16.1 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Μονακό 72-96: Πριγκιπική ψυχρολουσία! (vids+pics)

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο προημιτελικό με τη Μονακό στο ίδιο μοτίβο με τον πρώτο, αλλά έμοιαζε... να μην περιμένει την αντίδραση των παικτών του Σάσα Ομπράντοβιτς, με τον Μάικ Τζέιμς αρχικά να αφήνει την μπάλα στους άλλους για να εκτελέσουν και τον Πάρις Λι να «στραγγαλίζει» στην άμυνα Σλούκα και Ντόρσεϊ, με αποτέλεσμα οι Μονεγάσκοι να αλλάξουν τα δεδομένα και, όταν μπήκε και ο ηγέτης τους στην «εξίσωση», να κάνουν μια «ισοπεδωτική» εμφάνιση, κερδίζοντας με 96-72 και κάνοντας το «μπρέικ» στο ΣΕΦ, αναγκάζοντας τους «ερυθρολεύκους» να αναζητήσουν το «διπλό» στο Πριγκιπάτο, για να μπουν και πάλι σε τροχιά Final Four.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με... κεκτημένη ταχύτητα από το προχθεσινό 1-0, σκοράροντας από μακριά και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο, όποτε του δόθηκε η ευκαιρία, με τα πρώτα επτά λεπτά να αποτελούν μια πανδαισία στις δύο πλευρές για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, που έφταναν σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά νωρίς νωρίς (14-4). Η Μονακό έμοιαζε... εμβόντητη, βλέποντας και τον Τζέιμς να είναι πάλι εκτός ρυθμού και αποφασίζοντας να του πάρει την μπάλα, όπως και το να βασιστεί στα αθλητικά προσόντα της άμυνάς της, με αποτέλεσμα έως το τέλος της πρώτης περιόδου να σταματήσει τουλάχιστον την «αιμορραγία» (16-10).

Η απόφαση του Ομπράντοβιτς να δώσει αλλού τα «κλειδιά» για το σκοράρισμα, περιορίζοντας στη δημιουργία τον Τζέιμς, φάνηκε περισσότερο στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν ο Μπέικον άρχισε να εκτελεί και οι υπόλοιποι ακολούθησαν, με αποτέλεσμα μέχρι το τρίλεπτο για το τέλος του ημιχρόνου όχι μόνο να γυρίσει, αλλά να οδηγηθεί στο +14 με ένα εκπληκτικό σερί 0-20 από το 21-15 για το 21-35. Ο στατικός Ολυμπιακός δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι έως το ημίχρονο, βλέποντας τον Άντζουσιτς να τελειώνει ιδανικά το ημίχρονο των Μονεγάσκων με τρίποντο για το 28-40.

Το ακόμη χειρότερο για τους παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν, ότι ο Τζέιμς... ξύπνησε εκτελεστικά με τη σειρά του στο τρίτο δεκάλεπτο και αυτό αυτόματα «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +18 για τη Μονακό (34-52 στο 24'). Η πρόσθεση και αυτού του παράγοντα για τους φιλοξενούμενους έκανε για τον Ολυμπιακό ακόμη πιο δύσκολα τα πράγματα, βλέποντας τον Αμερικανό να σκοράρει με κάθε τρόπο και να φτάνει έως το +21 στα 100" για το τέλος της περιόδου (45-66), με τον ΜακΚίσικ και τον Βεζένκοφ να επιχειρούν κάπως στα τελευταία δευτερόλεπτα να ανασυντάξουν τους γηπεδούχους, αφού ο Λι είχε «κλειδώσει» στην άμυνά του Σλούκα και Ντόρσεϊ.

Αυτή η επιθετική αφύπνιση των δύο παικτών έδωσε μια ελπίδα, μειώνοντας στο -14 στο πρώτο τρίλεπτο της τελευταίας περιόδου (60-74), αλλά ο Τζέιμς εκτός του ότι σκόραρε, διάβαζε κιόλας το παιχνίδι, δίνοντας την απάντηση με ένα σερί 0-5, για να έρθει η Μονακό μετά το τηλεοπτικό τάιμ άουτ με τα δικά του χέρια στα μέσα της να επαναφέρει την απόσταση στο +21 (62-83). Η αλλαγή του Βεζένκοφ, λίγο αργότερα, σήμανε και τη λευκή πετσέτα από την πλευρά του Μπαρτζώκα, με το τελευταίο μισό του δεκαλέπτου να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, στέλνοντας τη σειρά το Πριγκιπάτο και το πλεονέκτημα, πια, στη Μονακό (72-96).

Δεκάλεπτα: 16-10, 28-40, 51-69, 72-96

ΕΚΕΙΝΟΙ ΤΟ ΓΥΡΙΣΑΝ, ΑΥΤΟΣ ΤΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕ: Ο Μάικ Τζέιμς ήταν φοβερός στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας τους 23 πόντους με 3/7 δίποντα και 5/8 τρίποντα, χωρίς να έχει σημειώσει κανένα σουτ εντός παιδιάς στο πρώτο, αλλά δεν ήταν εκείνος που γύρισε το ματς, μετά το επιβλητικό πρώτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού. Ο Ομπράντοβιτς εμπιστεύτηκε την εκτέλεση στους Ντουέιν Μπέικον (17 π., 6 ρ.) και Ντανίλο Άντζουσιτς (19 π., 4 ρ.), με την εκπληκτική άμυνα του Πάρις Λι στα βασικά γκαρν των Πειραιωτών επίσης να παίζει καταλυτικό χαρακτήρα, προτού τους αποτελειώσει ο άλλοτε «πράσινος άσος».

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός παρέδωσε οκτώ κατοχές παραπάνω στη Μονακό από τα πολλά λάθη του (20-12), με τα επιθετικά του ριμπάουντ (11-6) να μη μεταφράζονται σε κάτι τελικά στο σκοράρισμα, αντίθετα με τους Μονεγάσκους που έφτασαν το θαυμάσιο 13/26 στα τρίποντα, ακριβώς τα μισά, έναντι του ενός τρίτου (10/30) για την ελληνική ομάδα.