27.9 C
Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Ερ. Αστέρας 79-73: Μαχητική ψυχή και Νέντοβιτς «μίλησαν» στο τέλος (pics,vids)

Σε μια αναμέτρηση όπου είχε μόλις 9 ετοιμοπόλεμους παίχτες και τον Παπαγιάννη με τις... φόρμες του θεατή στον πάγκο, ο Παναθηναϊκός με συγκλονιστικούς τους Νέμάνια Νέντοβιτς και Βασίλη Καββαδά, πήρε τη νίκη με 79-73 επί του Ερυθρού Αστέρα στο ΟΑΚΑ. Ο Σέρβος γκάρντ ήταν παρών σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, τράβηξε το μεγαλύτερο «κουπί» επιθετικά και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 25 πόντους και 5 τελικές πάσες. Καθοριστικός και ο Βασίλης Καββαδάς, με τον Έλληνα σέντερ να αναπληρώνει το κενό του Γιώργου Παπαγιάννη (ήρθε από Λιόσια και το ματς της εθνικής αλλά δεν αγωνίστηκε), καθώς είχε 17 πόντους 6 ριμπάουντ και έβαλε το κρίσιμο καλάθι από πάσα πάρε-βάλε του Νέντοβιτς. Δεν ήταν όλα ρόδινα για τους «πράσινους» διότι χρειάστηκε να επιστρέψουν από το -9 στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον «πρώην» Άρον Ουάιτ να κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά (14 πόντους, 12 ριμπάουντ), ενώ έχασαν κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ. Παρόλα αυτά ήρθε η νίκη από το γεγονός ότι βρήκαν λύσεις επιθετικά παρά τις απουσίες τους.Σημείωσαν παράλληλα την 7η νίκη τους στη διοργάνωση και για πρώτη φορά φέτος συνεχόμενες.

Γρήγορα γρήγορα οι φιλοξενούμενοι μόλις στο (4') πήραν ένα προβάδισμα έξι πόντων (2-8) αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι πράσινοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 9-10. Οι Σέρβοι όμως διάβασαν πολύ καλά το ματς απ του Μίτροβιτς με τον Έβανς και «τροφοδότησαν» τον ψηλό τους. Ο Σέρβος σέντερ είναι πιο δυνατός παίχτης στο ποστ από τον Αμερικανό φόργουορντ και κάπως έτσι ο Αστέρας βρήκε εύκολους πόντους στη ρακέτα, γεγονός που του έδωσε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 17-23 υπέρ τους. Στο δεύτερο δεκάλεπτο επιστρατεύτηκαν παίχτες που δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής όπως οι Βασίλης Καββαδάς, Λευτέρης Μαντζούκας και ο Νίκος Χουγκάζ. Παρόλα αυτά,όλοι τους σκόραραν και έβαλαν τον «οβολό» τους ώστε να Παναθηναϊκός να πάρει το προβάδισμα στο (17') με 32-30. Ο κύριος υπεύθυνος όμως ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς. Ο Σέρβος γκαρντ σημείωσε 13 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντο σχεδόν από το κέντρο για να δώσει το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα στους πράσινους. Οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 42-41. Πρώτοι σκόρερ οι Νέντοβιτς και Μίτροβιτς με 13 και 10 πόντους αντίστοιχα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά νωθροί. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον Αστέρα να ξεφύγει στο (26') με την μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση το +9 με το σκορ στο 46-55. Ο Βασίλης Καββαδάς ήταν αυτός που έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης. Σημείωσε 7 πόντους στο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με την χρήσιμη άμυνα του ο Παναθηναϊκός επέστρεψε για ακόμη μία φορά στην αναμέτρηση. Ο Νέντοβιτς συνέχισε να είναι καυτός το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο (59-59) και όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο. Στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με τον Λεωνίδα Κασελάκη να δίνει (2') πριν το τέλος το προβάδισμα με 73-71. Ακολούθησε σωρεία χαμένων ριμπάουντ από την ομάδα του τριφυλλιού. Ο Ερυθρός όμως δεν ευστόχησε σε καμία από τις ευκαιρίες που του δόθηκαν. Στην επόμενη επίθεση ο Παναθηναϊκός τιμώρησε τους Σέρβους. Ο Νέντοβιτς έκανε το ντράιβ,τράβηξε τους πάντες πάνω του και βρήκε έτσι τον αμαρκάριστο Καββαδά κάτω από το καλάθι, με τον Έλληνα σέντερ να μην λαθεύει γράφωντας το 75-71 με λιγότερο από 30" να απομένουν. Έπειτα το παιχνίδι πήγε στις βολές, οι γηπεδούχοι ευστόχησαν και κάπως έτσι έφτασαν στην 7η νίκη τους φέτος.

ΗΡΩΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΥΘΕΝΑ: Βασίλης Καββαδάς. Ο Έλληνας σέντερ έχει δείξει φέτος ότι αν χρειαστεί,μπορεί να βοηθήσει. Σήμερα μάλιστα το έκανε και με το παραπάνω. Ήταν ο παίχτης που με την ενέργεια του και τους πόντους του έδωσε το έναυσμα για αντεπίθεση, όταν οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο -9, στα μέσα της τρίτης περιόδου. Σίγουρα ο Νέντοβιτς έκανε τη διαφορά, αλλά ο Καββαδάς ήταν εκεί να κάνει όλες τις υπόλοιπες «δουλειές». Ίσως ο Δημήτρης Πρίφτης τον εμπιστευτεί περισσότερο από εδώ και στο εξής.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: O Παναθηναϊκός παρά τις απουσίες του, βρήκε λύσεις επιθετικά καθώς είχε 22/33 δίποντα (67%), ενώ μέτρησε και 7/20 τρίποντα (35%). Στον αντίποδα οι Σέρβοι είχαν μόλις 39% στα σουτ εντός πεδιάς, αλλά κυριάρχησαν στα ριμπάουντ. Είχαν 15 επιθετικά έναντι μόλις 4 των «πρασίνων».