16.9 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός – Βαλένθια 82-83: Μπλακ-άουτ, κατάρρευση και απρόσμενο κάζο (pics+vid)

Ο Ολυμπιακός έκανε τα εύκολα δύσκολα στο ΣΕΦ απέναντι στη Βαλένθια και το «πλήρωσε», χάνοντας 83-82, σε αγώνα για την 6η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κρατούσε τη νίκη στα χέρια της, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν... εμφανίστηκε στο παρκέ και οι φιλοξενούμενοι «δραπέτευσαν» με το διπλό. Με τη δεύτερη διαδοχική εντός έδρας ήττα τους, οι Πειραιώτες «έπεσαν» στο 4-2, την ώρα που οι «πορτοκαλί» έφτασαν στο 3-3, πραγματοποιώντας καλή πορεία για τα δεδομένα τους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με εξαιρετικό ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε πολύ γρήγορα με 14-5. Η αντίδραση ήρθε από τη Βαλένθια και με διαδοχικά τρίποντα πλησίασε στους τέσσερις πόντους (18-14), όμως ο Σάσα Βεζένκοφ ανέλαβε ξανά πρωτοβουλίες και βοήθησε τους «ερυθρόλευκους» να ξεφύγουν με διαφορά δέκα πόντων (28-18). Ωστόσο ένα σερί 4-0 από τους φιλοξενούμενους είχε ως αποτέλεσμα το 28-22 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε αρκετά στη δεύτερη περίοδο. Οι πρωταθλητές Ελλάδας «έσφιξαν» την άμυνά τους και δεν επέτρεπαν στους Ίβηρες να φτάσουν με άνεση στο καλάθι τους. Σιγά-σιγά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα... παγίωσε μία διψήφια διαφορά και παρά τα πολλά λάθη στα οποία υπέπεσε, κατάφερε να ξεφύγει με 13 πόντους στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (47-34), έχοντας βάλει τις βάσεις για την επιστροφή στις επιτυχίες.

Όλα έμοιαζαν ιδανικά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να εκτοξεύει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +16 (53-37). Ωστόσο οι παίκτες της ελληνικής ομάδας έκαναν το λάθος να χαλαρώσουν και με σερί 10-0, οι «πορτοκαλί» μείωσαν σε 53-47 και ο κόουτς Μπαρτζώκας κάλεσε εσπευσμένα τάιμ όαυτ στο 23'. Οι Ισπανοί μείωσαν ακόμα και στους τέσσερις αλλά ακολούθησε «βομβαρδισμός» από τους γηπεδούχους και στο 30' μετά από buzzer beater του Κώστα Σλούκα στο φινάλε της τρίτης περιόδου, ο φωτεινός πίνακας έγραφε 71-58.

Η... χαλάρωση των πρωταθλητών Ελλάδας έφερε... αναστάτωση στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς το συγκρότημα του Άλεξ Μούμπρου δεν είχε διάθεση να παραδοθεί και στο 38', ένα τρίποντο του Τζόουνς «έγραψε» το 80-77 και το ντέρμπι «φούντωσε». Η «μάχη» συνεχίστηκε και μετά από φάουλ του Βεζένκοφ πάνω σε προσπάθεια τριών πόντων του Τζόουνς, ο Αμερικανός με τρεις βολές διαμόρφωσε το 82-83 και οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μπροστά τους 3,9'' για να σκοράρουν και να νικήσουν. Ο Σλούκας αστόχησε στο σουτ της απελπισίας και ο Πίτερς δέχτηκε τάπα -με τον Ολυμπιακό να διαμαρτύρεται για φάουλ-, με τον αγώνα να λήγει και τους Ισπανούς να παίρνουν μία απρόσμενη νίκη στο ΣΕΦ.

Ο ΜΟΝΟΣ ΕΧΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΑΔΑ: Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ξανά εκπληκτικός με 20 πόντους και ρεκόρ καριέρας στις ασίστ (7), ωστόσο δεν κατάφερε να κερδίσει το δίδυμο των αντιπάλων του που έκανε τη διαφορά. Ο λόγος για τους Κρις Τζόουνς και Μπόγιαν Ντούμπλεβιτς. Αμφότεροι σημείωσαν από 17 πόντους και βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να «δραπετεύσουν» με το διπλό.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός πέταξε στα... σκουπίδια το εκπληκτικό ποσοστό του στα τρίποντα, καθώς τα 10/19 και το 52,6% δεν αποδείχθηκε αρκετό για να τον οδηγήσει στην επικράτηση. Κάκιστο νούμερο τα 20 λάθη, με τη Βαλένθια να έχει 24 ασίστ μόλις για 12 λάθη σ' έναν τομέα που έκρινε σε πολύ μεγάλο βαθμό την αναμέτρηση.