21.3 C
Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Κολοσσός 77-67: Νίκησε σ’ ένα δεκάλεπτο, δεν βλεπόταν κι αποδοκιμάστηκε (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου με 77-67, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της Basket League, με τον κόσμο των «πράσινων» να αποδοκιμάζει.

Το «τριφύλλι» ήταν εντυπωσιακό στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με την ομάδα από τα Δωδεκάνησα, ωστόσο στη συνέχεια η εικόνα του ήταν αποκαρδιωτική κι αποδοκιμάστηκε από τον κόσμο της ομάδας που βρέθηκε στις εξέδρες του ΟΑΚΑ για να παρακολουθήσει την αναμέτρηση.

Το σύνολο του Ντέγιαν Ράντονιτς βελτίωσε το ρεκόρ του σε 3-1 και είναι δεύτερο, τη στιγμή που εκείνο του Ηλία Παπαθεοδώρου «έπεσε» στο 1-3 και παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν στη σύνθεσή τους τον Μάριους Γκριγκόνις ο οποίος προφυλάχθηκε, ενώ έπαιξε μόλις τέσσερα λεπτά ο Νέιτ Ουόλτερς ο οποίος αισθάνθηκε ενοχλήσεις. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ενεργό τον Μαρκίς Τιγκ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε ότι ο Παναθηναϊκός θα είχε εύκολο έργο καθώς προηγήθηκε 32-13 κι όλα έμοιαζαν απλά. Μάλιστα το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 48-27 και ουδείς περίμενε όσα θα ακολουθούσαν.

Δίχως λόγο οι «πράσινοι» χαλάρωσαν υπερβολικά στην τρίτη περίοδο και οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του παρκέ. Στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 56-48 και οι Ροδίτες το είχαν πιστέψει.

Μάλιστα στην τελευταία περίοδο ο Κολοσσός πλησίασε ακόμα και στους τέσσερις πόντους, πριν ξεφύγουν ξανά οι γηπεδούχοι και φτάσουν στη νίκη με 77-67.

Ο ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ Ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ: Ο Γιώργος Παπαγιάννης μοιάζει να βρίσκει σιγά-σιγά τον ρυθμό του. Είχε αρκετά καλή απόδοση με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κοψίματα, αποτελώντας τον καλύτερο παίκτη των νικητών. Για τους ηττημένους ο Τι Τζέι Σταρκς ήταν απολαυστικός, όμως οι 25 πόντοι που σημείωσε αποδείχτηκαν αρκετοί για να αποφύγει ο Κολοσσός την ήττα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Κολοσσός «πλήρωσε» τα 20 λάθη που έκανε για μόλις 12 ασίστ. Ωστόσο ήταν ανώτερος στα ριμπάουντ κυριαρχώντας στις δύο ρακέτες και παίρνοντας περισσότερα ριμπάουντ. Παρ' όλα αυτά οι «πράσινοι» χάρη στα 18/26 δίποντα και το πολύ καλό τους ποσοστό σε αυτόν τον τομέα, απέφυγαν το κάζο και πήραν τη νίκη.