15.6 C
Athens
Τρίτη, 27 Φεβρουαρίου, 2024

National League 2 (Βορράς – 3η αγ.): «Πετούν» ψηλά Αετοί και Ιωνικός, πρεμιέρα με συγκίνηση και νίκη για Τιτάνες, έγραψε ιστορία ο Εθνικός Λαγυνών

Σε μια ιδιαίτερη 3η αγωνιστική της National League 2 για το Βορρά, λόγω της επιστροφής των ταλαιπωρημένων Τιτάνων Παλαμά στο παρκέ, η ομάδα της Καρδίτσας επικράτησε της Καστοριάς κι έκανε πρεμιέρα με νίκη, ενώ στην κορυφή παραμένουν Αετοί Βέροιας, Τρίκαλα στον 4ο όμιλο και Ιωνικός Ιωνίας, ΚΑΟΧ και Όλυμπος στον 5ο, με τον Εθνικό Λαγυνών παράλληλα να γράφει ιστορία με την πρώτη του νίκη στις εθνικές κατηγορίες.

Η 3η αγωνιστική ήταν ιδιαίτερη στο Βορρά για την National League 2, με τους Τιτάνες Παλαμά να δείχνουν πως... υπάρχει ζωή μετά την τρομερή ταλαιπωρία, που υπέστησαν από τα καταστροφικά φαινόμενα προ διμήνου στη Θεσσαλία. Η ομάδα της Καρδίτσας, στη δική της πρεμιέρα, λύγισε την Καστοριά και στην κορυφή του 4ου ομίλου έμειναν, πια, μόνο οι Αετοί Βέροιας, που πέρασαν από τη Μελίκη με σκορ και θέαμα, αλλά και τα Τρίκαλα που είχαν εύκολο έργο με τα Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη. Η ΑΕΛ επέστρεψε στις νίκες σε ένα σκληρό ματς με το Άργος Ορεστικό, ενώ ο Αλμυρός «έσπασε το ρόδι» για φέτος έναντι της ΚούΠας Κιλκίς.

Την πρωτιά, πάντως, μοιράζονται τρεις ομάδες μετά από τρεις αγώνες στον 5ο όμιλο, με τον Ιωνικό Ιωνίας να φτάνει σε «διπλό»... δήλωσης στη Σταυρούπολη και τους ΚΑΟΧ-Όλυμπο να έχουν εύκολο έργο έναντι των Μουδανιών και του Ρούπελ Σιδηροκάστρου αντίστοιχα. Ο Εθνικός Λαγυνών έγραψε ιστορία με την πρώτη του νίκη στις εθνικές κατηγορίες έναντι των Μουδανιών, με την Ασπίδα Ξάνθης και τα Βασιλικά να επιστρατεύουν την άμυνα, για να κάμψουν την αντίσταση της Αγίας Βαρβάρας και της Ευκαρπίας.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

ΓΑΣ Μελίκη-Αετοί Βέροιας 80-90
ΑΕ Λάρισας-Αργος Ορεστικό 57-54
Ολυμπιακός Βόλου-Πιερικός Αρχέλαος 54-59
ΑΟ Τρίκαλα-Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 85-68
Τιτάνες Παλαμά-ΑΣ Καστοριάς 81-78
ΓΣ Αλμυρού-Κούπα Κιλκίς 71-60

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΛΜΥΡΟΣ-ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ 71-60
Διαιτητές: Καντερές-Καραβάς-Αθανασιάδης Αθ.
Δεκάλεπτα: 15-9, 36-22, 58-45, 71-60
Αλμυρός (Ζαρονικόλας): Κοντοστάθης 9(2), Πολίτης 15(1), Παπούλιας 16, Αργύρης, Παπουτσής 2, Μυλωνάς, Μασούρας 1, Πελεκούδας 18, Μαμούρας 10(1).
ΚούΠα Κιλκίς (Θεοδωράκος): Θεοδωράκος 9(2), Παπαδόπουλος 23(3), Ακριτίδης 14, Μανδαλάκης, Ασιγκίδης, Μακούλης 7(1), Καρυπίδης 4, Πιπερτζής 3(1), Τσολάκης, Κολεσιώτης.

ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 57-54
Διαιτητές: Μπουγλός Π.-Χάνος-Νικολαϊδης
Δεκάλεπτα: 16-12, 24-28, 40-42, 57-54
ΑΕ Λάρισας (Πολυχρονιάδης): Γκανέτσας 8, Γεωργάκης 2, Ξηρόφωτος , Λιάπης 11(1), Καραδήμος 12(1), Τσώτας 6, Δελής, Νταής 4, Βλάχος, Σιαμέτης 2, Ζιάκας 1, Ζησούλης 8(1), Σιμόπουλος 3(1).
Άργος Ορεστικό (Κίτσιου): Κόττας 10(1), Σπυρόπουλος, Σαρρής 11(1), Μαλιούρας 4, Δήμου Π. 1, Παράσχος, Μπέλλος 2, Φωτιάδης, Γιαμούζης 11(3), Τράντας 7(1), Δήμου Θ. 8.

ΜΕΛΙΚΗ-ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ 80-90
Διαιτητές: Αναστασιάδης Β.-Κάννης-Παπαδόπουλος Γρ.
Δεκάλεπτα: 21-17, 49-37, 68-66, 80-90
Μελίκη (Ασλανίδης): Βογιατζής 20(5), Πλεξίδας 17(2), Στακτάρης 9(2), Βουρτζούμης 24(6), Μούμογλου 2, Παγώνης 8, Μαρμαρίδης, Καρκαράς, Ματράκας.
Αετοί Βέροιας (Οκλαλιώτης): Δαχρετζής 22(5), Κοχλιαρίδης 23(3), Σαχμπατιάν 19, Παπαδόπουλος 9(1), Νικάι 7(1), Γιαμπατζίδης 6(1), Ιωσηφίδης 2, Μητακίδης, Γάτσος, Σαζακλίδης 2.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ-ΚΑΣΤΟΡΙΑ 81-78
Διαιτητές: Δικταπανίδης, Αναστασιάδης Π., Σκρίνος
Δεκάλεπτα: 31-23, 45-42, 71-62, 81-78
Τιτάνες Παλαμά (Βαρδακούλης): Παπαχρήστος 25(1), Τσούμας Σ. 17(2), Τσούμας Γ. 4, Σαριμπαλίδης Κ. 12(4), Λόλας 15, Αντωνίου 3(1), Σφακιανός 2, Σαριμπαλίδης Γ. 3(1), Αρχοντούλης, Τάκουλας, Φαλιάκης.
Καστοριά (Καραταγλίδης): Μπέγος 22(4), Τερσενίδης 13(3), Δατσιάδης 16(2), Χότζα 10, Παγανάς 4, Κορομπίλιας, Παντελίδης 2, Δημητρόπουλος 11(1), Ντόντης, Πιπερόπουλος.

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΦΡΥΓΑΝΙΩΤΗ 85-68
Διαιτητές: Γιαννούλης, Γιατρόπουλος, Πάνος
Δεκάλεπτα: 33-17, 54-40, 68-51, 85-68
Τρίκαλα (Παπαδημητρίου): Ψύρρας 19(5), Σούλκο 11, Δέσπος 10, Αγγελόπουλος 14(2), Μοσχόπουλος 9, Χάιδος 10(2), Ταμ Τζοελ 6, Γκαντιας 2, Τσιγγενόπουλος 4, Λεπενιώτης, Ευαγγελακόπουλος.
Εκπ. Φρυγανιώτη (Χατζηκυριακίδης): Μεσκούρης 14(2), Μάρκου 13(1), Τσίγκας 7(1), Γιανναράς 11(2), Ταζόπουλος, Μασλαρινός 7, Ζλάκιος 3, Καραγιάννης, Καπλάνης 2, Κομματάς 6, Γρηγοριάδης 5.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ 54-59
Διαιτητές: Ηλιόπουλος, Κανελλίδης, Κλεπουσνιώτου
Δεκάλεπτα: 13-18, 21-30, 44-44, 54-59
Ολυμπιακός Βόλου (Κοσμάτος): Μαλακόπουλος 8(2), Κρίπσι 13, Νυδριώτης 5(1), Λογοδότης Π. 8(1), Σπανόπουλος 5(1), Στεφόπουλος 4, Δελεντζές 11, Μπουντούρης.
Πιερικός Αρχέλαος (Ευγενειάδης): Ροδόστογλου 14(1), Λιόλιος 5(1), Ράπτης 16, Καρκατσέλης 9(1), Γκογκίδης 8(2), Κοντσές 4, Ιγγλέζος 2, Τσιόγκας 1, Τρούμπαλος.

Βαθμολογία (σε 3 αγώνες):

1) Αετοί Βέροιας 6 (3-0)
2) ΑΟ Τρίκαλα 6 (3-0)
3) Καστοριά 5 (2-1)
4) ΑΕΛ 5 (2-1)
5) ΓΣ Αλμυρού 4 (1-2)
6) ΚούΠα Κιλκίς 4 (1-2)
7) Άργος Ορεστικό 4 (1-2)
8) Μελίκη 4 (1-2)
9) Πιερικός Αρχέλαος 3 (1-1)*
10) Ολυμπιακός Βόλου 3 (0-3)
11) Τιτάνες Παλαμά 2 (1-0)**
12) Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη 2 (0-2)*

(*) Έχουν έναν αγώνα λιγότερο
(**) Έχει δύο αγώνες λιγότερους

4η αγωνιστική (12/11):

Τιτάνες Παλαμά-ΓΣ Αλμυρού
ΑΣ Καστοριάς-ΑΟ Τρίκαλα
Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη-Ολυμπιακός Βόλου
Πιερικός Αρχέλαος-ΑΕ Λάρισας
Αργος Ορεστικό-ΓΑΣ Μελίκη
Αετοί Βέροιας-Κούπα Κιλκίς

5ος όμιλος

Τα αποτελέσματα:

Σταυρούπολη ΕΚ-Ιωνικός Ιωνίας 71-82
Ναύαρχος Βότσης-ΚΑΟ Χαλκιδικής 61-90
Ακαδημία Μουδανιών-Εθνικός Λαγυνών 67-76
ΓΑΣ Βασιλικών-ΠΣ Ευκαρπίας 56-39
Ολυμπος ΕΚΕ-Ρούπελ Σιδηροκάστρου 83-66
Ασπίδα Ξάνθης-Αγία Βαρβάρα 77-67

Τα φύλλα αγώνα:

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ-ΚΑΟΧ ΕΥΡΩΠΗ 87 61-90
Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Μπουγλός Ι.-Δημούδης
Δεκάλεπτα: 17-18, 32-41, 44-66, 61-90
Ναύαρχος Βότσης (Κασαπίδης-Μήτσικας): Τσαχτσίρας 9(1), Καζαμίας 10, Γιαννίκος 5(1), Επαμεινώνδας 11(3), Χατζηλάμπρου 12(2), Πουρλίδας 8, Πατεράκης, Βενετίδης 3(1), Φωτιάδης, Πεταλωτής, Κασιάνος 3.
ΚΑΟΧ (Παναγιωτόπουλος-Αρίστος): Δεληγεώργης 5(1), Ζωγράφος 18(3), Κιατίπ 7(1), Γκιουζελίδης 26, Μπαλτζόπουλος 5, Νταρατάνας 12, Τύπος 6, Αλευρίδης 4, Παναγιωτόπουλος 7(1), Διγενής, Σερέτης, Πούλος.

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ ΕΚ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ 71-82
Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ.-Μιχέλη Ευ.-Κούρογλου
Δεκάλεπτα: 9-25, 28-41, 41-65, 71-82
Σταυρούπολη ΕΚ (Χριστοφορίδης-Κρίτσας): Φόρογλου 7(1), Κυλαντωνίδης Π. 2, Δασκαλόπουλος 23, Ταβλαρίδης 8(2), Τζαμπαζλής 13(2), Γκαβέζος 8, Φωτιάδης 5(1), Παπασάβογλου 5(1), Σαββίδης, Ντολόπουλος, Καρακαλίδης.
Ιωνικός Ιωνίας (Γουλτίδης-Καλιακάτσος): Περιστεράκης 15(2), Αντωνιάδης 3(1), Βενετίδης 19(3), Λύτας 13(1), Ζωγράφος, Δημητριάδης 12, Χαρίτογλου 20(5), Κουρκουνάσιος, Κοτζακιουλάφης.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ ΣΚ 67-76
Διαιτητές: Παπαγερίδης, Λαδάς, Ράπτης
Δεκάλεπτα: 20-21, 36-50, 55-63, 67-76
Μουδανιά (Κατσικάρης): Ζαχαρίας 18(2), Χαριστός 8, Καλπαξίδης 12, Τσιριλάκης 16, Συρόπουλος 7(2), Σαρχώσης, Παρασκευάς, Παναγιουλάκης, Φεφέκος, Σανγκαρέ 6.
Εθνικός Λαγυνών (Καραγιαννίδης): Γιώρτσιος 7(2), Σεφερίδης 6, Γαϊτάνης, Σαμαράς 13(3), Ντινάκης 26(3), Φωτιάδης Η. 13, Ιατρίδης 5, Δημάκης, Γκοτζαμανίδης, Φωτιάδης Ι. 6(2).

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ-ΕΥΚΑΡΠΙΑ 56-39
Διαιτητές: Τσάνταλη-Κωνσταντινέλλης-Τσαπόγα
Δεκάλεπτα: 15-12, 29-23, 46-31, 56-39
ΓΑΣ Βασιλικών (Παπαβασιλείου): Χαλάτσης 3(1), Παπαγεωργίου 8(1), Αποστολίδης 7(1), Οικονόμου 12, Τσιάμης 17(1), Πασούδης 2, Θάνο 2, Ντισλής 5, Τζίμας, Σύρος.
ΠΣ Ευκαρπίας (Δαδάλας-Σταμίρης): Ψευτογκάς 8(1), Μελίδης 5, Παπουτσής 7(2), Σανιώτης 3, Λίλης, Γαλάζιος 2, Κόκκινος 3(1), Βούκα 2, Μπαδιάς 4, Καρκανιάς 1, Παπαϊωάννου 4.

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΜΠΑΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ 77-67
Διαιτητές: Παπαθανασίου, Αθανασιάδης Βλ., Λαμπρέλλης
Δεκάλεπτα: 24-15, 35-40, 56-57, 77-67
Ασπίδα (Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 20(2), Στουρνάρας 17(1), Παυλάκης 6(1), Κρστιτς 9, Παπανικολάου 3, Μπιλιούρης 8, Σαββουλίδης 5(1), Παπαϊωάννου, Κάλφας 9(3), Ρούμογλου.
ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος): Βασιλόπουλος 12(1), Μαρκόπουλος 15(1), Αθανασιάδης 10(2), Πέπα 9(1), Στεφανίδης 7, Πρασίνης 5, Πρεμέτης 2, Λαζαρίδης, Μπανάσας 4, Μπαλαμπουγιούκης Π. 3(1), Σπυρίδης, Μπαλαμπουγιούκης Δ.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ-ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ 83-66
Διαιτητές: Κατωτικίδης, Σταμπουλής, Γκαρτζονίκας
Δεκάλεπτα: 19-13, 37-31, 55-49, 83-66
Όλυμπος ΕΚΕ (Κοτανίδης): Ονάσογλου 14(1), Γκιφόπουλος 18(2), Κυργάκης 5, Νουκάρης 7(2), Πάντσιος 8(2), Γαλατσόπουλος, Γιαννουζάκος 7(1), Κοκονέση, Παπαδόπουλος 9, Μαυρίδης 13(1), Μίχος, Καραθανάσης 2.
Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός-Ιωαννίδης): Δαμιανάκος 4, Δημητρακάς 9, Δαλαγκόζης 18(2), Φραγκούλης 6(1), Κάτος 11, Λόγυρος 2, Κεμανετζής 4, Γκούτζιας 10, Σιδερίδης 2.

Βαθμολογία (σε 3 αγώνες):

1) Ιωνικός Ιωνίας 6 (3-0)
2) ΚΑΟ Χαλκιδικής 6 (3-0)
3) Όλυμπος Ελευθερίου Κορδελιού 6 (3-0)
4) ΓΑΣ Βασιλικών 5 (2-1)
5) Ασπίδα Ξάνθης 5 (2-1)
6) Αγία Βαρβάρα 5 (2-1)
7) Σταυρούπολη 4 (1-2)
8) Ρούπελ Σιδηροκάστρου 4 (1-2)
9) Εθνικός Λαγυνών 4 (1-2)
10) Ευκαρπία 3 (0-3)
11) Ακαδημία Μουδανιών 3 (0-3)
12) Ναύαρχος Βότσης 3 (0-3)

4η αγωνιστική (12/11):

Ολυμπος ΕΚΕ-Ασπίδα Ξάνθης
Ρούπελ Σιδηροκάστρου-ΓΑΣ Βασιλικών
ΠΣ Ευκαρπίας-Ακαδημία Μουδανιών
Εθνικός Λαγυνών-Ναύαρχος Βότσης
ΚΑΟ Χαλκιδικής-Σταυρούπολη ΕΚ
Ιωνικός Ιωνίας-Αγία Βαρβάρα



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ