24 C
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Λάρισα – Παναθηναϊκός 84-77: Ζει το όνειρο της (pic, vids)

Αυτή μπορεί να είναι η μεγαλύτερη μέρα στην ιστορία του μπάσκετ της Λάρισας! Η πρώτη ομάδα της θεσσαλικής πρωτεύουσας που βρίσκεται στα ημιτελικά των πλέι οφ δεν περιορίζεται σε αυτό. Νίκησε τον Παναθηναϊκό με 84-77 μέσα από μία ονειρεμένη εμφάνιση και ισοφάρισε τη σειρά στο 1-1. Το μεγαλύτερο «παράσημο» ακόμη και από την ιστορική νίκη, μπορεί να θεωρηθεί η εικόνα του κατάμεστου κλειστού της Νεάπολης. Η Λάρισα ζει πραγματικά ένα όνειρο.

Η θεσσαλική ομάδα έκανε ένα σχεδόν τέλειο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε ακόμη και με 26 πόντους και έφτασε στην επικράτηση. Έτσι το σίγουρο είναι ότι η σειρά θα επιστρέψει στη Λάρισα αφού ο τρίτος αγώνας της σειράς θα γίνει την Παρασκευή (3/6, 19:30) στο ΟΑΚΑ και ο τέταρτος την Κυριακή στη θεσσαλική πόλη (5/6, 20:00).

Ο Παναθηναϊκός δεν φάνηκε να παίρνει το μάθημα του πρώτου αγώνα της σειράς ή και του αντίστοιχου ματς της κανονικής περιόδου όταν αντιμετώπισε μεγάλες δυσκολίες. Ήταν αγνώριστος μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου και παρότι επέστρεψε από το -26, δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

Η Λάρισα με τους Μούντι, Κρουμπάλι και Μάριτς να μπαίνουν φουριόζοι στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 14-8 έπειτα από έξι λεπτά, χάρη σε ένα σερί 10-0 και παρασυρόμενη από τη σπουδαία ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι της στο κλειστό της Νεάπολης. Ο Παναθηναϊκός εκτός του ότι δεν είχε υπομονή στην επίθεση, είχε προβλήματα στο αμυντικό transition αλλά και γενικότερα στην αμυντική λειτουργία του. Η Λάρισα με δύο μαζεμένα τρίποντα του Γκριν κατάφερε να επεκτείνει το σερί της στο 20-4 και με καλάθι του Χάντσον στην εκπνοή, έκλεισε την πρώτη περίοδο με double-score (26-13). Είναι χαρακτηριστικό ότι η Λάρισα σημείωσε 10 από τους 26 πόντους της στην πρώτη περίοδο, από τα πέντε λάθη των «πράσινων» σε αυτό το διάστημα.

Ο Παναθηναϊκός δεν φάνηκε να αφυπνίζεται από την κατάσταση που διαμορφώθηκε στην πρώτη περίοδο αφού οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βγάζουν ένταση και στις δύο πλευρές του παρκέ και να βρίσκουν με άνεση σκορ. Έτσι έπειτα από τρία λεπτά στη δεύτερη περίοδο η «ψαλίδα» άνοιξε στους 21 (38-17) και λίγο μετά στους 26 (43-17 στο 14’) αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν περιοριστεί σε ένα παθητικό τρόπο παιχνιδιού. Εκεί φάνηκε όμως να χτυπάει το καμπανάκι που τους ξύπνησε. Με μπροστάρη τον Ντάριλ Μέικον έκαναν ένα σερί 19-4 και μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά στους 14 (47-36 στο 19’). Στο τέλος του ημιχρόνου η Λάρισα συνέχισε να έχει διψήφιο προβάδισμα (50-38).

Η αντίδραση που έβγαλε στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου, είχε και συνέχεια για τον Παναθηναϊκό που στο πρώτο δίλεπτο της τρίτης, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (50-41 στο 22’). Η Λάρισα διατήρησε τον έλεγχο και άνοιξε ξανά την απόσταση όχι όμως σε τέτοια επίπεδα που να αισθανθεί ασφάλεια. Ο Παναθηναϊκός ήταν πια μέσα στο παιχνίδι αφού στο τέλος της τρίτης περιόδου μόλις πέντε πόντοι τον χώριζαν από τους γηπεδούχους (62-57).

Με το πρώτο τρίποντο του Νεμάνια Νέντοβιτς έπειτα από τέσσερις άστοχες προσπάθειες, ο Παναθηναϊκός έγινε ακόμη πιο απειλητικός (64-60 στο 32’). Η Λάρισα διατήρησε τη συγκέντρωση της και βρέθηκε ξανά στο +10 (71-61 στο 34’) αλλά ο Μέικον το είχε πάρει προσωπικά (73-68 στο 35’). 2,5 λεπτά πριν το τέλος ο Παπαπέτρου με τρίποντο έκανε το 75-73 αλλά ο Ουσμάν Κρουμπάλι με δύο βολές και ένα τρίποντο επέτρεψε στη Λάρισα να «αγγίξει» τη νίκη, ξεφεύγοντας με επτά (80-73) στο 1:42 από το τέλος.

Ο Μέικον με βολές έκανε το 80-75 (1:32), Μέικον και Νέντοβιτς αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ στην ίδια κατοχή και ο Τσαϊρέλης έκανε το 82-75 στα 32’’. Ο Μέικον πήγε ξανά στη γραμμή στα 27’’ (82-77) και ο Μούντι στα 18,8’’ απάντησε με τον ίδιο τρόπο (84-77). Ο Μέικον αστόχησε στο τρίποντο και η Λάρισα έφτασε στην ιστορική νίκη με 84-77.

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Ντεβόντε Γκριν είχε τα προβλήματα του και φέτος. Στους τέσσερις τελευταίους αγώνες της Λάρισας δεν έπαιξε περισσότερο από έξι λεπτά και σημείωσε συνολικά δύο πόντους. Σήμερα όμως έλαμψε οδηγώντας επιθετικά τη Λάρισα. Είχε 19 πόντους με 3/5 βολές, 2/3 δίποντα και 4/7 τρίποντα.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο Νεμάνια Νέντοβιτς έκανε μνημειώδη εμφάνιση στο αντίστοιχο ματς της κανονικής περιόδου όμως σήμερα βρέθηκε σε κακή κατάσταση και αυτό κόστισε στον Παναθηναϊκό. Ο Σέρβος ειχε τέσσερις πόντους με 1/10 σουτ. Αστόχησε στο τέλος και σε ένα τρίποντο που θα μπορούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Λάρισα είχε 9/16 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και παρότι δεν ήταν εξίσου εύστοχη στο δεύτερο (2/12), κατάφερε να παρουσιάσει ένα σαφώς πιο μεγάλο ποσοστό από τον Παναθηναϊκό (39% έναντι 27%, 11/28 έναντι 9/33).

Photo Credits: Eurokinissi