21.5 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 81-73: Έπιασε… 13άρι και «τρέχει» για κορυφή (vids+pics)

Ο Ολυμπιακός έφτασε στη 13η σερί νίκη του σε όλες τις διοργανώσεις έναντι του Παναθηναϊκού, συνέχισε τη δική του... συνήθεια έναντι του «αιωνίου» αντιπάλου και στην Ευρωλίγκα με 81-73 και, με την παράλληλη ήττα της Ρεάλ στο Βελιγράδι από την Παρτιζάν, μένει σε pole position για την κορυφή με ρεκόρ 23-9 έναντι του 11-21 των «πρασίνων», που όμως σημείωσαν ξανά ανταγωνιστική εικόνα και ευελπιστούν στο μεγάλο κόλπο στο πρωτάθλημα, αν παραμείνουν στον ίδιο ρυθμό.

Ο Παναθηναϊκός θέλησε ξανά να αντιμετωπίσει τον Φαλ με την χρήση του Γκουντάιτις, ο οποίος έκανε πολύ καλή δουλειά, με τις δύο πλευρές να επιδίδονται σε ένα... αέναο «μία σου και μία μου». Γύρω από αυτό το δεδομένο κινήθηκε η πρώτη περίοδος, κανείς εκ των δύο δεν μπόρεσε να ξεφύγει, ο Βεζένκοφ στήριξε τον Γάλλο στη μία πλευρά, οι Μπέικον και Ουίλιαμς έπαιξαν με περισσότερο... μυαλό δίπλα στον Λιθουανό και η πρώτη περίοδος έφερε το προβάδισμα με «βραχεία κεφαλή» για τους παίκτες του Σερέλη (16-17).

Με τον Γκριγκόνις να μπαίνει στην εξίσωση, ένα σερί 0-5 στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου βοήθησε τους «πράσινους» να ξεφύγουν, αλλά η είσοδος του Μπλακ που έβαλε δύναμη έναντι του Γκουντάιτις και τον έπιασε... κοιμώμενο με τις pick 'n' roll συνεργασίες με τους περιφερειακούς παίκτες του Ολυμπιακού, έδωσε την απάντηση με 9-0 και το προβάδισμα (25-22 στο 13'). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, γύρισαν σε όσα τους χαρακτήριζαν στο ξεκίνημα, δεν άφησαν να βρει άλλος «ερυθρόλευκος» καλό επιθετικό ρυθμό, αλλά ούτε και ο αντίπαλός τους να τρέξει, χάνοντας επιπλέον και τα σουτ, παίρνοντας και τα επιθετικά ριμπάουντ με τη βοήθεια των Καλαϊτζάκη και Αγραβάνη, με τον πρώτο να σκοράρει για το 33-38 του ημιχρόνου.

Ο Βεζένκοφ μπήκε... φουριόζος στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός στόχευσε στην επίθεσή του τον Καλαϊτζάκη και πήρε μέγιστα οφέλη, με τον ΜακΚίσικ και τον Φαλ να δίνουν πόντους στο «ζωγραφιστό» για το 46-41 στα πρώτα τρία λεπτά της τρίτης περιόδου. Η άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα «στραγγάλισε» τον αντίπαλό τους, που με τις αλλαγές σε σχέση με όσα πρόσφεραν προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και με τον Μπέικον να... χάνει το μυαλό του, και το πρώτο τρίποντο του Παπανικολάου μετά από 13 προσπάθειες ξεσήκωσε το ΣΕΦ, με το +9 να δείχνει να βάζει καλές βάσεις για την νίκη (57-48).

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε πως δε θα παρατούσε, όμως, το ματς, με τον Μαντζούκα να γίνεται παράγοντάς του και με τα μακρινά του σουτ να βοηθά για ένα αρχικό σερί 0-8, που είχε και συνέχεια, με το «τριφύλλι» να μένει σε απόσταση βολής στα μέσα της τελευταίας περιόδου (63-62). Με τον Ουόκαπ, όμως, να διαβάζει εξαιρετικά το παιχνίδι παρότι κουρασμένος, και τον Μπλακ να τελειώνει πάλι φάσεις, ο Ολυμπιακός πήρε ανάσα στέλνοντας τη διαφορά στο +6 με 2.5 λεπτά για τη λήξη (73-67), για να έρθει ο πρώτος με ένα σπουδαίο τρίποντο στα 75" και να φέρει την ομάδα του αγκαλιά με την νίκη (78-72), με το σκηνικό να μην αλλάζει και τους Πειραιώτες να κερδίζουν με 81-73.

Δεκάλεπτα: 16-17, 33-38, 57-48, 81-73

ΤΟ ΔΙΔΥΜΟ ΤΟΥ ΦΕΤΙΝΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ: Όταν μιλάμε για «δίδυμο του φετινού Ολυμπιακού», εννοούμε πως εκφράζουν την ομάδα, όπως είναι δημιουργημένη στην νοοτροπία της ειδικά την τελευταία διετία. Ο Τόμας Ουόκαπ έκανε τα πάντα και σύμφερε με 11 πόντους, επτά ριμπάουντ, 13 ασίστ, τέσσερα κλεψίματα και ισάριθμα λάθη σε 36.5 λεπτά, ο Ταρίκ Μπλακ σκόραρε 21 πόντους με ρεκόρ καριέρας κι έτσι έγινε η διαφορά στο παιχνίδι με δύο «παράγοντες Χ», που στήριξαν καθοριστικά τον Σάσα Βεζένκοφ.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Μπορεί ο Ολυμπιακός να είχε μόλιε 3/17 τρίποντα με ποσοστό 17.6%, ωστόσο ισορρόπησε με 24/35 δίποντα έναντι 15/29 του Παναθηναϊκού, μετρώντας παράλληλα καλύτερη αναλογία ασίστ-λαθών με 23-12 έναντι 17-14 των «πρασίνων».