19 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Μακάμπι Τ.Α. 83-95: Ήττα με εννέα παίκτες! (pics, vid)

H Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε 95-83 τον Παναθηναϊκό και με τρία παιχνίδια ακόμη μπροστά τους μπορούν να εξασφαλίσουν μια θέση στα play offs της Ευρωλίγκας μετά το αποψινό διπλό. Οι Ισραηλινοί βρίσκονται στο 14-11 και συγκατοικούν με την Έφες στην 5η θέση. Το "τριφύλλι" είναι στο 7-18 και παραμένει στην ουρά της βαθμολογίας, παίζοντας σήμερα εξαιτίας τραυματισμών και ιώσεων με εννέα παίκτες!

Το πρώτο ημίχρονο σίγουρα δεν χαρακτηρίστηκε από την καλή του άμυνα, με εξαίρεση ένα μικρό διάστημα στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες έβλεπαν και το καλάθι ως... κοφίνι μετρώντας στο πρώτο μισό 60% στα τρίποντα οι φιλοξενούμενοι με 6/10 και 44% με 8/18 οι γηπεδούχοι,ενώ και οι δύο βρέθηκαν στο +60% στα σουτ δύο πόντων.

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να μπορεί να κάνει το βήμα μπροστά (8-14, 5’30’’), αλλά ο Ουίλμπεκιν ήταν ο πρώτος που έκανε τη ζημιά από τη Μακάμπι για να δώσει το προβάδισμα (16-17, 7’25’’). Ο Παπαπέτρου έδωσε λύσεις στην επιστροφή του, ο Μαντζούκας το ίδιο ερχόμενος από τον πάγκο για να γράψει ο Κασελάκης το 24-17 (9’10’’). Το τρίποντο buzzer beater από το... σπίτι του έδωσε στον Ζιβ την ευκαιρία να μειώσει σε 26-23. Μαντζούκας και Παπαπέτρου ήταν ακεί για το 43-38 (16’20’’) με τους «πράσινους» να μετράνε στο σημείο αυτό 13 ασίστ. Ο επίλογος δεν ήταν αυτός που θα ήθελαν.

Η Μακάμπι έκανε το παιχνίδι της, εκνεύρισε τους παίκτες του Πρίφτη με αποκορύφωμα τη φάση ανάμεσα σε Ρέινολντς και Παπαγιάννη με τους δύο παίκτες να δέχονται από μια τεχνική ποινή μετά το γκολ φάουλ του πρώτου. Κάτι που όμως μεταφράστηκε σε τρίτο φάουλ και.. πάγκο για τον Έλληνα ψηλό. Συνέπεια (και) αυτού οι Ισραηλινοί να πάνε στα αποδυτήρια με ένα +9 (46-55).

Οι Ισραηλινοί έφτασαν στο +12 στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-70) και ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδα ανάκαμψης (74-78, 34'15''). Και σε αυτήν την περίπτωση, όπως και λίγα λεπτά αργότερα (77-83, 35'46'') η απάντηση ήρθε με τρίποντο από τον Ντέρικ Ουίλιαμς (77-86, 36'13''). Ο Νάναλι έγραψε στο 79-92 (38'30'') δίνοντας οριστικό τέλος στην αναμέτρηση, για να έρθει και το τυπικό με το τελικό ...

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ: Ο Ιωάννης Παπαπέτρου επέστρεψε στη δράση στην Ευρωλίγκα για πρώτη φορά μετά τις 28 Ιανουαρίου και τον αγώνα με την Μπασκόνια (75-63) για την 23η αγωνιστική και βρέθηκε άμεσα στην αρχική πεντάδα.

Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ...

...για τον Παναθηναϊκό: Με τη Ρεάλ Μαδρίτης εντός (31/3, 33η αγωνιστική), την Άλμπα εκτός (6/4, 19η αγωνιστική) και την Φενέρμπαχτσε εκτός (8/4, 34η αγωνιστική)

...για τη Μακάμπι: Με τη Βιλερμπάν εντός (31/3, 33η αγωνιστική), την Μπαρτσελόνα εκτός (7/4, 34η αγωνιστική), την Φενέρμπαχτσε εντός (13/4, 23η αγωνιστική).

AΠΟΥΣΙΕΣ: Ο Στέφαν Γιόβιτς έμεινε εκτός για μία ακόμη φορά, ενώ λίγες ώρες πριν την έναρξη του αγώνα παρουσίασε σημάδια ίωσης και πυρετό ο Οκάρο Ουάιτ και έμεινε εκτός. Στο απουσιολόγιο βρίσκονται ακόμη ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο Νεοκλής Αβδάλας και ο Νίκος Χουγκάζ, ο οποίος δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής, καθώς δεν ανήκε στην ομάδα όταν ήταν αρχικά προγραμματισμένο το παιχνίδι. Από τη Μακάμπι απουσιάζει ο τραυματίας Τόμας.

Διαιτητές: Βίλιους, Μπελόσεβιτς, Ρότσα

Δεκάλεπτα: 26-23, 46-55, 58-70, 83-95