17.1 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Παναθηναϊκός – Άρκα Γκντίνια 56-66: Πλήρωσαν την αστοχία τους οι «πράσινες»

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κοιτάξει στα μάτια την Άρκα Γκντίνια, και πήγε για την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά λάθη και αστοχία (18/45 δίποντα, 3/20 τρίποντα) δεν το επέτρεψαν, και οι Πολωνέζες έδειξαν τη δυναμική τους και πήραν τη νίκη με 56-66, στον πρώτο αγώνα των «32» του Eurocup Γυναικών.

Οι φιλοξενούμενες ήταν από το πρώτο λεπτό κυρίαρχες, μιας και οι «πράσινες» ήταν αρκετά άστοχες και με πολλές λάθος επιλογές. Παρόλα αυτά το σύνολο της Ελένης Καπογιάννη προσπάθησε να είναι κοντά στο σκορ και διεκδικήσουν κάτι καλό, αλλά κάποιες επιλογές στο τέλος δεν βγήκαν.

Οι Τζόουνς με 23π. και Αλέιν με 14π. ήταν οι παίκτριες που ξεχώρισαν από το Τριφύλλι, ενώ οι Μπορκόφκσα - Ντέιβις με 15 και 19 πόντους και Κόουλινγκ με 11π. οδήγησαν την Άρκα Γκντίνια στο διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 21-28, 41-48, 56-66