17.5 C
Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

National League 2 (4ος – 1η αγ.): Οι ψυχάρες από τον Παλαμά!

Οι Τιτάνες Παλαμά μπήκαν αργά στο πρωτάθλημα της National League 2 για ευνόητους λόγους, αλλά το έχουν κάνει με δυναμικό τρόπο, κάνοντας το 2 στα 2 απέναντι στον Πιερικό Αρχέλαο με μεγάλη ανατροπή (66-65), στο μεταξύ τους εξ' αναβολής παιχνίδι για την πρεμιέρα.

Τα προβλήματα, που οδήγησαν σε καθυστερημένη πρεμιέρα τους Τιτάνες Παλαμά, είναι γνωστά κι έχουν φτάσει σε βαθμό τραγωδίας για την ταλαιπωρημένη περιοχή της Θεσσαλίας, που μόνο το μπάσκετ δεν μπορούσε να σκεφτεί μέχρι πριν από λίγες μέρες. Η ομάδα της Καρδίτσας, όμως, εκπροσωπώντας αυτή την περιοχή, καταθέτει από τον πρώτο κιόλας αγώνα της ψυχή και σώμα στο παρκέ, κάτι που έκανε και κόντρα στον Πιερικό Αρχέλαο, με το 66-65 να φέρνει τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες.

Οι Τιτάνες, μάλιστα, βρέθηκαν να κυνηγούν διαφορά 14 πόντων στο ημίχρονο (22-36), με τους Κατερινιώτες να έχουν κυριαρχήσει. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, όλα άλλαξαν και ήρθαν σε απόλυτη ισορροπία (48-48), για να πάρουν οι γηπεδούχοι στις λεπτομέρειες το ροζ φύλλο αγώνα και να ξεκινήσουν ιδανικά, τελικά, αυτή τη σεζόν που άρχισε αργότερα για εκείνους.

ΓΣ ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-ΣΦΚ ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 66-65
Διαιτητές: Μαραμής, Μπουγλός Ι., Κοντοστάθης
Δεκάλεπτα: 14-17,, 22-36, 48-48, 66-65
Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 17(1), Τσούμας Σ. 13(2), Τσούμας Γ. 4, Σαριμπαλίδης Κ. 7(1), Λόλας 19, Αντωνίου 6(2), Σφακιανός, Σαριμπαλίδης Γ., Αρχοντούλης.
Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Ροδόστογλου 3, Λιόλιος 5(1), Ράπτης 25(1), Καρκατσέλης 2, Τρούμπαλος, Γκογκίδης, Ιγγλέζος 18(4), Τσιόγκας 12(3).