24.5 C
Athens
Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

National League 2 (5ος – 22η αγ.): Έκλεισαν νικηφόρα ΚΑΟΧ-Ιωνικός, «διπλό» εξάδας για Αγία Βαρβάρα

Ο 5ος όμιλος της National League 2 ολοκλήρωσε (σχεδόν) τις υποχρεώσεις του για την κανονική περίοδο, με τον ΚΑΟΧ και τον Ιωνικό Ιωνίας να κλείνουν ιδανικά με «διπλά», ενώ ένα τέτοιο έστειλε στα playoffs την Αγία Βαρβάρα.

Η κανονική περίοδος ολοκληρώθηκε στον 5ο όμιλο της National League 2 σχεδόν καθ' ολοκληρίαν, καθώς απομένει ο αγώνας της Τετάρτης (10/4) ανάμεσα σε Ναύαρχο Βότση και Σταυρούπολη. Στην τελευταία αγωνιστική, ο ΚΑΟΧ πέρασε από την έδρα του Ολύμπου και ο Ιωνικός από εκείνη των Βασιλικών, κλείνοντας ιδανικά τις δικές τους υποχρεώσεις και περιμένοντας αντιπάλους για τα playoffs στην... επόμενη φάση.

Η Αγία Βαρβάρα μπήκε στην εξάδα με το «διπλό» στα Μουδανιά, ενώ άνετη ήταν η Ασπίδα Ξάνθης στην Ευκαρπία, με το Ρούπελ Σιδηροκάστρου να είναι η μόνη ομάδα, που διατήρησε την έδρα της απέναντι στον Εθνικό Λαγυνών, με τους δύο να περιμένουν το αποτέλεσμα της μοναδικής εκκρεμότητας, για να μάθουν ποιος θα βρει μπροστά του τον Ναύαρχο Βότση.

Τα αποτελέσματα:

Ναύαρχος Βότσης-Σταυρούπολη ΕΚ (10/4)
Ρούπελ Σιδηροκάστρου-Εθνικός Λαγυνών 80-61
Ολυμπος ΕΚΕ-ΚΑΟ Χαλκιδικής 52-63
ΓΑΣ Βασιλικών-Ιωνικός Ιωνίας 77-79
Ακαδημία Μουδανιών-Αγία Βαρβάρα 69-79
ΠΣ Ευκαρπίας-Ασπίδα Ξάνθης 67-85

Τα φύλλα αγώνα:

ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ-ΚΑΟΧ ΕΥΡΩΠΗ 87 52-63
Διαιτητές: Μπουγλός Π., Καντζουρίδης, Αναστασιάδης Π.
Δεκάλεπτα: 16-16, 33-30, 40-50, 52-63
Όλυμπος (Κοτανίδης): Γκιφόπουλος 7(2), Κυργάκης 9(1), Νουκάρης 8(1), Παπαδόπουλος 4, Κοκονέση 3, Γαλατσόπουλος 2, Αγγελιδάκης 1, Χίντα 2, Χαριτόπουλος, Ρουστέμης, Μαυρίδης 16(2).
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος): Δεληγεώργης 8, Ζωγράφος 10(2), Γκιουζελίδης 15, Μπαλτζόπουλος 5, Τζουβάρας 9, Νταρατάνας 6, Σερέτης 2, Κουρμάζος 2, Ζωγράφος Κ., Τύπος 6, Αλευρίδης, Βέτσιος.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ 77-79
Διαιτητές: Δέλλας, Αθανασιάδης Αθ., Κλεπουσνιώτου
Δεκάλεπτα: 16-24, 34-39, 61-62, 77-79
Βασιλικά (Παπαβασιλείου): Χαλάτσης 14(2), Παπαγεωργίου 23(5), Αποστολίδης, Οικονόμου 7, Πασούδης 5, Θάνο 2, Τσιάμης, Πατίκας 2, Ντισλής 24(4), Σύρος.
Ιωνικός Ιωνίας (Γουλτίδης): Βενετίδης 14(4), Σκουλαριώτης 18(4), Λύτας 9(2), Ζωγράφος 2, Περιστεράκης 4(1), Γκέκος 7, Βάσκος 4, Δημητριάδης 12, Αχτσής 5, Βαϊράμης 4.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ-ΜΠΑΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ 69-79
Διαιτητές: Γιατρόπουλος, Γκαρτζονίκας, Λαμπρέλλης
Δεκάλεπτα: 14-23, 25-42, 49-60, 69-79
Μουδανιά (Κατσικάρης): Ζαχαρίας 7, Γκατζιούρας 34(5), Μελαδιανός 15(1), Καλπαξίδης 4, Ουζούνης 2, Γιακουμάκης, Παναγιουλάκης 1, Σανγκαρέ 5, Δαλδογιάννης 1, Φεφέκος.
ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος): Βασιλόπουλος 8, Μαρκόπουλος 12(1), Αθανασιάδης 32(4), Πέπα 2, Στεφανίδης, Παπαδόπουλος 2, Πρασίνης 13, Πρεμέτης 6, Λαζαρίδης 2, Μπανάσας 2, Μπαλαμπουγιούκης, Αναγνώστου.

ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ-ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ 67-85
Διαιτητές: Λυγούρας, Σιταρίδης, Αβρονιδάκης
Δεκάλεπτα: 19-28, 35-45, 54-64, 67-85
Ευκαρπία (Μπαδιάς): Ψευτογκάς 11(1), Αλαμάνος 13(1), Παπουτσής 11(1), Σανιώτης 6, Γαλάζιος 6(2), Δημητριάδης, Τσιμερίκας 3(1), Βούκα 3, Μπαξεβαντζής, Φεστσόπουλος, Μπαδιάς 14(1), Παπαϊωάννου.
Ασπίδα Ξάνθης (Δώδος): Αγγελόπουλος 26, Στουρνάρας 24(6), Παυλάκης 5(1), Μπιλιούρης 4, Σαββουλίδης 6, Χαραλαμπίδης 4, Κάλφας 3(1), Παντελούκας 4, Καρανικολίδης, Καραφέρης 3(1), Δήμου 3(1), Ρούμογλου 3.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ 80-61
Διαιτητές: Ντούρας, Θεοδωρίδης, Νικολαΐδης
Δεκάλεπτα: 25-14, 44-18, 64-36, 80-61
Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Δούκας): Δαμιανάκος 15(3), Φραγκούλης 9(2), Κάτος 12, Κεμανετζής 10, Παπαδόπουλος Γ. 18, Γκούτζιας 11, Παπαδόπουλος Ν., Σιδερίδης 5(1).
Εθνικός Λαγυνών (Ροδάς): Γιώρτσιος 6(2), Σεφερίδης 11(1), Γκαβέζος 9, Γαϊτάνης 4, Σαμαράς 12(2), Ντινάκης 13(1), Φωτιάδης Η. 6(1), Δημητρακάς, Φωτιάδης Ι.

Βαθμολογία (σε 22 αγώνες):

1. ΚΑΟ Χαλκιδικής 43 (21-1)
2. Ιωνικός Ιωνίας 40 (18-4)
——————————
3. Ασπίδα Ξάνθης 35 (13-9)
4. Σταυρούπολη ΕΚ 34 (13-8)*
5. Ολυμπος ΕΚΕ 34 (12-10)
6. Αγία Βαρβάρα 33 (11-11)
——————————
7. ΓΑΣ Βασιλικών 33 (11-11)
8. Ρούπελ Σιδηροκάστρου 32 (10-12)
9. Εθνικός Λαγυνών 32 (10-12)
10. Ναύαρχος Βότσης 31 (10-11)*
——————————
11. Ακαδημία Μουδανιών 24 (2-20)
12. ΠΣ Ευκαρπίας 22 (0-22)

(*) Έχουν έναν αγώνα λιγότερο

*Η Β’ φάση του πρωταθλήματος θα ξεκινήσει με τη διεξαγωγή των PlayOffs και PlayOut, όπου δεν μεταφέρονται τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου.

**Στα PlayOffs, αρχικά θα παίξουν οι ομάδες που κατέκτησαν τις θέσεις 3-6 σε κάθε όμιλο (3-6, 4-5). Ο νικητής κρίνεται στις δύο νίκες.

***Στα PlayOut θα αγωνιστούν οι ομάδες που κατέκτησαν τις θέσεις 7-10 (7-10, 8-9). Ο νικητής κρίνεται στις δύο νίκες.



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ