16.9 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Μονακό 71-54: Την «στραγγάλισε» (pics,vids)

Πέρα του πρώτου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, διατήρησε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης μια διαφορά 10-14 πόντων και νίκησε με 71-54 την  Μονακό στο ΣΕΦ. Έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το ένα από τα τρία βήματα που χρειάζονται, για την πρόκριση στο φάιναλ φορ του Βελιγραδίου. Σημαντικοί για τους γηπεδούχους οι Τόμας Ουόκαπ (καλή άμυνα πάνω στον Τζειμς) και Σακίελ Μακίσικ με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα, ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε ο Γίωργος Πρίντεζης με 12 πόντους. Όλα αυτά σε μία βραδιά που βραβεύτηκε ο Βασίλης Σπανούλης, ενώ η άμυνα,πάνω στους πάντα επικίνδυνους παίχτες της Μονακό, ήταν φανταστική. Το επόμενο παιχνίδι είναι τη Μ. Παρασκευή και πάλι στο ΣΕΦ στις 19:00.

Στην πρώτη περίοδο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν λίγο «βραχυκυκλωμένη» στην επίθεση. Η Μονακό έπαιξε καλή άμυνα έριξε τον ρυθμό και αυτό είχε ως αποτέλεσμα από το (2'-7') οι φιλοξενούμενοι να πραγματοποιήσουν ένα σερί 12-2 σερί. Συνεπώς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε «οδηγό» την Μονακό με 15-8. Γρήγορα όμως οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν  τον εαυτό τους στη δεύτερη περίοδο. Ξεκίνησαν με ένα δικό τους σερί 9-0 σερί και πέρασαν μπροστά με 17-15. Παράλληλα άρχισαν να απειλούν έξω από τα 6.75 πετυχαίνοντας τέσσερα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στην άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός οδήγησε τη Μονακό σε επιθέσεις απομόνωσης με αποτέλεσμα οι Μονεγάσκοι να πετύχουν μόλις 11 πόντους. Στο (19') η διαφορά έφτασε στο +11 πριν οι Μπέικον και Μοτεγιούνας με δικά τους καλάθια, οδηγήσουν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ των γηπεδούχων στο 33-26. Μακίσικ και Ουίλ Τόμας οι πρώτοι σκόρερ με εφτά πόντους έκαστος.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός συνέχισε με το πόδι «πατημένο» στο γκάζι. Αυτή τη φορά ήταν ο Τόμας Ουόκαπ που με ένα προσωπικό του ξέσπασμα, στο οποίο σημείωσε 9 πόντους, έδωσε στους Πειραιώτες το μεγαλύτερο προβάδισμα το +14 με το σκορ στο 44-30. Η Μονακό πνιγόταν στην άμυνα του Ολυμπιακού οι μόνες αξιόπιστες λύσεις οι Πάρις Λι και Μάικ Τζέιμς αλλά και αυτοί δεν αρκούσαν. Το +14 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (54-40) και πλέον οι «ερυθρόλευκοι» έπρεπε να κάνουν τα βασικά στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Αυτό έγινε. Ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια στη Μονακό, έβρισκε εύκολα λύσεις στην επίθεση άρα δεν ανησύχησε ποτέ. Οι Γιώργος Πρίντεζης και Κώστας Σλούκας έδειξαν τον δρόμο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κάνουν απανωτά λάθη και κάπως έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν σχετικά εύκολα στην πρώτη νίκη τους στη σειρά των playoffs.

ΑΣΟΣ ΣΤΟ ΜΑΝΙΚΙ: Τόμας Ουόκαπ. Ο Αμερικανός άσος του Ολυμπαικού έκανε σχεδόν τα πάντα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Σημείωσε 9 συνεχόμενους πόντους στις αρχές της τρίτης περιόδου πήγε τη διαφορά για την ομάδα στο +14 και από εκεί και έπειτα η Μονακό δεν επέστρεψε ξανά. Σε 26 λεπτά συμμετοχής είχε 11 πόντους (5/7 σουτ)2 τελικές πάσες, αλλά και το σημαντικότερο όλων 4 κλεψίματα και πολύ καλή άμυνα στα γκαρντ της Γαλλικής ομάδας.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σχετικά χαμηλά ποσοστά στο τρίποντο και για τις δύο ομάδες. Σούταραν με 30%, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν στα δίποντα (18/29 62%) και στις βολές (11/13) βελτιώνοντας το ποσοστό τους από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Παράλληλα, κέρδισαν και τη «μάχη» των λαθών (8-18) με την Μονακό να κάνει πάρα πολλά και σε αυτό το επίπεδο συνήθως αυτό τιμωρείται, όπως και έγινε.