26.6 C
Athens
Πέμπτη, 30 Μαΐου, 2024

National League 2 (5ος – 22η αγ.): Πήρε «θρίλερ» και πλεονέκτημα με Λαγυνά ο Ναύαρχος Βότσης, περιμένει Αγία Βαρβάρα η Σταυρούπολη

Ο 5ος όμιλος της National League 2 έκλεισε με «θρίλερ» στη Θεσσαλονίκη, με τον Ναύαρχο Βότση να επικρατεί της Σταυρούπολης στην παράταση με 67-65, παίρνοντας το πλεονέκτημα έδρας και περιμένοντας τον Εθνικό Λαγυνών στα play out, με τους ηττημένους να έχουν σε κάθε περίπτωση δική τους την τρίτη θέση, συναντώντας στα playoffs ανόδου την Αγία Βαρβάρα.

Την 7η θέση και το πλεονέκτημα έδρας απέναντι στον Εθνικό Λαγυνών πήρε ο Ναύαρχος Βότσης, καταβάλλοντας στην παράταση τη Σταυρούπολη με 67-65, στο παιχνίδι που έκλεισε την τελευταία αγωνιστική του 5ου ομίλου της National League 2. Σε ένα παιχνίδι με στοιχεία «θρίλερ», αν και δε διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, οι δύο ομάδες αναγκάστηκαν σε έξτρα πεντάλεπτο, όπου η άμυνα των παικτών του Ανδρέα Κεσαπίδη έφερε υπέρ τους το αποτέλεσμα, με τη Σταυρούπολη από την πλευρά της να είχε ούτως ή άλλως δική της την τρίτη θέση, περιμένοντας στα playoffs ανόδου την Αγία Βαρβάρα.

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ-ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ ΕΚ 67-65 (58-58 κ.α.)
Διαιτητές: Ηλιόπουλος, Κωσνταντινέλης, Μιχέλης
Δεκάλεπτα: 16-14, 31-26, 50-47, 58-58, 67-65 (παρ.)
Ναύαρχος Βότσης (Κεσαπίδης): Τσαχτσίρας 16(4), Καζαμίας 8, Γιαννίκος 9(2), Πατεράκης 13(1), Βασιλάκης 2, Κοτσαπουϊκίδης, Μπίσκας, Φωτιάδης 19(4).
Σταυρούπολη (Χριστοφορίδης): Φόρογλου 3(1), Κυλαντωνίδης Π. 11(2), Τζαμπαζλής 12(2), Φωτιάδης, Κυλαντωνίδης Χ.Σ. 12, Σαχινίδης 5(1), Ντολόπουλος 10(1), Παρίσης 6(2), Παπαπαχάλης, Ταβλαρίδης 3(1), Καρτάλης 3(1), Καρακαλίδης.

Τα αποτελέσματα:

Ναύαρχος Βότσης-Σταυρούπολη ΕΚ 67-65 (58-58 κ.α.)
Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Εθνικός Λαγυνών 80-61
Ολυμπος ΕΚΕ-ΚΑΟ Χαλκιδικής 52-63
ΓΑΣ Βασιλικών-Ιωνικός Ιωνίας 77-79
Ακαδημία Μουδανιών-Αγία Βαρβάρα 69-79
ΠΣ Ευκαρπίας-Ασπίδα Ξάνθης 67-85

Βαθμολογία (ΤΕΛΙΚΗ):

1) ΚΑΟ Χαλκιδικής 43 (21-1)
2) Ιωνικός Ιωνίας 40 (18-4)
——————————
3) Σταυρούπολη ΕΚ 35 (13-9)
4) Ασπίδα Ξάνθης 35 (13-9)
5) Ολυμπος ΕΚΕ 34 (12-10)
6) Αγία Βαρβάρα 33 (11-11)
——————————
7) Ναύαρχος Βότσης 33 (11-11)
8) ΓΑΣ Βασιλικών 33 (11-11)
9) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 32 (10-12)
10) Εθνικός Λαγυνών 32 (10-12)
——————————
11) Ακαδημία Μουδανιών 24 (2-20)
12) ΠΣ Ευκαρπίας 22 (0-22)

Τα ζευγάρια των playoffs:

Σταυρούπολη-Αγία Βαρβάρα
Ασπίδα Ξάνθης-Όλυμπος ΕΚΕ

Β' Φάση

ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ασπίδα Ξάνθης/Όλυμπος ΕΚΕ
Ιωνικός Ιωνίας-Σταυρούπολη/Αγία Βαρβάρα

Γ' Φάση

ΚΑΟ Χαλκιδικής-Ασπίδα Ξάνθης/Όλυμπος ΕΚΕ-Ιωνικός Ιωνίας-Σταυρούπολη/Αγία Βαρβάρα

Τα ζευγάρια των play out:

Ναύαρχος Βότσης-Εθνικός Λαγυνών
ΓΑΣ Βασιλικών-Ρούπελ Σιδηροκάστρου



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ