17.5 C
Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 71-57: Ο… φουριόζος Λι έκανε τη διαφορά (pics+vids)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ με 71-57 στο ΟΑΚΑ, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Basket League.

Το συγκρότημα του Ντέγιαν Ράντονιτς δεν έθελξε με την απόδοσή του, ωστόσο επέστρεψε στις επιτυχίες στο ελληνικό πρωτάθλημα μετά την ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό και με ρεκόρ 6-2 βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη οι «κιτρινόμαυροι» που δεν είχαν στη σύνθεσή τους τον Φρέιζερ και τον Στρέλνιεκς, υπέστησαν την τρίτη τους ήττα μετά από εννιά αγώνες και παραμένουν τέταρτοι.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν φανερό ότι ο Παναθηναϊκός έμοιαζε σε καλύτερη κατάσταση από την ΑΕΚ και κατάφερε από νωρίς να προηγηθεί κυρίως χάρη σε ενέργειες του Πάρις Λι ο οποίος συνέχιζε από εκεί που είχε σταματήσει στον αγώνα με την Αρμάνι Μιλάνο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 25-17 στο φινάλε του πρώτου κομματιού του αγώνα.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε την Ένωση σαφώς βελτιωμένη στον αμυντικό τομέα. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη σταμάτησε να επιτρέπει εύκολα καλάθια στους αντιπάλους της, ωστόσο αδυνατούσε και η ίδια να σκοράρει με ευκολία, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην πλησιάσει όσο θα ήθελε, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 38-29.

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου το σύνολο του Ντέγιαν Ράντονιτς έδειξε διατεθειμένο να ξεφύγει και να «καθαρίσει» το ματς χωρίς απρόοπτα. Το έκανε μέχρι το 48-36 ωστόσο στη συνέχεια τα πειράματα του Σέρβου προπονητή ο οποίος πέρασε στο γήπεδο και τον Νίκο Παππά, είχαν ως αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν στους τέσσερις πόντους (48-44) και στο 30' ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 56-48.

Το «τριφύλλι» για να μην βρεθεί προ εκπλήξεως έπρεπε να βελτιώσει την άμυνά του στην τελευταία περίοδο κι εκεί εστίασε. Στα πρώτα έξι λεπτά δέχθηκε όλους κι όλους δύο πόντους και ξέφυγε με 66-50, τελειώνοντας επί της ουσίας την υπόθεση. Η κόρνα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 71-57.

ΤΟ ΝΤΟΥΕΤΟ ΚΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ: Ο Παναθηναϊκός στηρίχθηκε σε δύο παίκτες για να φτάσει στη νίκη. Ο Πάρις Λι ήταν εκπληκτικός και στις δύο πλευρές του παρκέ τελειώνοντας τον αγώνα με 13 πόντους, 4 ασίστ και 6 κλεψίματα. Την καλύτερή του εμφάνιση με τους «πράσινους» πραγματοποίησε ο Ματέους Πονίτκα, σταματώντας στους 14 πόντους. Ξεκουράστηκε ο Μπέικον παίζοντας λιγότερα από 14 λεπτά. Από την πλευρά της Ένωσης ξεχώρισε ο Ακίλ Μίτσελ με 18 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ, κερδίζοντας αρκετές μάχες στις δύο ρακέτες.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Όπως μαρτυρά το σκορ, καμία από τις δύο ομάδες δεν ενθουσίασε με την απόδοσή της στο επιθετικό σκέλος, με τις άμυνες να κυριαρχούν και την αστοχία να είναι μεγάλη. Ωστόσο η διαφορά στον τομέα των λαθών ήταν πολύ μεγάλη, με την ΑΕΚ να υποπίπτει σε πολλά περισσότερα, γεγονός που της κόστισε και τελικά έχασε με διαφορά το παιχνίδι.