18 C
Athens
Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

National League 2 (1ος – 16η Αγ.): Μέσω παράτασης πήρε το Πατρινό ντέρμπι ο Προμηθέας 2014 και έπιασε κορυφή

Στη κορυφή του 1ου ομίλου της National League 2 επέστρεψε ο Προμηθέας 2014 που χρειάστηκε την παράταση για να επικρατήσει του Έσπερου/Γλαύκου με 67-64.

Οι «πορτοκαλί» είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και προηγήθηκαν με 56-49 στο 38’, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 8-0 και να προσπερνούν μάλιστα με δύσκολο σουτ του Κρέμιτς με 56-57 στα 5,7’’. Ο Βασιλείου με 1/2 βολές στα 4,5’’ έστειλε το παιχνίδι στη παράταση (57-57).

Εκεί ο Γλαύκος προηγήθηκε με 62-64 με δυο βολές του Σερέτη στο 1’06’’ με τον Πλώτα να ισοφαρίζει με ατομική ενέργεια (64-64) και να καθαρίζει το παιχνίδι με 3 βολές.

Ο Πλώτας σκόραρε 20 πόντους (1 τριπ.) για τον Προμηθέα, ενώ από 11 πόντους είχαν οι Αδαμόπουλος (2 τριπ.) και Καραγιαννίδης (1 τριπ.). Για τον Γλαύκο ξεχώρισε ο Κρέμιτς με 17 πόντους (1 τριπ.).

ΕΑ Προμηθέας 2014-ΑΕ Γλαύκου Έσπερου 67-64 (παρ.)

Δεκάλεπτα: 16-10, 29-25, 45-36, 57-57 (κ.α.), 67-64

Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας, Τζιμινίδης, Αυγουστόγλου

Προμηθέας 2014 (Σκροπολίθας): Καραγιαννίδης 11(1), Χρονόπουλος 2, Παπαδόπουλος, Σοϊλεμετζίδης 7, Γοργότσης 2, Αδαμόπουλος 11(2), Πλώτας 20(1), Βλάσσης 7(1), Λάγιος 1, Βασιλείου 6(1).

Γλαύκος (Βουρνάς): Κούτρας 6(2), Τζίμης 7, Ρουμελιώτης 2, Κρέμιτς 17(1), Ροκανάς 2, Μπόγρης 3(1), Μπαρδάκας 7(1), Σερέτης 5, Πανόπουλος 6(1), Αργυρόπουλος 9.

Διαβάστε ΕΔΩ τι συνέβη στα χθεσινά (18/2) παιχνιδια

National League 2
1ος όμιλος
16η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

ΑΟ Αχαγιά 82-ΑΟ Αστέρας Τεμένης 63-67     
ΕΑ Προμηθέας 2014-ΑΕ Γλαύκος Εσπέρου 67-64 (57-57 κ.αγ)
ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας-ΓΣ Γαργαλιάνων 79-76            
Ιωάννινα ΣΚ-ΑΟ Αργοναύτης Ν. Κίου 76-70  
Ιόνιος Κέρκυρας ΑΣ-Παναχαϊκή ΓΕ 77-62              
ΚΑΕ Παραμυθιάς-ΑΓΣ Ιωαννίνων 64-46

Η Βαθμολογία (σε 16 αγώνες):

1. ΕΑ Προμηθεας 2014 (13-2) 28
2. ΑΟ Αχαγιά (11-5) 27
3. Ιόνιος ΑΣ (9-7) 25
4. ΑΟ Αστέρας Τεμένης (9-7) 25
5. ΓΣ Γαργαλιάνων (9-7) 25
6. ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (9-7) 25
----------------------------------------------------
7. ΑΟ Αργοναύτης Νέας Κίου (8-8) 24
8. Παναχαϊκή ΓΕ (8-8) 24
9. ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου (8-8) 24
10. Ιωάννινα ΣΚ (6-9) 21
----------------------------------------------------
11. ΚΑΕ Παραμυθιάς (5-11) 21
12. ΑΓΣ Ιωαννίνων (0-16) 16

*Οι πρώτες έξι ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφς
** Οι ομάδες από τις θέσεις 7 ως 10 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ
***Οι δύο τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στο τοπικό πρωτάθλημα

Επόμενη αγωνιστική (17η, 25/2)

ΑΟ Αστέρας Τεμένης-ΕΑ Προμηθέας 2014          
ΑΕ Γλαύκος Έσπερος-ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας    
ΓΣ Γαργαλιάνων-Ιωάννινα ΣΚ  
Παναχαϊκή ΓΕ-ΑΟ Αργοναύτης Ν. Κίου
ΑΓΣ Ιωαννίνων-ΑΟ Αχαγιά 82
Ιόνιος ΑΣ-ΚΑΕ Παραμυθιάς



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ