τους αξίζει να είναι εκείνοι στην τελευταία θέση, αν και οι Λιθουανοί ήδη ανέβηκαν στο 6-19 έναντι του δικού τους 7-18, σε απόσταση μονάχα μίας νίκης.

Η Ζαλγκίρις θέλησε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή της σε μονάδες από το ξεκίνημα, σημειώνοντας ένα 0-7 και φτάνοντας σύντομα σε διψήφιο αριθμό πόντων τη διαφορά, με τον Κάβανα να κάνει «πάρτι» κόντρα στον Καββαδά (5-15 στο 5'). Ο Παπαγιάννης, όπως και ο Κασελάκης αντί του Μαντζούκα που βρέθηκε στην αρχική πεντάδα, μπήκαν εσπευσμένα και για δύο λεπτά υπήρξε βελτίωση (9-15 στο 7'), αλλά τελικά... η κατηφόρα συνεχίστηκε, με τον Μιλάκνις να «βομβαρδίζει» από μακριά και τον Λοβέρν να παίρνει επίσης προσπάθειες από κοντά, ανεβάζοντας την απόσταση ξαφνικά στο +19 για τους Λιθουανούς στο τέλος της πρώτης περιόδου (10-29).

Με τον Γάλλο να συνεχίζει να έχει δεσποτική παρουσία στη ρακέτα και την επίθεση των «πρασίνων» να μην έχει κανένα σημείο αναφοράς, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και στο +23, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για απόλυτο ναυάγιο (14-37 στο 13'). Κάπου εκεί, ο Νέντοβιτς με ρόλο δημιουργού και εκτελεστή προσπάθησε να μαζέψει το... σκορποχώρι των γηπεδούχων, έχοντας μερική βοήθεια από τον Μέικον και ορισμένες εκλάμψεις του Έβανς, χωρίς όμως ιδιαίτερο αποτέλεσμα στο ημίχρονο (34-52).

Οι παίκτες του Ζντοβτς συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο να σκοράρουν με κάθε τρόπο, φτάνοντας πολύ γρήγορα στο +23, τον Λεκαβίτσιους να μοιράζει και τους Ουλανόβας-Κάβανα να βρίσκουν στόχο με την ψυχολογία στα ύψη (40-63). Ο Νέντοβιτς προσπαθούσε σχεδόν μόνος του να κρατήσει την ομάδα του όρθια στο ματς, αλλά η πολυφωνία της ομάδας του Κάουνας δεν την άφηνε να πλησιάσει και πολύ, μειώνοντας τουλάχιστον στο -15 με τον Κασελάκη και ελπίζοντας σε κάτι πιο αξιοπρεπές για το τέλος (61-76).

Ο Μιλάκνις, όμως, βρήκε ξανά ρυθμό από μακριά και ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +20 για τη Ζαλγκίρις (64-84 στο 32'). Αμέσως μετά, ωστόσο, η επίδραση του Παπαγιάννη έφερε ένα επιμέρους 8-2, το οποίο ανησύχησε και ανάγκασε σε τάιμ άουτ τον Ζντοβτς στα μέσα της τελευταίας περιόδου (72-86). Δεν υπήρξε, όμως, καμία αντεπίθεση από τον Παναθηναϊκό και τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά, ολοκληρώνοντας άλλη μια εικόνα απογοήτευσης (83-96).

Δεκάλεπτα: 10-29, 34-52, 61-76, 83-96

ΟΙ ΩΡΙΜΟΙ, ΟΙ ΠΥΡΓΟΙ ΚΑΙ... Ο ΜΟΝΑΧΟΣ: Η Ζαλγκίρις είχε αρκετούς πρωταγωνιστές σε αυτή την νέα της νίκη, με άπαντες σχεδόν να προσφέρουν από ένα «λιθαράκι». Ο πρώην «πράσινος» Λούκας Λεκαβίτσιους μοίρασε με 8 πόντους και πέντε ασίστ, ο Εντγκάρας Ουλανόβας (22 π., 9/12 σουτ, 4 ρ.) και ο Αρτούρας Μιλάκνις (16 π., 4/7 τρ.) εκτέλεσαν και οι Ζοφρέ Λοβέρν (17 π., 12 ρ.) και Τάιλερ Κάβανα (15 π., 9 ρ.) εκμεταλλεύτηκαν τα προβλήματα στη ρακέτα, δίνοντας αυτή την άνετη νίκη στην ομάδα τους. Για τους «πράσινους», ο Νεμάνια Νέντοβιτς ήταν απελπιστικά μόνος του με 23 πόντους, έχοντας 7/15 σουτ και 5/5 βολές.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Ζαλγκίρις δεν είχε μόνο επτά παραπάνω κατοχές (5-11 επιθετικά ριμπάουντ, 10-9 λάθη), αλλά και εξαιρετική ευστοχία στα μακρινά σουτ με 11/26 τρίποντα και ποσοστό στο 42.3% έναντι 7/20 σουτ και 35% του Παναθηναϊκού αντίστοιχα.