23.2 C
Athens
Σάββατο, 13 Απριλίου, 2024

National League 2 (Βορράς – 18η αγ.): Άνετοι οι πρωτοπόροι, θρίαμβος εξάδας για Πιερικό

Οι πρωτοπόροι των δύο βορείων ομίλων της National League 2 συνεχίζουν άνετοι στην κορυφή, με το πιο σημαντικό αποτέλεσμα να έρχεται για τον Πιερικό Αρχέλαο, που με το θρίαμβο επί των Αετών Βέροιας έδειξε να «κλειδώνει» την πρώτη εξάδα στον 4ο όμιλο.

Οι δύο πρωτοπόροι των βορείων ομίλων της National League 2 παραμένουν στην κορυφή χωρίς προβλήματα. Στον 4ο όμιλο, οι Τιτάνες Παλαμά «ξέσπασαν» στη Λάρισα και τα Τρίκαλα επικράτησαν με άνεση του Ολυμπιακού Βόλου, μένοντας στη δεύτερη θέση μαζί με την Καστοριά, που είχε... ρεπό επί της ουσίας, ενώ σε αυτή δε βρίσκονται πια οι Αετοί Βέροιας, καθώς ο Πιερικός Αρχέλαος προχώρησε θρίαμβο εξάδας εναντίον τους. Τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη έβαλαν στο σακούλι άλλη μια νίκη παραμονής απέναντι στην ΚούΠα Κιλκίς, ενώ ο Αλμυρός πέρασε με άνεση από το Άργος Ορεστικό.

Στον 5ο όμιλο, ο ΚΑΟΧ επέστρεψε στις νίκες έναντι της Ασπίδας Ξάνθης, με τον Ιωνικό Ιωνίας να περνά με άνεση από τα Λαγυνά και να συνεχίζει σε εξαιρετικό ρυθμό. Μόνη της στην τρίτη θέση έμεινε η Σταυρούπολη, μετά το σπουδαίο «διπλό» στο Σιδηρόκαστρο, ενώ Βασιλικά και Αγία Βαρβάρα δεν είχαν προβλήματα απέναντι στους τελευταίους Μουδανιά και Ευκαρπία αντίστοιχα.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

ΑΣ Καστοριάς-ΓΑΣ Μελίκη 20-0 (α.α.)
Τιτάνες Παλαμά-ΑΕ Λάρισας 82-57
ΑΟ Τρίκαλα-Ολυμπιακός Βόλου 74-47
Πιερικός Αρχέλαος-Αετοί Βέροιας 79-67
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-Κούπα Κιλκίς 78-68
Αργος Ορεστικό-ΓΣ Αλμυρού 53-67

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ-ΑΛΜΥΡΟΣ 53-67
Διαιτητές: Σελεβός, Ντόντης, Καραβάς
Δεκάλεπτα: 12-17, 28-39, 36-54, 53-67
Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Δήμου 2, Κόττας 13, Σπυρόπουλος 1, Μιχαηλίδης 5, Στάιος, Τσουμάνας 5(1), Σαρρής 10(1), Δημητρόπουλος 11(1), Φωτιάδης 4, Μαλιούρας 2, Παράσχος, Τράντας.
Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 6(1), Πολίτης 9(1), Παπούλιας 7, Αργύρης 3, Λάππας 8(1), Μυλωνάς 14(4), Πελεκούδας 12, Μαμούρας 3, Τάσσος, αλαμούτης 5(1), Ξηρομερήσιος, Κανατούλας.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ 82-57
Διαιτητές: Ταρενίδης, Μπουγλός Π., Αναστασιάδης Π.
Δεκάλεπτα: 17-10, 32-23, 63-43, 82-57
Τιτάνες (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 6, Τσούμας Γ. 14(4), Σαριμπαλίδης Κ. 8(2), Λόλας 22, Πανάγος 9, Αντωνίου 10(1), Σφακιανός, Σαριμπαλίδης Γ. 7(1), Γκόβαρης 1, Φαλιάκης 3(1), Μπακρατσής 2.
Λάρισα (Γκανέτσας): Γκανέτσας 14(4), Γεωργάκης 7(1), Μάνος 4, Ντικούδης 17, Καραδήμος 1, Δελής 6(1), Νταής 6, Βλάχος 2, Ζησούλης, Γκέκας.

ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ-ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ 79-67
Διαιτητές: Παζώλης, Κοντογιάννης, Δώνης
Δεκάλεπτα: 18-14, 37-30, 61-45, 79-67
Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Λιόλιος 11(2), Κοχλιαρίδης 16(4), Ράπτης 14, Καρκατσέλης 8(1), Γκογκίδης 10(1), Κοντσές 13(1), Ιγγλέζος 2, Τσιόγκας 5(1), Κοκτσίδης, Τρούμπαλος, Καρατζούλης.
Αετοί Βέροιας (Αλμπάνης): Μπρουκς 9(1), Δαχρέτζης 8(2), Γάτσος 4, Σαχμπατιάν 10, Παπαδόπουλος 17(1), Κόκκινος 11(1), Νικάι 2, Ιωσηφίδης 2, Μητακίδης, Κούντας, Σαζακλίδης 4, Πάππου.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ-ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ 78-68
Διαιτητές: Μπουγλός Ι., Κάννης, Πάνος
Δεκάλεπτα: 23-18, 40-31, 63-46, 78-68
Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης): Καραποστόλου 30(5), Τεπετίδης 2, Μεσκούρης 11(3), Τσίγκας 14(2), Ταζόπουλος 12(1), Μασλαρινός, Ζλάκιος 3(1), Καπλάνης, Κομματάς, Γεωργάκης 4, Γρηγοριάδης 2.
ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 13(3), Παπαδόπουλος 16(2), Ακριτίδης 2, Μακούλης 11(1), Μανούσος 22, Καρυπίδης, Πιπερτζής 2, Γιαμπατζίδης 2.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 74-47
Διαιτητές: Μαραμής, Μιχέλης, Λαμπρέλλης
Δεκάλεπτα: 24-9, 40-30, 55-36, 74-47
Τρίκαλα (Κρομμύδας-Ντέμος): Ψύρρας 13(2), Σούλκο 13, Δέσπος 8, Μοσχόπουλος 7(1), Ταμ Τζοελ 5(1), Γκαντιας 7, Κακαβούλας 6, Λεπενιώτης 10(2), Ευαγγελακόπουλος, Αργύρης 3(1), Στεργιούλης 2.
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος): Τζαλαβάρας 7, Μαλακόπουλος 2, Νυδριώτης 5, Λογοδότης Π. 13(2), Σπανόπουλος 4, Στεφόπουλος 8(2), Σιδηρόπουλος 3(1), Πλεσιωτης 3(1), Παρασχάκης 2.

Βαθμολογία (σε 18 αγώνες):

1) Τιτάνες Παλαμά 32 (14-4)
2) Καστοριά 31 (13-5)
——————————
3) Τρίκαλα 31 (13-5)
4) Αετοί Βέροιας 30 (12-6)
5) Αλμυρός 30 (12-6)
6) Πιερικός Αρχέλαος 29 (11-7)
——————————
7) ΚούΠα Κιλκίς 27 (9-9)
8) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 26 (8-10)
9) Άργος Ορεστικό 24 (6-12)
10) Ολυμπιακός Βόλου 23 (5-13)
——————————
11) ΑΕΛ 22 (4-14)
12) Μελίκη 12 (1-10-7 μηδ.)

(*) Η Μελίκη έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα

19η αγωνιστική (10/3):

ΓΣ Αλμυρού-Ολυμπιακός Βόλου
ΑΕ Λάρισας-ΑΟ Τρίκαλα
ΓΑΣ Μελίκη-Τιτάνες Παλαμά 0-20 (α.α.)
ΚούΠα Κιλκίς-ΑΣ Καστοριάς
Αετοί Βέροιας-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη
Αργος Ορεστικό-Πιερικός Αρχέλαος

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Σταυρούπολη ΕΚ 67-75
Ολυμπος ΕΚΕ-Ναύαρχος Βότσης (5/3)
ΓΑΣ Βασιλικών-Ακαδημία Μουδανιών 89-65
Εθνικός Λαγυνών-Ιωνικός Ιωνίας 63-78
ΠΣ Ευκαρπίας-Αγία Βαρβάρα 63-79
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ασπίδα Ξάνθης 70-59

Τα φύλλα αγώνα:

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ 63-78
Διαιτητές: Παπαθανασίου, Κανελλίδης, Μιχέλη Ε.
Δεκάλεπτα: 14-22, 29-38, 45-64, 63-78
Λαγυνά (Ροδάς): Γιώρτσιος 3(1), Φωτιάδης Ι., Σεφερίδης 13, Γκαβέζος 1, Γαϊτάνης 4(1), Δημητρακάς 2, Σαμαράς 15(3), Ντινάκης 7(1), Φωτιάδης Η. 11, Ιατρίδης 7.
Ιωνικός (Γουλτίδης): Περιστεράκης 19(2), Αντωνιάδης 22(6), Βενετίδης 8(2), Λύτας 8(1), Ζωγράφος 5, Βάσκος, Σκουλαριώτης 7(1), Δημητριάδης 6, Κουρκουνάσιος, Παππά, Σαρακατσάνος, Αχτσής 3.

ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ-ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ 63-79
Διαιτητές: Εκίζογλου, Νέδογλου, Τσαρδούλιας Χρ.
Δεκάλεπτα: 29-27, 42-53, 54-63, 63-79
Ευκαρπία (Σταμίρης): Ψευτογκάς 24(6), Μελίδης 5, Παπουτσής 22(1), Σανιώτης 3(1), Αλαμάνος, Γαλάζιος 2, Τσιμερίκας 2, Φεστσόπουλος, Βούκα 2, Γκούσιος, Δημητριάδης, Παπαϊωάννου 3.
ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος): Βασιλόπουλος 12(2), Μαρκόπουλος 13(1), Αθανασιάδης 8(1), Πέπα 3, Στεφανίδης 22(2), Πρασίνης 2, Πρεμέτης 6, Λαζαρίδης, Μπανάσας 4, Μπαλαμπουγιούκης 7(1), Αναγνώστου 2.

ΚΑΟΧ ΕΥΡΩΠΗ 87-ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 70-59
Διαιτητές: Λαδάς, Γκαρτζονίκας, Κοντοστάθης
Δεκάλεπτα: 20-14, 36-27, 51-47, 70-59
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος): Δεληγεώργης 6, Τζουβάρας 6, Ζωγράφος Γ. 7(1), Γκιουζελίδης 9, Μπαλτζόπουλος 18(3), Νταρατάνας 4, Αλευρίδης, Σερέτης, Σμυρλής 2, Χατζής, Παναγιωτόπουλος 18(1), Ζωγράφος Κ.
Ασπίδα (Δώδος): Αγγελόπουλος 12, Στουρνάρας, Δήμου, Κρστιτς 14, Παπανικολάου 7(1), Μπιλιούρης 4, Σαββουλίδης 10(3), Κάλφας 3(1), Καρανικολίδης 7(1), Ρούμογλου 1, Παναγιωτόπουλος 1, Παντελούκας.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ-ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ 67-75
Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Χατζηκώστας, Γκαντίδης Θ.
Δεκάλεπτα: 18-20, 49-39, 54-55, 67-75
Ρούπελ (Δούκας): Δαμιανάκος 6, Σιδερίδης 12(2), Δαλαγκόζης 13(3), Φραγκούλης 2, Κάτος 21(3), Κεμανετζής 5(1), Παπαδόπουλος Γ. 6, Γκούτζιας 2, Παπαδόπουλος Ι.
Σταυρούπολη (Χριστοφορίδης): Φόρογλου 5(1), Κυλαντωνίδης Π. 2, Δασκαλόπουλος 22, Ταβλαρίδης, Τζαμπαζλής 6(1), Χατζημιχαηλίδης 6(1), Γκαβέζος 10(2), Φωτιάδης, Παπασάβογλου 15(3), Παπαπασχάλης 9, Κυλαντωνίδης Χ.Σ..

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ 89-65
Διαιτητές: Καντερές, Δημούδης, Μαρτυγάκης
Δεκάλεπτα: 21-20, 42-36, 67-51, 89-65
Βασιλικά (Παπαβασιλείου): Χαλάτσης 2, Ντισλής 26(5), Παπαγεωργίου, Αποστολίδης 2, Πατίκας 3(1), Σύρος 2, Οικονόμου 25, Πασούδης 13, Τσιάμης 16.
Μουδανιά (Κατσικάρης): Σανκαρέ 2, Καλπαξίδης 9(3), Παναγιουλάκης, Γκατζιούρας 12(1), Ζαχαρίας 14(1), Λεκάι 9(1), Δαλδογιάννης 2, Φεφέκος, Τσιριλάκης, Μελαδιανός 17(2), Ουζούνης.

Βαθμολογία (σε 18 αγώνες):

1) ΚΑΟΧ 35 (17-1)
2) Ιωνικός Ιωνίας 33 (15-3)
——————————
3) Σταυρούπολη 29 (11-7)
4) Βασιλικά 28 (10-8)
5) Ασπίδα Ξάνθης 28 (10-8)
6) Όλυμπος ΕΚΕ 27 (10-7)*
——————————
7) Αγία Βαρβάρα 26 (8-10)
8) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 26 (8-10)
9) Εθνικός Λαγυνών 26 (8-10)
10) Ναύαρχος Βότσης 25 (8-9)
——————————
11) Ακαδημία Μουδανιών 20 (2-16)
12) Ευκαρπία 18 (0-18)

(*) Έχουν έναν αγώνα λιγότερο

19η αγωνιστική (10/3):

Ασπίδα Ξάνθης-Ακαδημία Μουδανιών
Ναύαρχος Βότσης-ΓΑΣ Βασιλικών
Σταυρούπολη ΕΚ-Ολυμπος ΕΚΕ
Αγία Βαρβάρα-Ρούπελ Σιδηροκάστρου
Ιωνικός Ιωνίας-ΠΣ Ευκαρπίας
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Εθνικός Λαγυνών



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ