18.7 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

(Όμιλος J’) Η.Π.Α-Λιθουανία 104-110: Δεν είναι “άτρωτη”! (pics+vids)

Η Λιθουανία έκανε ένα σχεδόν τέλειο πρώτο ημίχρονο (9/12 τριπ.) κυριάρχησε σε ριμπάουντ (43-27) και έτσι έκανε την έκπληξη του τουρνουά, νικώντας με 110-104 τις ΗΠΑ, κατακτώντας παράλληλα την πρωτιά του ομίλου. Πλουραλισμός στο σκοράρισμα για την ομάδα του Καζίς Μακσβίτις που είχε 6 παίχτες με διψήφια νούμερα, ενώ στον αντίποδα από τις ΗΠΑ πάλευε μόνος του ο Άντονι Έντουαρντς (35 πόντους). Πλέον η Λιθουανία θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά την Σερβία, ενώ οι ΗΠΑ την Ιταλία.

Η Λιθουανία ξεκίνησε την αναμέτρηση όπως τελείωσε αυτή με την Ελλάδα. Με φοβερή ευστοχία έξω από τα 6.75 και με τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους Σεντεκέρσκις, Βαλαντσιούνας και Γιοκουμπάιτις, προηγήθηκε νωρίς (4') με 13-6. Το σόου όμως των Λιθουανών έξω από τη γραμμή τριπόντου συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα να αυξήσουν τη διαφορά στο +19, με το δεκάλεπτο να λήγει  31-12!

Η πολύ καλή κυκλοφορία της ομάδας του Μακσίβιτς, έχοντας την υπομονή να βρει τον ελεύθερο συμπαίκτη, σε συνδυασμό με κάποια βεβιασμένα λάθη των Αμερικανών οδήγησαν σε αυτό το φανταστικό πρώτο δεκάλεπτο.

Εκεί που όλοι περίμεναν την αντίδραση της ομάδας του Στιβ Κερ, οι Λιθουανοί απλά συνέχισαν... το χαβά τους. Έχοντας  9/9 τρίποντα, προηγήθηκαν για είκοσι ένα πόντους στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Παράλληλα, η περιφερειακή τους άμυνα ήταν πολύ καλή, μένοντας μπροστά στους παίχτες των ΗΠΑ, οδηγώντας τους σε ατομικές ενέργειες. Για να αστοχήσει η Λιθουανία έξω από τα 6.75 χρειάστηκαν να περάσουν (16') παιχνιδιού. Η κυριαρχία της "Λιέτουβα" συνεχίστηκε μέχρι την ανάπαυλα, με τις δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 54-37 υπέρ της Λιθουανίας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όλοι περίμεναν την αντίδραση των ΗΠΑ. Και αυτό έγινε. Τα σουτ της Λιθουανίας δεν έμπαιναν, ενώ η Αμερική άρχισε να πιέζει υπερβολικά πάνω στη μπάλα. Αυτό την οδήγησε στο να κάνει ένα σερί 15-2 στα πρώτα (5') της επανάληψης, με τον Τζέιλεν Μπράνσον να έχει έξι από αυτούς. Η διαφορά μειώθηκε στο -4 (56-52).Οι Λιθουανοί όμως αντέδρασαν και προηγήθηκαν στιγμιαία για δέκα στο (26') με το σκορ στο 62-52. Εν τέλει η τρίτη περίοδος έληξε με την παρέα του Γιόνας Βαλαντσιούνας να προηγείται με 71-65.

Τα πάντα και η πρωτιά του ομίλου θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο. Παρόλο που η ομάδα του Στιβ Κερ άρχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεσή της μέσω του Άντονι Έντουαρντς, αδυνατούσε να ολοκληρώσει την ανατροπή γιατί δεν μπορούσε να σταματήσει τους Λιθουανούς στα ριμπάουντ. Αυτή η κυριαρχία τους στα ριμπάουντ και ιδίως στα επιθετικά, τους έδινε το δικαίωμα να ανανεώνουν τις επιθέσεις τους και να συντηρούν ένα προβάδισμα 6-10 πόντων. Το παιχνίδι εν τέλει πήγε στη "ρουλέτα" των βολών, ο Μάικαλ Μπρίτζες έχασε το κρίσιμο τρίποντο 14" πριν τη λήξη, με το σκορ στο 108-104 και η Λιθουανία πήρε την τεράστια νίκη.