21.4 C
Athens
Τετάρτη, 22 Μαΐου, 2024

National League 2 (Βορράς – 19η αγ.): «Υπερηχητικός» Ιωνικός με «κατοστάρα», ΑΕΛ από «ατσάλι», Ναύαρχος… σάλπαρε για εξάδα

Η 19η αγωνιστική στους δύο βορείους ομίλους της National League 2 είχε εκ νέου εκπλήξεις, με τους πρωτοπόρους να συνεχίζουν να προπορεύονται χωρίς δυσκολία (σ.σ. οι Τιτάνες είχαν ρεπό), τη στιγμή που η ΑΕΛ έκανε το δικό της «μπαμ» έναντι των Τρικάλων στον 4ο όμιλο, ενώ στον 5ο ο Ναύαρχος Βότσης έθεσε γερή υποψηφιότητα για την εξάδα.

Οι εκπλήξεις στο Βορρά της National League 2 δε σταματούν. Στον 4ο όμιλο, το μεγάλο αποτέλεσμα ήρθε για την ΑΕΛ, η οποία απάντησε στην υπέρβαση του Ολυμπιακού Βόλου έναντι των Τιτάνων με δική της σπουδαία εμφάνιση έναντι των Τρικάλων, θέτοντας ισορροπίες... τρόμου για την παραμονή. Οι πρωτοπόροι Τιτάνες Παλαμά είχαν ουσιαστικά το ρεπό τους και είδαν μόνο την Καστοριά να ακολουθεί, περνώντας άνετα από το Κιλκίς, ενώ στην τρίτη θέση «πάτησαν» ξανά Αλμυρός και Αετοί Βέροιας, καταβάλλοντας Ολυμπιακό Βόλου και Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη, με το Άργος Ορεστικό να παίρνει επίσης σημαντική ανάσα, κάμπτοντας την αντίσταση του Πιερικού Αρχελάου.

Στον 5ο όμιλο, ο ΚΑΟΧ έθεσε ακόμη ένα «λιθαράκι» για την πρωτιά έναντι του Εθνικού Λαγυνών, τη στιγμή που ο Ιωνικός Ιωνίας «διέλυε» την ουραγό Ευκαρπία. Η Σταυρούπολη πήρε το «θρίλερ» με τον Όλυμπο κι έμεινε μόνη τρίτη, ενώ η Ασπίδα Ξάνθης έκανε τη δουλειά της απέναντι στα Μουδανιά και δείχνει να «κλειδώνει» τα playoffs. Μεγάλο αποτέλεσμα, δεδομένου ότι έχει να αντιμετωπίσει αμέσως μετά τα Μουδανιά, πήρε ο Ναύαρχος Βότσης έναντι των Βασιλικών, «διπλασιάζοντας» τις νίκες εναντίον τους, με την Αγία Βαρβάρα επίσης να παίρνει πλεονεκτική θέση στις θέσεις των play out, κερδίζοντας το Ρούπελ Σιδηροκάστρου.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

ΓΣ Αλμυρού-Ολυμπιακός Βόλου 75-64
ΑΕ Λάρισας-ΑΟ Τρίκαλα 51-48
ΓΑΣ Μελίκη-Τιτάνες Παλαμά 0-20 (α.α.)
ΚούΠα Κιλκίς-ΑΣ Καστοριάς 59-76
Αετοί Βέροιας-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 67-64
Αργος Ορεστικό-Πιερικός Αρχέλαος 71-57

Τα φύλλα αγώνα:

ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ 59-76
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Κανελλίδης-Κουρόγλου
Δεκάλεπτα: 16-17, 31-38, 48-56, 59-76
ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 5(1), Μανούσος 12, Παπαδόπουλος Σ. 15(2), Ασιγκίδης 5, Γιαμπατζίδης, Μακούλης 4(1), Πιπερτζής 12(2), Παπαδόπουλος Ι. 2, Κολεσιώτης, Θεογιάννης 2, Πουλτσάκης 2.
Καστοριά (Καραταγλίδης): Μπέγος 14(4), Τερσενίδης 3, Δατσιάδης 18(1), Σαρρής 17(1), Χότζα 16(1), Παντελίδης 8, Πιπερόπουλος, Παπαδημητρίου, Κορομπίλιας, Στεφανής, Ντόντης, Μαυροδήμος.

ΑΛΜΥΡΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 75-64
Διαιτητές: Γεωργούλης-Αναστασιάδης Π.-Νικολαϊδης
Δεκάλεπτα: 16-19, 37-32, 52-42, 75-64
Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 8(2), Πολίτης 16(4), Παπούλιας 11, Αργύρης 8, Τάσσος 5, Λάππας 15(1), Μυλωνάς 3(1), Πελεκούδας 6, Βαλαμούτης, Μαμούρας 3(1).
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος): Μαλακόπουλος 11(2), Νυδριώτης 9, Τζαλαβάρας 6, Σιδηρόπουλος 12(1), Λογοδότης Π. 17(2), Σπανόπουλος 2, Στεφόπουλος 7(1), Πλεσιώτης, Παρασχάκης.

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 71-57
Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Καντερές-Κωνσταντινέλης
Δεκάλεπτα: 16-13, 30-26, 49-44, 71-57
Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου 14, Στάιος 14(3), Κόττας 13(1), Δημητρόπουλος 10(1), Σπυρόπουλος 2, Σαρρής 11, Μαλιούρας 2, Φωτιάδης 5(1), Παράσχος.
Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης-Ξηρομερίτης): Λιόλιος 4, Ράπτης 24(1), Καρκατσέλης, Γκογκίδης 3, Κοντσές 3, Ιγγλέζος 11(3), Κοχλιαρίδης 10(2), Τσιόγκας 2.

ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ 67-64
Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Τούσης-Γκαντίδης Μ.
Δεκάλεπτα: 15-15, 37-28, 56-49, 67-64
Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Δαχρέτζης 6(1), Κόκκινος 13(4), Σαχμπατιάν 16, Παπαδόπουλος 8(1), Νικάι 8(1), Ιωσηφίδης 6(2), Μητακίδης 2, Γάτσος, Μπρουκς 2, Κούντας 2, Σαζακλίδης 4.
Εκπ. Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης-Παγκούτσος): Τεπετίδης, Μεσκούρης 11(2), Τσίγκας 11(3), Γεωργάκης 3(1), Ταζόπουλος 5, Μασλαρινός 6, Ζλάκιος, Καπλάνης 14(2), Κομματάς, Γρηγοριάδης 14.

Βαθμολογία (σε 19 αγώνες):

1) Τιτάνες Παλαμά 34 (15-4)
2) Καστοριά 33 (14-5)
——————————
3) Αλμυρός 32 (13-6)
4) Τρίκαλα 32 (13-6)
5) Αετοί Βέροιας 32 (13-6)
6) Πιερικός Αρχέλαος 30 (11-8)
——————————
7) ΚούΠα Κιλκίς 28 (9-10)
8) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 27 (8-11)
9) Άργος Ορεστικό 26 (7-12)
10) Ολυμπιακός Βόλου 24 (5-14)
——————————
11) ΑΕΛ 24 (5-14)
12) Μελίκη 12 (1-10-7 μηδ.)*

(*) Η Μελίκη έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα

20ή αγωνιστική (17/3):

ΑΟ Τρίκαλα-ΓΑΣ Μελίκη 20-0 (α.α.)
Ολυμπιακός Βόλου-ΑΕ Λάρισας
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-Αργος Ορεστικό
ΑΣ Καστοριάς-Αετοί Βέροιας
Τιτάνες Παλαμά-ΚούΠα Κιλκίς
Πιερικός Αρχέλαος-ΓΣ Αλμυρού

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Ασπίδα Ξάνθης-Ακαδημία Μουδανιών 94-63
Ναύαρχος Βότσης-ΓΑΣ Βασιλικών 72-67
Σταυρούπολη ΕΚ-Ολυμπος ΕΚΕ 77-75
Αγία Βαρβάρα-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 77-71
Ιωνικός Ιωνίας-ΠΣ Ευκαρπίας 103-47
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Εθνικός Λαγυνών 71-55

Τα φύλλα αγώνα:

ΚΑΟΧ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ 71-55
Διαιτητές: Νέδογλου-Καντζουρίδης-Δημούδης
Δεκάλεπτα: 22-15, 31-26, 51-42, 71-55
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος): Δεληγεώργης 9(1), Ζωγράφος Γ. 23(5), Γκιουζελίδης 16, Νταρατάνας 1, Σμυρλής, Πούλος, Τύπος 4, Τζουβάρας 3(1), Αλευρίδης 2, Παναγιωτόπουλος 13(2), Ζωγράφος Κ., Σερέτης.
Εθνικός Λαγυνών (Ροδάς-Μισιρλόγλου): Γκαβέζος 27(4), Γιώρτσιος, Σεφερίδης 2, Γαϊτάνης 4, Σαμαράς 3(1), Ντινάκης 5, Φωτιάδης 8, Δημητρακάς 5, Ιατρίδης 1.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ-ΕΥΚΑΡΠΙΑ 103-47
Διαιτητές: Κλεπουσνιώτου-Τογανίδου-Αβρονιδάκης
Δεκάλεπτα: 17-15, 46-27, 71-37, 103-47
Ιωνικός Ιωνίας (Γουλτίδης): Γκέκος 13(1), Σκουλαριώτης 12(3), Αντωνιάδης 2, Βενετίδης 2, Λύτας, Ζωγράφος 6, Δημητριάδης 14, Κουρκουνάσιος 10(2), Παππά 9, Σαρακατσάνος 15(5), Αχτσής 10(2), Κοτζακιουλάφης 10.
ΠΣ Ευκαρπίας (Τσαντάκης): Μελίδης 4, Αλαμάνος 10, Παπουτσής 7(1), Σανιώτης 8(1), Φεστσόπουλος, Γαλάζιος 11, Τσιμερίκας 5(1), Βούκα, Δημητριάδης, Μαργαριτόπουλος, Παπαϊωάννου 2.

ΜΠΑΣ ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ-ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ 77-71
Διαιτητές: Ντούρας-Μιχέλης-Μαρτυγάκης
Δεκάλεπτα: 25-14, 39-35, 55-53, 77-71
ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος-Μαγιάνης): Βασιλόπουλος 6(2), Μαρκόπουλος 14, Αθανασιάδης 17(3), Πέπα 2, Στεφανίδης 14(2), Πρασίνης 1, Πρεμέτης 9, Λαζαρίδης 6(1), Μπανάσας 2, Αναγνώστου 6(2), Μπαλαμπουγιούκης, Παπαδόπουλος.
Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Δούκας-Ιωαννίδης): Δαμιανάκος, Δαλαγκόζης 11(2), Φραγκούλης 8(2), Κάτος 18(2), Κεμανετζής 7, Παπαδόπουλος 10, Γκούτζιας, Σιδερίδης 17(3).

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 94-63
Διαιτητές: Καραβάς-Λαμπρέλλης-Σμπρίνης
Δεκάλεπτα: 27-16, 50-34, 69-50, 94-63
Ασπίδα Ξάνθης (Δώδος-Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 25(1), Στουρνάρας 10(2), Μπιλιούρης 17, Παντελούκας 4, Χαραλαμπίδης 8, Σαββουλίδης 5(1), Φιλιππίδης 4, Κάλφας 12(1), Καρανικολίδης 2, Ρούμογλου 7.
Μουδανιά (Κατσικάρης): Μελαδιανός 15(2), Ζαχαρίας 19, Καλπαξίδης, Δαλδογιάννης, Παναγιουλάκης 2, Φεφέκος, Γιακουμάκης 1, Ουζούνης, Σανγκαρέ 17, Γκατζιούρας 9(1).

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ-ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ 72-67
Διαιτητές: Λόρτος-Αγραφιώτης Β.-Κασούμης
Δεκάλεπτα: 22-13, 41-34, 56-61, 72-67
Ναύαρχος Βότσης (Κεσαπίδης-Μήτσικας): Τσαχτσίρας 13(2), Καζαμίας 10, Γιαννίκος 3(1), Επαμεινώνδας 17(1), Πουρλίδας 15(4), Πατεράκης 14(2), Φωτιάδης, Βασιλάκης, Βενετίδης.
ΓΑΣ Βασιλικών (Παπαβασιλείου-Κούρτης): Χαλάτσης 3, Παπαγεωργίου, Οικονόμου 12, Πατίκας 6(1), Τσιάμης 9(1), Πασούδης 8, Θάνο 4, Ντισλής 25(7), Σύρος, Λάτος.

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ 77-75
Διαιτητές: Σαρακενίδης-Ηλιόπουλος-Αθανασιάδης Αθ.
Δεκάλεπτα: 26-22, 44-44, 66-64, 77-75
Σταυρούπολη ΕΚ (Χριστοφορίδης-Κρίτσας): Φόρογλου 3(1), Κυλαντωνίδης Π. 3, Δασκαλόπουλος 27, Ταβλαρίδης 2, Τζαμπαζλής 10(2), Χατζημιχαηλίδης 8, Γκαβέζος 22(3), Παπασάβογλου 2, Παπαπασχάλης.
Όλυμπος ΕΚΕ (Κοτανίδης-Βαχαρίδης): Γκιφόπουλος 5(1), Κυργάκης 12(2), Νουκάρης 20(4), Κοκονέση 18, Πάντσιος 6, Γιαννουζάκος, Γαλατσόπουλος 2, Παπαδόπουλος, Μαυρίδης 12(3).

Βαθμολογία (σε 19 αγώνες):

1) ΚΑΟΧ 37 (18-1)
2) Ιωνικός Ιωνίας 35 (17-3)
——————————
3) Σταυρούπολη 31 (12-7)
4) Όλυμπος ΕΚΕ 30 (11-8)
5) Ασπίδα Ξάνθης 30 (11-8)
6) Βασιλικά 29 (10-9)
——————————
7) Αγία Βαρβάρα 28 (9-10)
8) Ναύαρχος Βότσης 28 (9-10)
9) Εθνικός Λαγυνών 27 (8-11)
10) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 27 (8-11)
——————————
11) Ακαδημία Μουδανιών 21 (2-17)
12) Ευκαρπία 19 (0-19)

20ή αγωνιστική (17/3):

ΓΑΣ Βασιλικών-Σταυρούπολη ΕΚ
Ακαδημία Μουδανιών-Ναύαρχος Βότσης
ΠΣ Ευκαρπίας-ΚΑΟ Χαλκιδικής
Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Ιωνικός Ιωνίας
Ολυμπος ΕΚΕ-Αγία Βαρβάρα
Εθνικός Λαγυνών-Ασπίδα Ξάνθης



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ