22.1 C
Τετάρτη, 1 Μαΐου, 2024

Mπασκόνια-Ολυμπιακός 92-97: Θρύλος από ατσάλι(pics+vids)

Δύο από τις αήττητες ομάδες της φετινής Ευρωλίγκας διασταύρωσαν τα ξίφη τους στη Βιτόρια, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της διοργάνωσης. Ο Ολυμπιακός(4-0) δείχνοντας τον χαρακτήρα του επέστρεψε από το -9 του 30ου  λεπτού και έφτασε σε μια εντυπωσιακή νίκη στην έδρα της Μπασκόνια(3-1) με σκορ 97-92.Ηγέτης ο Σλούκας(20π,6ασίστ) την κρίσιμη ώρα, συγκινητικός Βεζένκοφ(26π,6ριμπ) τον πήρε από το χέρι στα δύσκολα, κέρβερος ο Φαλ(6π,10ριμπ,2μπλοκ) στους αιθέρες, killer για ακόμα μια φορά ο Λαρεντζάκης(11π).

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα

Στα πρώτα λεπτά οι ερυθρόλευκοι χτύπησαν κοντά στο καλάθι, κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό και ξέφυγαν γρήγορα με 6 πόντους(4-10,4') ύστερα από έναν εξαιρετικά εκδηλωμένο αιφνιδιασμό. Η Μπασκόνια δυσκολευόταν να βρει λύσεις στο μαρκάρισμα των Φαλ και Βεζένκοφ με τον ΜακΚίσικ να γράφει με δυναμική διείσδυση το 6-21 και με εύστοχο τρίποντο το 8-26. O Oλυμπιακός συνέχισε να βρίσκει τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +16(16-32).

Oι Βάσκοι έσφιξαν την άμυνα τους, έτρεχαν με κάθε ευκαιρία στο ανοιχτό γήπεδο και το καλάθι του Κοστέλο έφερε τη διαφορά στους 10(22-32,12'). Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν πολύ ψηλός με τους γηπεδούχους να επωφελούνται πατώντας όλο και καλύτερα στο παρκέ(37-42,17'). Ο Ολυμπιακός βραχυκυκλώθηκε επιθετικά, υπέπεσε σε πολλά λάθη, δεν μπορούσε να βρει στόχο από μακριά και μια καταιγιστική Μπασκόνια με ηγέτες τους Σεντεκέρσκις και Κότσαρ πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 5(47-42).

Η ισπανική ομάδα συνέχιζε να εκτελεί στα πρώτα δευτερόλεπτα των επιθέσεων, πήρε φωτιά από την περίμετρο και ο Ολυμπιακός κινδύνευε να χάσει την επαφή του με το σκορ. Ένα μακρινό τρίποντο του Τόμσον έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα(67-57,26'), με τα πράγματα να δυσκολέυουν πάρα πολύ. Ο Βεζένκοφ ήταν συγκινητικός και οι Πειραιώτες προσπάθησαν να ανακτήσουν τον έλεγχο του ρυθμού δίνοντας τη μπάλα στον Φαλ στο χαμηλό ποστ. Ένα νέο ξέσπασμα των γηπεδούχων όμως, τον άφησε με ένα βουνό μπροστά του να ανέβει στο τέταρτο δεκάλεπτο(74-65,30').

Ο Σλούκας με 5 πόντους έγραψε το 74-70, ενώ αμέσως μετά βρήκε ωραία τον Λαρεντζάκη που μείωσε στους 2(74-72,32'). Ο Έλληνας πλέι μέικερ το πήρε προσωπικά σε εκτελεστικό και δημιουργικό επίπεδο, η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν υποδειγματική και τον έβαλε μπροστά στο σκορ με 5(74-79,33'). Βεζένκοφ και Ουόκαπ έχασαν δύο ευκαιρίες να στείλουν τη διαφορά στους 7 και ο Γκιεντράιτις μείωσε από κοντά στους 2(81-83). Ο μαγικός Σλούκας έδωσε έτοιμο καλάθι στον Φαλ και ο Λαρεντζάκης έφτασε εντυπωσιακά στο καλάθι για το 84-89. H Μπασκόνια δεν είχε απαντήσεις και οι Πειραιώτες έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα και στο 4/4 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα:16-32,47-42,74-65,92-97