21.3 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 75-51: Ισοπεδωτικός Βασιλιάς! (vids+pics)

Του έχει πάρει... τον αέρα και του δείχνει με κάθε τρόπο και κάθε σύνθεση ότι είναι το αφεντικό! Ο Ολυμπιακός «πάτησε» και τον ανανεωμένο Παναθηναϊκό του Εργκίν Αταμάν, στο πρώτο παιχνίδι του Κώστα Σλούκα με τα «πράσινα» και κατέκτησε την πρώτη κούπα της χρονιάς, επικρατώντας με 75-51 στον τελικό του Super Cup στη Ρόδο και φανερώνοντας ξανά ποιος «βασιλεύει» στην Ελλάδα.

Μετά από μια πρώτη ανταλλαγή καλαθιών, αλλά και το... πρώτο αίμα του Σλούκα στο σκοράρισμα απέναντι στην πρώην ομάδα του, άρχισε η... ισοπέδωση από τον Ολυμπιακό, με τους Παπανικολάου-Μιλουτίνοφ να δίνουν το σύνθημα με τα καρφώματά τους και το πάρτι να συνεχίζεται απέναντι στους απελπιστικά άστοχους «πράσινους», για ένα σερί 11-0 από το 5-4, που ήδη άρχισε να δίνει σημαντικό προβάδισμα στους τυπικά γηπεδούχους (16-4).

Σκοράροντας... με κάθε τρόπο και έχοντας προκαλέσει τεράστια «ζημιά» στην ψυχολογία του «αιωνίου» αντιπάλου, οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν το σερί τους μέχρι και στο 27-0, προηγούμενοι με το άκρως εντυπωσιακό 32-4 στα τρία λεπτά για τη λήξη του ημιχρόνου. Σε εκείνο το σημείο, ο Σλούκας «έσπασε» το καταραμένο αυτό διάστημα του Παναθηναϊκού με βολές και ο Κώστας Αντετοκούνμπο σκόραρε μετά από 17 ολόκληρα λεπτά για την ομάδα του σε σουτ εντός παιδιάς, χωρίς φυσικά να αλλάζει η «ισοπεδωτική» εικόνα (37-11).

Το δεύτερο ημίχρονο ερχόταν σε αγώνα με προκαθορισμένο, όπως έδειχνε το μομέντουμ, τον νικητή και οι παίκτες του Αταμάν προσπάθησαν να περιορίσουν τη «ζημιά» μέσω κάποιων λύσεων των Ερνανγκόμεθ και Λεσόρ, μειώνοντας στο -21 στα μέσα της τρίτης περιόδου (43-22). Με τους Κάναν και Πίτερς, βέβαια, να δίνουν σταθερά λύσεις, δεν φαινόταν δύσκολο για τον Ολυμπιακό να διατηρήσει το ευρύ του προβάδισμα (56-34).

Ο Λαρεντζάκης είχε ακόμη... ορέξεις και ο Ολυμπιακός πολύ εύκολα έφτασε ξανά τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη και το +30 στα μέσα της τελευταίας περιόδου (67-37). Ο Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ στο 0-8 σερί του Παναθηναϊκού, μη θέλοντας την χαλαρότητα, και η ομάδα του έκλεισε θριαμβευτικά το ματς, πανηγυρίζοντας την πρώτη κούπα της σεζόν με εμφατικό τρόπο και δείχνοντας, ποιος διαφεντεύει τα πράγματα στο ελληνικό μπάσκετ (75-51).

Δεκάλεπτα: 16-4, 37-11, 56-34, 75-51

ΤΟ ΑΠΟΛΑΥΣΕ: Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης μάλλον το... χαιρόταν περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο σε έναν Ολυμπιακό, όπου κανείς δεν υστέρησε, τελειώνοντας με 20 πόντους και 6/7 τρίποντα σε μια ακόμη εμφάνιση που έδειξε, ότι έχει αλλάξει επίπεδο επιθετικά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός υπερτέρησε σχεδόν παντού, ωστόσο τα 27/57 σουτ εντός παιδιάς με ποσοστό 47% έναντι των μόλις 18/53 σουτ με 33% για τον Παναθηναϊκό είναι χαρακτηριστικά.