17.7 C

Τόφας – ΠΑΟΚ 87-88: Κυρίευσε την Προύσα σε 50 λεπτά! (vids)

Ο ΠΑΟΚ πέτυχε έναν θρίαμβο τεράστιας σημασίας, συνυπολογίζοντας το πλήθος προβλημάτων του, αλλά και τη βαριά του ήττα στο πρώτο ματς και φεύγοντας από την Προύσα με το 88-87 επί της Τόφας μετά από δύο παρατάσεις(!) ξαναφέρνει τη σειρά στην Πυλαία την ερχόμενη Τρίτη και έχει το πλεονέκτημα για πρόκριση στους "16" του BCL. Μεγάλη εμφάνιση από όλους τους παίκτες, "κλειδί" ο εκτελεστής Τσιακμάς, στυλοβάτες οι Χάρισον, ΜακΝις και Φρίντρικσον.

Ο ΠΑΟΚ είχε καθαρό μυαλό, αποτελεσματική άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά έλεγξε το ματς βγάζοντας την Τόφας από τις συνήθειές της.

Είχε μόνο ένα κακό δίλεπτο προς το φινάλε της πρώτης περιόδου, όταν από το 12-14 το σκορ έγινε 23-14 με σερί 11-0 της Τόφας που πήρε πόντους από τον Ουίνστον και το δεκάλεπτο έληξε με 23-16.

Με την άμυνά του να συνεχίζει να αποτελεί γόρδιο δεσμό για την Τόφας, ο ΠΑΟΚ επανήλθε άμεσα, έφερε το ματς στα ίσια και το 32-31 του ημιχρόνου, με τον ΜακΝις να... χορεύει τους αντιπάλους, άφηνε ανοιχτούς λογαριασμούς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τον ΠΑΟΚ. Κοντά στην σταθερά αδιαπέραστη άμυνα, ήρθε και το μακρινό σουτ. Με συνεχόμενα τρίποντα, ο ΠΑΟΚ στο 28' ήταν στο +8, 40-48 και το κυριότερο είχε μπλοκάρει τελείως τον αντίπαλο και του είχε βάλει πρόβλημα.

Με τον "καυτό" Νίκο Τσιακμά ο "δικέφαλος" έφτασε στην πρώτη του διψήφια διαφορά, 41-51 στο 29' και το 44-54 του δεκαλέπτου τον έβαζε από σαφή θέση ισχύος στην τελική ευθεία.

Ο ΠΑΟΚ πήγε στο +12 αρχίζοντας την τελευταία περίοδο, 44-56, αλλά ακολούθησε... μπλακ - άουτ. Την ίδια ώρα οι γηπεδούχοι άρχισαν να τα βάζουν όλα και στο 35' προσπέρασαν με 61-60, με σερί 17-4!

Ο ΠΑΟΚ δε λύγισε όμως. Με προσωπικές ενέργειες του Χάρισον ανέκτησε το προβάδισμα και με ένα παλικαρίσιο τρίποντο του Μαργαρίτη πήγε στο 37' στο 62-67 και έδειχνε αποφασισμένος.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό από την ίδια αφετηρία, 70-70. Ο ΠΑΟΚ είχε την τελευταία επίθεση με τον Χάρισον, δεν ήταν καλή, το ματς πήγε στην παράταση με αυτό το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε σε ρόλο οδηγού και στο έξτρα πεντάλεπτο. Ηταν στο 72-76 στο 43', όμως στα 36'', βρέθηκε στο μείον δύο, 78-76 με τον Ουίνστον να το έχει πάρει πάνω του και να σκοράρει έξι συνεχόμενους πόντους.

Ο Χάρισον ισοφάρισε στα 20'' σε 78-78, ο Ουίνστον έχασε την τελευταία επίθεση και... δεύτερη παράταση.

Εκεί πια, μέτρησαν ψυχή, τύχη και λεπτομέρειες, ο ΠΑΟΚ τα είχε όλα και έφυγε θριαμβευτής με 88-87 ξαναφέρνοντας τη σειρά στη Θεσσαλονίκη. Καθοριστική η ψυχραιμία του Φρίντρικσον για 3/3 βολές που έκαναν το 85-88 και... αρκούσαν αν και είχε χρόνο ακόμα και χάθηκαν εκατέρωθεν επιθέσεις, όπως επίσης και μια μεγάλη τάπα του ΜακΝις στον Ουίνστον με το 87-88 να έχει ήδη διαμορφωθεί.