23.3 C
Πέμπτη, 23 Μαΐου, 2024

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 71-95: Τον ισοπέδωσε! (vids+pics)

Ο Ολυμπιακός είναι το αφεντικό σε Ελλάδα και Ευρώπη και το απέδειξε! Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο ΟΑΚΑ αποφασισμένοι, έκαναν... παρέλαση απλά απομονώνοντας το παιχνίδι του Μπέικον από τον υπόλοιπό ανύπαρκτο Παναθηναϊκό και επικράτησαν πολύ εύκολα με 95-71, πιστοποιώντας το ποιος κάνει το κουμάντο με τη δέκατη σερί νίκη τους, που τους διατηρεί παράλληλα σε απόσταση βολής από την κορυφή (10-6), τη στιγμή που οι «πράσινοι» έμειναν στο 6-10 και πολύ πίσω, πια, από τη διεκδίκηση για κάτι καλό στην Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός έβρισκε σκορ με αρκετούς παίκτες και με εκτέλεση είτε εντός είτε εκτός της γραμμής των 6.75 μέτρων, βλέποντας και τον Μπέικον να παίρνει πρωτοβουλίες, ο Ολυμπιακός είχε συγκεκριμένη στόχευση με τον Φαλ στη ρακέτα και το ματς είχε εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό με 12 εναλλαγές του προβαδίσματος για το 18-19 των «ερυθρολεύκων» στα πρώτα εννέα λεπτά. Στο τελευταίο, όμως, ένα επιμέρους 2-7 με τους Κάναν και Σλούκα να βρίσκουν συνεργασία στην περιφέρεια και αφύλακτες διαβάσεις, βοήθησε τους φιλοξενούμενους να πάρουν... κεφάλι στο σκορ (20-26).

Το πρώτο εξάλεπτο της δεύτερης περιόδου εξελίχθηκε σε... πάρτι των Πειραιωτών, που πρώτα απέκοψαν το παιχνίδι του Μπέικον και ύστερα σκόραραν με κάθε τρόπο απέναντι σε έναν αντίπαλο ανίκανο να παρακολουθήσει, είτε με τις εφόδους Σλούκα και ΜακΚίσικ είτε με τον Μπολομπόι που αντικαθιστούσε επάξια τον Φαλ, για το +22 με επιμέρους 4-20 (24-46). Ο Αμερικανός προσπάθησε με... ηρωικές ενέργειες να περιορίσει τη ζημιά για τους «πράσινους» και το ταμπλό έδειχνε ένα ισχυρό +17 για τον Ολυμπιακό στην ανάπαυλα (36-53).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο, προσπαθώντας να επιστρέψει μέσα από μια βελτιωμένη άμυνα, βλέποντας τον Φαλ να χρεώνεται με φάουλ, αλλά την ίδια στιγμή ο Μπέικον υπέπεσε επίσης σε τρίτο φάουλ, με αποτέλεσμα εκτός ορισμένων μακρινών σουτ, να μην πλησιάσουν οι «πράσινοι» πέραν του -14 προς τα μέσα της περιόδου (45-59 στο 24'). Σε εκείνο το σημείο, με τον Ουόκαπ μπροστάρη και άπαντες να ακολουθούν, ο Ολυμπιακός επανήλθε στα... στάνταρ του πρώτου ημιχρόνου πολύ άνετα και έδειξε στον αντίπαλό του, ότι δεν είχε σε τίποτα να ελπίζει (50-73).

Η αρχή της τελευταίας περιόδου κινήθηκε σε παρόμοιο ρυθμό, με τους «ερυθρολεύκους» μάλιστα να φτάνουν έως και στο +31 με γκολ-φάουλ του Μπολομπόι (50-81 στο 32'). Σε εκείνο το σημείο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα... έσβησαν μηχανές και ο τεχνικός τους αναγκάστηκε να πάρει τάιμ άουτ στο δίλεπτο για τη λήξη, βλέποντας τον Μπέικον να μειώνει μόνος του τη διαφορά στο -16 για την ομάδα του (67-83), κυρίως για να τους αφυπνίσει και όχι επειδή ένιωθε κάποιον κίνδυνο. Αυτό είχε αποτέλεσμα, μάλιστα, με τους Ουόκαπ και Κάναν να τελειώνουν ιδανικά το ματς για τον Ολυμπιακό (71-95).

Δεκάλεπτα: 20-26, 36-53, 50-73, 71-95

ΑΥΤΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΒΓΗΚΕ ΜΠΡΟΣΤΑ: Κανείς δεν υστέρησε στο θριαμβευτή Ολυμπιακό και είναι δύσκολο να διαλέξει κανείς κάποιους, που να ξεχώρισαν. Θα διαλέξουμε, επομένως, τρεις με τον Μουσταφά Φαλ (19 π., 9 ρ., 5 ασ.) που έδωσε τον τόνο με την κυριαρχία του στη ρακέτα σε άλλο ένα ντέρμπι, τον Τόμας Ουόκαπ (12 π., 4 ρ., 6 ασ., 2 κλ., 2 λ.) που έκανε τα πάντα και σύμφερε ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και τον Αϊζέια Κάναν (17 π., 4/7 τρ.) που έδωσε στον εαυτό του ένα από τα παιχνίδια που χρωστά στον εαυτό του.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός είχε μια εξαιρετική στατιστική, με 29/41 δίποντα και 9/25 τρίποντα έναντι 14/37 και 11/23 του αντιπάλου του, δίνοντας παράλληλα 28 ασίστ για 10 λάθη αντί 10 και 11 αντίστοιχα του Παναθηναϊκού, με όλες τις κατηγορίες σχεδόν να του ανήκουν.