21.1 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Ντιζόν-Περιστέρι 89-80: Προδόθηκε από την άμυνά του! (pics+vids)

Το Περιστέρι για (28') λεπτά περίπου έλεγχε την αναμέτρηση, καθώς συντηρούσε μία διαφορά 5-7 πόντων. Ένα εφιαλτικό όμως τελευταίο δίλεπτο στην τρίτη περίοδο (11-3), έδωσε στη Ντιζόν το προβάδισμα και την ψυχολογία, που της έδωσε εν τέλει τη νίκη με 89-80. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δέχτηκε 55 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και δεν μπόρεσε να εξαργυρώσει το καλό της πρώτο ημίχρονο. Πάλεψαν οι Μάρκους Ντένμον και Δημήτρης Αγραβάνης με 21 και 22 πόντους αντίστοιχα.

Με τον Μάρκους Ντένμον να ξεκινά "ζεστός", σημειώνοντας έξι συνεχόμενους πόντους, το Περιστέρι προηγήθηκε με 6-2. Η Ντιζόν όμως αντέστρεψε γρήγορα την κατάσταση και προηγήθηκε με 11-6. Κάποια άσχημα τελειώματα κοντά στο καλάθι, αλλά και η δυσκολία στο αμυντικό ριμπάουντ στοίχησαν αυτό το διάστημα στην Ελληνική ομάδα. Το δεκάλεπτο έληξε με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν και να βρίσκονται μόλις στο -1 (17-16).

Σε αντίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ξεκίνησε αρκετά νωθρά το δεύτερο. Με ένα 7-2 σερί η Ντιζόν έφτασε στο +6 (24-18), δηλαδή τη μεγαλύτερη διαφορά έως εκείνο το σημείο. Όμως, με τον Μίρο Μπίλαν να δείχνει την εμπειρία του αλλά και την αξία του στο χαμηλό ποστ, το Περιστέρι επέστρεψε γρήγορα. Στη συνέχεια μάλιστα με κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, από τον Σακούρ Τζούστον, προηγήθηκε με 33-30. Δεν σταμάτησαν όμως εκεί οι φιλοξενούμενοι. Με τον Συλβέν Φρανσίσκο να γίνεται περισσότερο επιθετικός, προηγήθηκαν με 40-34, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Το Περιστέρι από τη στιγμή που βρέθηκε στο -6, πραγματοποίησε ένα σερί 22-10, που το έφερε σε θέση οδηγού στην ανάπαυλα.

Το Περιστέρι συνέχισε να διατηρεί μία διαφορά της τάξης των 5-7 πόντων στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου. Όμως κάπου εκεί ήρθε η καθίζηση στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου. Οι Γάλλοι μπόρεσαν να βρούνε λύσεις από το πικ εντ ρολ στην επίθεση και με τον Γκάβιν Ουέιρ να τιμωρεί συνεχώς την Ελληνική ομάδα, οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα 11-3 σερί που τους έδωσε το προβάδισμα. Στο τέλος της τρίτης περιόδου λοιπόν η Ντιζόν προηγούνταν με 64-60 και τα πάντα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι έχοντας βρει την "αχίλλειο πτέρνα" του Περιστερίου συνέχισαν να απειλούν μέσω του πικ εντ ρολ χτυπώντας κυρίως τον Μίρο Μπίλαν. Ο Κροάτης σέντερ παρόλο που επιθετικά βοήθησε πολύ, δεν μπορούσε να ακολουθήσει εύκολα τον γρήγορο Ουέιρ. Συνεπώς, η Ντιζόν άρχισε να παίρνει μικρές διαφορές της τάξης των 6 πόντων όπως στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο Δημήτρης Αγραβάνης έκανε την ύστατη προσπάθεια στο τέλος να ανατρέψει την κατάσταση, όμως το τρίποντο του Μαρκίς Μάκντάφι ήταν καταδικαστικό για την Ελληνική ομάδα, που θα γυρίσει στην Αθήνα με άδεια τα χέρια.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΖΗΜΙΑ: Μαρκίς Μακντάφι. Ο πάουερ φοργουορντ της γαλλικής ομάδας δημιούργησε πολλούς πονοκεφάλους στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη. Παρόλο που στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά "ήσυχος" στο δεύτερο έκανε τη διαφορά. Τελείωσε την αναμέτρηση με 27 πόντους (10/17 σουτ) και 7 ριμπαόυντ σε 38' συμμετοχής.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Το Περιστέρι δέχτηκε 55 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Το μεγαλύτερο πρόβλημα των φιλοξενούμενων μάλιστα ήταν η αντιμετώπιση του πικ εντ ρολ από την κορυφή της ρακέτας. Οι παίχτες της Ντιζόν έβρισκαν εύκολα καλάθια από την συνεργασία κοντού-ψηλού γεγονός που φαίνεται από το 58% στα δίποντά τους.