17.7 C
Πέμπτη, 16 Μαΐου, 2024

Ολυμπιακός-Αρμάνι 82-66: Θρύλος μαγικός με… κοστούμι κορυφής! (vids+pics)

Ένας εκπληκτικός στο σύνολο πρώτος γύρος για τον Ολυμπιακό τον βρίσκει στην κορυφή της Ευρωλίγκα! Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα «πάτησαν» και την Αρμάνι Μιλάνο, μετά το θρίαμβο στο ντέρμπι, με μια άμυνα που... της ξήλωσε τα ρούχα και μια αυτοπεποίθηση που οδηγεί στο Final Four, επικρατώντας με 82-66 της ιταλικής ομάδας στο ΣΕΦ και ανεβαίνοντας με 11-6 στην πρώτη θέση, όπου συγκατοικεί με Μπασκόνια, Μπαρτσελόνα και Μονακό αυτή τη στιγμή, με πιθανή πενταπλή ισοβαθμία μαζί με τη Ρεάλ, τη στιγμή που το σύνολο του ρέκορντμαν Έτορε Μεσίνα μένει στο 6-11 μαζί με Παναθηναϊκό, Μπάγερν και Βιλερμπάν, πληρώνοντας μια περίοδο κάκιστης απόδοσης και ατυχιών.

Μετά το αρχικό 0-4 των Ιταλών, που ξεκίνησαν με τον Μέλι να βρίσκει ρυθμό, ο Πίτερς απάντησε με επτά σερί πόντους για το 7-8 στο πρώτο τετράλεπτο και αυτό θα ήταν μόνο η αρχή. Ο Παπανικολάου έκανε... τα πάντα στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Σλούκας «ζωγράφιζε» στη δημιουργία και ο Αμερικανός που είχε «ντυθεί» Βεζένκοφ, «βομβάρδισε» το ιταλικό καλάθι, για να βάλουν το κερασάκι ο αρχηγός και ο ΜακΚίσικ σε μια εκπληκτική πρώτη περίοδο, που βρήκε τον Ολυμπιακό στο +12 (27-15).

Ο Λαρεντζάκης μπήκε επίσης στον «χορό» και στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την τιμή της διαφοράς και στο +15 (32-17). Κάπου εκεί, η περιφέρεια της Αρμάνι επιχείρησε να συμμαζέψει την κατάσταση, με τον Μήτρου-Λονγκ να δημιουργεί, να εκτελεί, αλλά και να δίνει χώρο στον Μπάρον, με τις λύσεις να έρχονται και στη ρακέτα από τους Χάινς και Ντέιβις από μαζικά επιθετικά ριμπάουντ, που έδωσαν περισσότερες κατοχές και μείωσαν τη διαφορά στο τρίποντο, προτού με «σφραγίδα» του ο Βεζένκοφ σημειώσει το 44-38 στη λήξη του ημιχρόνου.

Η Αρμάνι συνέχισε να πιέζει στην τρίτη περίοδο για 3.5 λεπτά, με πέντε πόντους του Ρίτσι να μειώνουν την απόσταση στο τρίποντο (46-43), για να ακολουθήσει ένα διάστημα... εκατέρωθεν αστοχίας, κακών επιλογών και απουσίας ρυθμού. Ο πρώτος που «ξεκόλλησε» το σκορ, μετά από περίπου 2.5 λεπτά, όπου επικράτησε αυτό το σκηνικό, ήταν ο Ουόκαπ με μακρινό σουτ και το εντός παιδιάς, μετά τις βολές των Πίτερς-Κάναν, που σταμάτησε την αφλογιστία και έκανε τον Ολυμπιακό να αναθαρρήσει, «διαλύοντας» κάθε πτυχή του ταλέντου των παικτών του Μεσίνα με μια άμυνα... από γρανίτη, που έβρισκε και λύσεις μπροστά από τους κύριους εκφραστές, Ουόκαπ και Παπανικολάου, για να έρθει και ο Σλούκας με τρίποντο στο τέλος της τρίτης περιόδου να σημειώσει το 59-44.

Ο Φαλ πήρε τη σκυτάλη και κερδισμένες «μάχες» κοντά στο καλάθι και με το +21 στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχοι έδειξαν πως δεν είχαν καμία απολύτως διάθεση να διαπραγματευτούν την ανωτερότητά τους (68-47). Το μοτίβο του αγώνα δεν μπορούσε να αλλάξει με τρόπο δραστικό για τους Λομβαρδούς, με τους Πειραιώτες να έχουν επιβληθεί στο απόλυτο και το μόνο που έμενε, ήταν να φανεί... πού θα καθόταν η μπίλια. Ο Μπλακ ακόμη βρήκε χρόνο συμμετοχής κι έβαλε ένα δικό του «λιθαράκι», ενώ ορισμένοι βρήκαν ευκαιρία με το να βγουν αλλαγή να πάρουν το χειροκρότημα, με την τελική διαφορά να τοποθετείται στο + για τον «πυραυλοκίνητο» και ευρισκόμενο στην κορυφή, πια, Ολυμπιακό.

Δεκάλεπτα: 27-15, 44-38, 59-44, 82-66

ΑΥΤΟΣ ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ, ΕΚΕΙΝΟΙ... ΞΗΛΩΣΑΝ ΤΗΝ ΑΡΜΑΝΙ: Ο Άλεκ Πίτερς ήρθε για να αποτελέσει μια ουσιώδη λύση, ώστε να κερδίσει ανάσες ο Σάσα Βεζένκοφ και στο ματς αυτό επιβεβαίωσε το ρόλο του για πρώτη φορά τόσο εμφατικά, δείχνοντας να... βρίσκει το χέρι του με 16 πόντους και 6/7 σουτ, μαζί με πέντε ριμπάουντ. Δεν μπορούν, όμως, να μην αναφερθούν οι «εξολοθρευτές» Τόμας Ουόκαπ και Κώστας Παπανικολάου, που με τη δράση τους στις δύο πλευρές του παρκέ στην τρίτη περίοδο, και δη «δένοντας» την άμυνα, οδήγησαν τον Ολυμπιακό στο θρίαμβο, με τον πρώτο να σημειώνει 10 πόντους με τέσσερα ριμπάουντ, δύο ασίστ, τέσσερα κλεψίματα και τρία φάουλ σε σχεδόν 28.5 λεπτά, ενώ ο ο δεύτερος συμπλήρωσε με εννέα πόντους και όχι τόσο γεμάτη στατιστική μεν, αλλά... χιλιάδες άλλα πράγματα, που δεν αποτυπώνονται καμιά φορά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Με δώδεκα παραπάνω κατοχές υπέρ του (10-8 επιθετικά ριμπάουντ και 11-21 λάθη), μαζί με εξαιρετική ευστοχία στο τρίποντο με 12/26 σουτ από την περιφέρεια έναντι 7/22 της αντιπάλου του, ο Ολυμπιακός δύσκολα θα μπορούσε να χάσει ένα τέτοιο ματς.