20.7 C
Κυριακή, 6 Οκτωβρίου, 2024

Παναθηναϊκός-Λάρισα 94-82: Τον τσίγκλησε και… της το ξέκοψε (vids+pics)

Ο Παναθηναϊκός γύρισε αποφασισμένος στο ΟΑΚΑ μετά το «στραπάτσο» στη Λάρισα και, σε ένα ματς με αρκετή ένταση, κυριάρχησε απόλυτα για τρία δεκάλεπτο, φτάνοντας ακόμη και στο +27 και επικράτησε των Θεσσαλών, επομένως, πιο άνετα από όσο δείχνει το τελικό 94-82, κάνοντας το 2-1 στη μεταξύ τους ημιτελική σειρά της Basket League και δείχνοντας, ότι η νίκη στο Κλειστό της Νεάπολης προ τριημέρου της φτάνει και μπορεί να την αφήσει ευχαριστημένη για φέτος.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε ομοίως ράθυμος με τα πρώτα δύο ματς, αλλά η ένταση μεταξύ Νέντοβιτς-Κρουμπάλι στα 7:47 για την πρώτη περίοδο έμοιαζε να του δίνει... κάποιο κίνητρο, με τον Παπαπέτρου να δίνει τον τόνο και τον Παπαγιάννη να «σκεπάζει» τα καλάθια, συνεργαζόμενος παράλληλα με τον Σίβα, για να προηγηθεί η ομάδα τους με «διπλό» σκορ από γκολ-φάουλ του «πύργου» της (24-12 στο 7'). Ο Μούντι προσπάθησε να «ξυπνήσει» τους συμπαίκτες του και η Λάρισα τουλάχιστον μείωσε σε μονοψήφιο νούμερο τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου (27-18).

Με τους Μέικον και Έβανς να μπαίνουν στην «εξίσωση», την ίδια ώρα που η άμυνα δεν έδινε παρά μόνο τραβηγμένες επιλογές στον Μούντι χάρη στον φοβερό Σίβα που τον ανέλαβε προσωπικά, «μπλοκάροντας» την αντίπαλη επίθεση, οι «πράσινοι» ανέβασαν τη διαφορά στο +16 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, όταν και συνέβη η δεύτερη αψιμαχία ανάμεσα σε Παπαντωνίου και Ουάιτ (38-22). Ο Μούντι έδειχνε να βρίσκει προσωρινά στηρίγματα σε Γκριν και Τσαϊρέλη, αλλά η ομάδα τους δεν πλησίασε από το -12 κι έπειτα, με τις αψιμαχίες αυτές να έχουν πεισμώσει τους παίκτες του Βόβορα, που έκλειναν στο +18 στο ημίχρονο (51-33).

Η κυριαρχική εμφάνιση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου με πολυφωνία στην επίθεση δεν είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα απέναντι σε έναν αντίπαλο, που για ώρα δυσκολεύτηκε αρκετά από την άμυνά τους, με τον Βόβορα να βάζει και τον Χουγκάζ στο παιχνίδι και εκείνον να φέρνει με ένα φόλοου του τη διαφορά και στο +25 (70-45 στο 28'). Ο Παναθηναϊκός έδιειχνε διαρκώς διάθεση και ήθελε να παραμείνει η απόσταση σε διαστάσεις θριάμβου (77-53).

Οι παίκτες του Βόβορα, σε εκείνο το σημείο, μπορεί να έφτασαν τη διαφορά στα πρόθυρα των 30 πόντων, αλλά χαλάρωσαν παραπάνω από το επιτρεπτό, με τον Έλληνα τεχνικό να βάζει στο παρκέ και τον Μαντζούκα, για να μειώσουν οι Θεσσαλοί στο -15 με τις ενέργειες των γκαρντ τους και τη δύναμη του Κρουμπάλι (86-71 στο 36'). Μετά το τηλεοπτικό τάιμ άουτ, μάλστα, με σερί τρίποντα η Λάρισα πλησίασε περισσότερο, μειώνοντας στο -11 στα 100" για το φινάλε (91-80). Ο εκπληκτικός αμυντικά Σίβα, όμως, και ο Παπαπέτρου ξεκαθάρισαν, ότι δεν υπήρχε περίπτωση να πλησιάσουν άλλο οι φιλοξενούμενοι και η σεμνή τελετή, κάπως έτσι, έλαβε τέλος με μια άνετη νίκη (94-82).

Δεκάλεπτα: 27-18, 51-33, 77-53, 94-82

Ο ΣΙΒΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕ: Υπάρχουν αρκετοί παίκτες του Παναθηναϊκού, που μπορεί να ξεχωρίσει κανείς στο ματς, όπως ο αποφασισμένος αρχηγός του, Ιωάννης Παπαπέτρου (25 π., 3 ρ., 5 ασ., 1 κλ., 1 κ., 3 λ. σε 26:01) και ο Γιώργος Παπαγιάννης (16 π., 10 ρ.) που θύμισε πως είναι ανίκητος στη ρακέτα. Αυτός, όμως, που είδαν με ευχαρίστηση να κάνει όσα του ζητήθηκαν από τη μέρα που ήρθε για πρώτη φορά, ήταν ο Πέιτον Σίβα, καθώς μπορεί στο φύλλο της στατιστικής να κατέγραψε μηδέν στους πόντους, μαζί με δύο ριμπάουντ, τρεις ασίστ, τρία κλεψίματα και δύο λάθη, αλλά ήταν εκείνος που έδινε τον τόνο για μια «σκυλίσια» άμυνα κατά διαστήματα, περιορίζοντας σημαντικά τον Στέφαν Μούντι, που μπορεί να βρήκε τρόπο να σκοράρει 17 πόντους, αλλά ήταν κυρίως με πολύ τραβηγμένες προσπάθειες, που και ο καλύτερος αμυντικός δύσκολα σταματά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Παναθηναϊκός είχε ελαφρώς πιο νοικοκυρεμένο παιχνίδι με αναλογία ασίστ-λαθών στο 17-13 έναντι 13-15 της Λάρισας, ενώ σούταρε και καλύτερα συνολικά με 32/67 έναντι 28/65 σουτ εντός παιδιάς, με το δίποντο ειδικά (25/43 έναντι 16/43) να κάνει τη διαφορά, παρότι οι Θεσσαλοί είχαν 12/22 τρίποντα.