21.2 C
Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Εφές 76-70: Πολεμική μηχανή! (vids+pics)

Ας έχει απουσίες, ο Ολυμπιακός δεν καταλαβαίνει! Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα υπέταξαν και τη δις πρωταθλήτρια Εφές με 76-70 σε ένα παιχνίδι μεγάλης αυταπάρνησης από τους δέκα, που αγωνίστηκαν στα «κόκκινα» από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό, δείχνοντας πως οι «ερυθρόλευκοι» μπορούν να καταφέρουν τα πάντα, παραμένοντας στην κορυφή με τη Ρεάλ στο 16-7, αφήνοντας την τουρκική ομάδα στο 11-12 και ακόμη εκτός οκτάδας.

Το σύνθημα για τους «ερυθρολεύκους» δόθηκε νωρίς, ξεκινώντας στο 8-0 το παιχνίδι, με τον Βεζένκοφ και τον Φαλ να είναι πανταχού παρόντες στη ρακέτα, τον πρώτο να αναλαμβάνει να σταματήσει τον Λάρκιν και τη διαφορά γρήγορα να φτάνει και σε διψήφιο νούμερο (16-6 στο 7'). Ο Μίτσιτς και ο Μπομπουά προσπάθησαν να ωθήσουν σε... αφύπνιση την Εφές, αλλά υπολόγιζαν δίχως τους ερχόμενους από τον πάγκο, με τον Λούντζη να πετυχαίνει τρίποντο για το «διπλό» σκορ, προτού ο Ντάνστον σημειώσει από κοντά το 22-13 της πρώτης περιόδου.

Ο Λούντζης έκανε... τα πάντα στις δύο πλευρές του παρκέ, συνείσφερε με την πολύτιμη συμβολή του στο σκοράρισμα δίπλα σε έναν «εκρηκτικό» ΜακΚίσικ, για να «εκτοξευτεί» η απόσταση στο +15 για τους παίκτες του Μπαρτζώκα προς το τέλος του ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να παίζει εκπληκτικό μπάσκετ και να έχει «τρομοκρατήσει» την τουρκική ομάδα (40-25 στο 18'). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, με τον Μίτσιτς να αναζητά και πάλι τις λύσεις, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη, που δεν έδωσαν συνέχεια για τους Πειραιώτες, κατάφεραν να περιορίσουν τη ζημιά και η ελληνική ομάδα σίγουρα θα ήθελε, βάσει της εικόνας της, κάτι καλύτερο από το +10 του ημιχρόνου (41-31).

Οι παίκτες του Αταμάν ξεκίνησαν με καλύτερο επιθετικό ρυθμό και έδειχναν ικανοί να γίνουν απειλητικοί στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ωστόσο εκεί εμφανίστηκε ο Βεζένκοφ, ο οποίος «βομβάρδισε» την τουρκική ομάδα και... επανέφερε την τάξη μαζί με μια άμυνα που «στραγγάλισε» την Εφές, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο +16 (59-43 στο 17'). Αντί του Μίτσιτς, όμως, ο Μπράιαντ εμφανίστηκε για τους φιλοξενούμενους και σε συνδυασμό με το γεγονός, ότι ο Βεζένκοφ μπλοκαρίστηκε, ο Ολυμπιακός ξανά δεν πήρε αυτό που του άξιζε στο τέλος του δεκαλέπτου (59-52).

Πολύ γρήγορα με τα μακρινά σουτ, η Εφές έμοιαζε έτοιμη να γίνει διεκδικήτρια του αγώνα, μειώνοντας στο -4 με 8.5 λεπτά για τη λήξη της αναμέτρησης (62-58). Η άμυνα των παικτών του Μπαρτζώκα, όμως, που ανάγκασε με αυταπάρνηση και παγίδες σε αρκετά λάθη τους αντιπάλους τους, έδειχνε τελικά να δίνει και πάλι την απάντηση, με τον Βεζένκοφ να βρίσκει πάλι το χέρι του, σκοράροντας στα 93" για τη λήξη με φλότερ για το 76-68, για να δώσει σαφές προβάδισμα στην ομάδα του. Η Εφές «εγκλωβίστηκε» στα αμέτρητα χέρια των γηπεδούχων και η αναμέτρηση κατέληξε στον Ολυμπιακό, που πανηγύρισε ακόμη ένα θετικό αποτέλεσμα (76-70).

Δεκάλεπτα: 22-13, 41-31, 59-52, 76-70

ΒΡΑΔΙΑ ΚΑΡΙΕΡΑΣ: Ο Μιχάλης Λούντζης ήταν εκπληκτικός κι έκανε βραδιά καριέρας, καλύπτοντας επάξια το κενό του Κώστα Σλούκα μαζί με τους υπόλοιπους παίκτες, με 12 πόντους και επτά ριμπάουντ, που αποτελούν ρεκόρ στην πορεία του στην Ευρωλίγκα, μαζί με δύο κλεψίματα και δύο λάθη σε 19 λεπτά. Ο Σάσα Βεζένκοφ, φυσικά, ήταν καθοριστικός με 23 πόντους και 9/16 σουτ, αλλά ο διεθνής γκαρντ ήταν ο «παράγοντας Χ».

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός, σε ένα ματς για γερά νεύρα, ήταν πιο εύστοχος με 20/31 δίποντα και 9/27 τρίποντα έναντι 21/38 διπόντων και 5/21 τριπόντων στην Εφές, νούμερα που είχαν σημασία σε ένα ματς ίσων κατοχών.