17.7 C

Ολυμπιακός-Αρμάνι 67-58: Ο Σλούκας «άναψε» φωτιά τετράδας (pics,vids)

Με «όπλο» την φανταστική άμυνά του και με συμπαραστάτη τον κόσμο του, ο Ολυμπιακός νίκησε με 67-58 την Αρμάνι στο ΣΕΦ. Οδηγός για ακόμη μία φορά ο Κώστας Σλούκας, που ήταν παρών όταν οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο -12 στο πρώτο ημίχρονο. Ο Έλληνας γκαρντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους και 4 τελικές πάσες, ενώ βοήθησαν και αρκετοί εκ των συμπαικτών του, όπως οι Βεζένκοφ (16 πόντους) και Μακισικ με άλλους 14. Παράλληλα,η επιστροφή του κόσμου στις κερκίδες, έδωσε την απαραίτητη ώθηση για την μεγάλη  ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο. Για τους Ιταλούς επέστρεψε ο Ντίνος Μήτογλου, που είχε 8 πόντους, ενώ ο Ντέβον Χολ έβαλε τα πιο δύσκολα στους γηπεδούχους καθώς μέτρησε 15 πόντους. Πλέον οι Πειραιώτες υπερτερούν στην ισοβαθμία με τους Ιταλόυς, ενώ τους έφτασαν στη μία νίκη. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 15-9 ενώ η Αρμάνι έμεινε στο 17-8.

Αρκετά μουδιασμένες ξεκίνησαν οι δύο ομάδες την αναμέτρηση, χαρακτηριστικό ότι καμία εκ των δύο δεν ευστόχησαν σε τρίποντο στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν απρόσεκτοι καθώς υπέπεσαν σε πέντε λάθη,γεγονός που έδωσε τη δυνατότητα στην Αρμάνι να ξεφύγει με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου. Φαλ και Μέλι είχαν από πέντε πόντους ενώ το σκορ ήταν 7-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διόρθωσαν τα «κακώς κείμενα» στην επίθεσή τους, με μπροστάρη τον Κώστα Σλούκα που είχε έξι πόντους σε αυτό το διάστημα. Με το πρώτο τρίποντο μάλιστα να έρχεται στο (16') με τον Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός έριξε τη διαφορά ενώ ένα λεπτό αργότερα μείωσαν στον πόντο (24-25) με μία βολή του Φαλ. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 25-27 υπέρ των φιλοξενούμενων. Αρκετά άστοχες οι δύο ομάδες με τους Ιταλούς να μην έχουν ευστοχήσει σε τρίποντο ενώ αρκετά ήταν και τα λάθη 21 στο σύνολο. Η Αρμάνι με την έναρξη της επανάληψης ευστόχησε και στα δύο πρώτα της τρίποντα με τον Ντέβον Χολ. Έτσι η ομάδα του Μιλάνου ξέφυγε με +6 (27-33) ενώ δύο λεπτά αργότερα (23') με καλάθι του Χάινς έφτασε και στο +8. Σιγά σιγά όμως οι Πειραιώτες έσφιξαν την αμυνά τους και με πλουραρισμό στο σκοράρισμα από αρκετούς παίχτες μείωσαν στους δύο πόντους πριν έρθει ο Τζίτζι Ντατόμε να γράψει το σκορ της τρίτης περίοδου που ήταν 39-43.Όλα έδειχναν πως θα είχαμε ένα φινάλε αγχωτικό ως το τέλος. Ο Κώστας Σλούκας πήρε τη σκυτάλη και με 8 σερί πόντους (2 τρίποντα) έβαλε μπροστά τον Ολυμπαικό με 56-50 στο (35'). Κάπου εκεί οι Ιταλοί έχασαν το δρόμο τους προς το καλάθι με την άμυνα των «ερυθρόλευκων να είναι φανταστική. Ο Βεζένκοφ ακολούθησε τον Έλληνα γκαρντ στο έναυσμα της ανατροπής και κάπως έτσι οι γηεπδούχοι πήραν το 15ο ροζ φύλλο αγώνα και την 3η σερί νίκη τους στη διοργάνωση.

Ο ΗΓΕΤΗΣ: Κώστας Σλούκας. Ο γκαρντ των Πειραιωτών το τελευταίο διάστημα οδηγεί την ομάδα του στην Ευρολίγκα. Μετά το μεγάλο ματς που έκανε με την Εφές πριν δύο εβδομάδες, ήταν και σήμερα καθοριστικός. Είχε 16 πόντους, 4 τελικές πάσες, ενώ ήταν ο πρωτεργάτης της ανατροπής από το -12 .Αναμφίβολα φέτος δείχνει ποιος είναι ο ηγέτης της ομάδας που θα την οδηγήσει στα δύσκολα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Παρόλο που ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά άστοχος με μόλις (31%) εντός πεδιάς η ευστοχία του από τη γραμμή της φιλανθρωπίας τον βοήθησε. Πήγε τη μπάλα στο «ζωγραφιστό» και κέρδισε 36 βολές και ευστόχησε στις 27. Επίσης η Αρμάνι σούταρε με 16% στα τρίποντα,αρκετά κάτω από το μέσο όρο της, δείγμα του που στόχευσε η άμυνα των γηπεδούχων. Αρκετά τα λάθη εκατέρωθεν (14-16) γεγονός που επηρέασε και το σκορ που ήταν σχετικά χαμηλό.