24.9 C
Τρίτη, 1 Οκτωβρίου, 2024

Ο ΠΑΟΚ με… ηρωικά μικρό rotation και «συνταγή» Σμύρνης (pics)

Η επική νίκη μέσα στην Προύσα επί της Τόφας σε ένα ματς στο οποίο ήταν ξεγραμμένος, ξεκάθαρα πιστώνεται στους παίκτες, στον Φώτη Τακιανό και τους συνεργάτες του, στους ανθρώπους της διοίκησης που παραμένουν κυριολεκτικά δίπλα στην ομάδα –ήταν άλλωστε στην Τουρκία- και στους ηρωικούς φίλους της που βρέθηκαν στην Προύσα. Ξέχωρα από όλα αυτά όμως, ο ΠΑΟΚ πάει σε ένα εξαντλητικό πρόγραμμα με αγώνες υψηλών απαιτήσεων ανά τρεις μέρες, έχοντας rotation 8-9 παικτών.

Στην πραγματικότητα χθες το 1-1 επί της Τόφας ήρθε μέσα από ένα rotation οχτώ παικτών. Η τρομερή εμφάνιση του ΜακΝις δεν άφησε περιθώρια στον Τσαϊρέλη που έπαιξε 7:31, ενώ ο Αρσενόπουλος έπαιξε περισσότερο από κάθε άλλη φορά (9:47) δίνοντας μάλιστα πολύτιμη βοήθεια στο διάστημα που αγωνίστηκε με 2 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 τάπες. Το 50λεπτο όμως στην πραγματικότητα μοιράστηκε σε οχτώ παίκτες που έπαιξαν στα όρια τους, αν και βέβαια ούτε η Τόφας είχε μεγαλύτερο rotation.

Μετά το πρώτο ματς στην Πυλαία, το παιχνίδι με το Μαρούσι για το Πρωτάθλημα και πριν πάει στο Περιστέρι, ο Δικέφαλος έβγαλε ματς δύο παρατάσεων έχοντας δύο παίκτες για 40+ λεπτά στο παρκέ. Ο Χάρισον είχε 42:06 λεπτά συμμετοχής και ο ΜακΝις 40:36. Κοντά σε αυτόν τον χρόνο και ο Έλβαρ Φρίντρικσον (35:45). Είναι προφανές, αναζητώντας τον αντικαταστάτη του Κένταλ Σμιθ η απουσία του οποίου διατάραξε πλήρως τις ισορροπίες στην ομάδα, ότι και οι τρεις τους θα συνεχίσουν να παίζουν στα κόκκινα. Και δεν είναι οι μόνοι. Οι 41χρονος Βαγγέλης Μαργαρίτης μετά τα 19:37 με το Μαρούσι, έμεινε χθες στο παρκέ για 27:00 αφού ο Γκίλμορ συνεχίζει να… αναζητείται και χθες αποβλήθηκε σε 15:52 λεπτά συμμετοχής.

Ο Φώτης Τακιανός που έδειξε για ένα ακόμη παιχνίδι ότι μπορεί να βγάλει από… τη μύγα ξύγκι, περιμένει την επιστροφή του Τζάστιν Άλστον με την ελπίδα ότι θα μπορέσει να μπει στη 12άδα του αγώνα της επόμενης Τρίτης αν και αυτό μοιάζει οριακό. Διαφορετικά ο ΠΑΟΚ θα παλέψει για την πρόκριση του, με την ίδια σύνθεση.

10 χρόνια μετά, το ξαναέκανε στην Τουρκία

Ο ΠΑΟΚ έμεινε ζωντανός στο BCL και επαναφέρει τη σειρά στην Τουρκία, μέσα από το ματς της διπλής παράτασης με την Τόφας που όμως δεν ήταν πρωτόγνωρη κατάσταση γι’ αυτόν. Συμπτωματικά, η τελευταία φορά στην οποία συμμετείχε σε ματς 50 λεπτών ήταν και πάλι στην Τουρκία, πριν από σχεδόν 10 χρόνια. Τότε, για την πρεμιέρα του Eurocup, το ημερολόγιο έδειχνε 15 Οκτωβρίου 2014 όταν ο ΠΑΟΚ με τον Σούλη Μαρκόπουλο στον πάγκο του, νίκησε την Καρσίγιακα στη Σμύρνη με 87-81 σε ματς επίσης δύο παρατάσεων και παρότι είχε βρεθεί πίσω με 10 (41-31 στο 24’).

Η τρομερή τριάδα όμως των Τζέικ Όντουμ (22ο.-5ρ.-2ασ.), Κώστα Χαραλμπίδη (19π.-2ρ.-2ασ.) και Μαρκ Κάρτερ (14π.-9ρ.-2ασ.-4κλ.), τον οδήγησε στη νίκη με 87-81.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 30-26, 49-44, 66-66, παρ: 73-73, 81-87.
ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σαρίτσα): Ντεμίρ, Παλάσιος 29, Ερσέκ 2, Στρόμπερι 9, Γκιουβέν, Κοτς, Ντίξον 25 (1), Σονσίρμα, Γκάμπριελ 6 (2), Αλτάι 2, Ντίεμπλερ 8 (1), Σεντούρκ.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 9, Λιάπης, Χαραλαμπίδης 19 (3), Κάρτερ 14 (2), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 2, Δέδας, Μαργαρίτης 10 (1), Κοττας, Όντουμ 22 (1), Βον 6, Σαλούστρος 3 (1).