19.1 C
Athens
Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

National League 2 (1ος – 16η Αγ.): Αστέρας Τεμένης επιβίωσης στη Πάτρα, με Ίλιτς η Δόξα, κυρίαρχος ο Ιόνιος

Πολύ μεγάλο διπλό πήρε στην Πάτρα και με αντίπαλο την Αχαγιά ’82 ο Αστέρας Τεμένης, ο καταφέρνοντας με ανατροπή να επικρατήσει με 67-64, σε μια ήττα που δεν κούνησε ωστόσο τους γηπεδούχους από τη  θέση τους.

Οι «ερυθρόλευκοι» φαινόταν ότι θα έφταναν στη νίκη, έχοντας συνεχώς το προβάδισμα και φτάνοντας στο στο 35' με προβάδισμα στο +9 (59-50). Ο Βουρνάς με δυο τρίποντα και ο Καραγγελής με συνεχόμενους πόντους έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα από το Αίγιο να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 12-2, να προσπεράσει με 62-61 στο 39', και έχοντας την ψυχολογία να φτάσει στη νίκη. Οι δυο τους ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Αστέρα, με τον Καραγγελή να έχει 22 πόντους (2 τριπ.) και τον Βουρνά 16 πόντους (2 τριπ.). Για την Αχαγιά ο Τζόκιτς σκόραρε 19 πόντους (1 τριπ.) και ο Οικονομόπουλος 17 πόντους (1 τριπ.).

Και αυτό γιατί ο Ίλιτς που σκόραρε συνολικά 32 πόντους (2 τριπ.) ήταν αυτός που κέρδισε στη Σέρβικη μονομαχία τον Σίμοβιτς (21 π., 1 τριπ.) και με τρίποντο με ταμπλό έγραψε το τελικό 79-76. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν στο 29' να προηγηθούν και με +8 (62-54), με τους Γαργαλιάνους να επιστρέφουν και να προσπερνούν με 71-72 στο 34' με τον Σίμοβιτς. Ο Ίλιτς με το πρώτο μεγάλο του τρίποντο έγραψε το 74-72 στο 38', για να βάλει σφραγίδα νίκης στο φινάλε. Εκτός από τον ίδιο, εξαιρετική απόδοση είχε και ο Θώδης (15 π., 1 τριπ.).

Συνέχισε την κυριαρχία του στη Κέρκυρα ο Ιόνιος που επικράτησε με άνεση με 77-62 της Παναχαϊκής, μην καταφέρνοντας ωστόσο να καλύψει το -18 (90-72) του πρώτου γύρου. Βαζούκης (24 π., 3 τριπ.) και Ουίλσον (22 π., 2 τριπ.) έκαναν τη δουλειά για την ομάδα του Πάνου Κοντογιάννη, με τους Ντάκοβιτς (2 τριπ.) και Νικολάου (1 τριπ.) να έχουν απο 12 πόντους για τους «ροσονέρι».

Με τον Μάντζιο να κάνει τρομερό παιχνίδι (28 π.) το IBC διπλασίασε τις νίκες του επί του Αργοναύτη Νέας Κίου, παίρνοντας βαθιά ανάσα μετά το 76-70. Το παιχνίδι ήταν σε τεντωμένο σκοινί ως και το 38' (69-68) με τον Ραντιβόγεβιτς με 7 συνεχόμενους πόντους να βάζει και αυτός την υπογραφή του έχοντας συνολικά 13 πόντους (3 τριπ.), ενώ 14 πόντους σκόραρε ο Τσιγγενόπουλος. Για τους ηττημένους ο Ρούζιος είχε 19 πόντους (2 τριπ.) και ο Λυμπερέας 15 πόντους.

Βαθιά ανάσα πήρε και η Παραμυθιά που παίρνονας 26 πόντους από τον Μπόγιτσιτς και 12 πόντους από τον Κακιούζη (4 τριπ.) κέρδισε άνετα τον ΑΓΣΙ με 64-46. Οι φιλοξενούμενοι που ευστόχησαν μόλις σε ένα τρίποντο είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Μαγκλάρα με 14 πόντους.

National League 2
1ος όμιλος
16η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:

ΑΟ Αχαγιά 82-ΑΟ Αστέρας Τεμένης 63-67     
ΕΑ Προμηθέας 2014-ΑΕ Γλαύκος Εσπέρου (19/2)    
ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας-ΓΣ Γαργαλιάνων 79-76            
Ιωάννινα ΣΚ-ΑΟ Αργοναύτης Ν. Κίου 76-70  
Ιόνιος Κέρκυρας ΑΣ-Παναχαϊκή ΓΕ 77-62              
ΚΑΕ Παραμυθιάς-ΑΓΣ Ιωαννίνων 64-46

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΟ Αχαγιά 82-ΑΟ Αστέρας Τεμένης 63-67           

Δεκάλεπτα: 18-12, 30-29, 55-44, 63-67

Διαιτητές: Κηπώσης, Σάλτας, Τζαγκάτζης

Αχαγιά (Ελευθεριάδης): Αλαβέρας, Τσακίρης 5(1), Ιωάννου 6(1), Χονδρόπουλος 9(2), Ντόκιτς 19(1), Τόκας, Ιατρόπουλος 2, Κανελλάκης, Ταρναρής 2, Λυμπέρης 3(1), Οικονομόπουλος 17(1).

Αστέρας (Ξενούλης): Σακελλαρόπουλος, Βουρνάς 16(2), Μπίρμπας 5(1), Πέτροβιτς 13(2), Σταθακόπουλος, Δούβος, Τσουλέας 3(1), Γκάτζιος 8, Καραγγελής 22(3).      

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας-ΓΣ Γαργαλιάνων 79-76

Δεκάλεπτα: 22-20, 37-38, 62-56, 79-76

Διαιτητές: Μακρόπουλος, Λιαρομμάτης, Μπολάνο

Δόξα Πύρρου (Μανθάς): Ιωαννίδης 3(1), Γυφτοκώστας 6(2), Πρίφτι, Μπαρτζώκας, Βασιλείου, Δόνος 6(1), Μπάλλας 9, Θώδης 15(1), Ίλιτς 32(2), Μουκάι, Σταυρόπουλος 8(2).

Γαργαλιάνοι (Κούτρης): Κλεφτάκης 9, Λαζαρίδης 9(2), Γιαννόπουλος 3(1), Σίμοβιτς 21(1), Κυριακόπουλος, Γιαννακόπουλος 2, Παπουτσής 6(1), Σκλήβας 12(1), Μπουκουβάλας 4, Γαβρίλης 10(1).

Ιωάννινα ΣΚ-ΑΟ Αργοναύτης Ν. Κίου 76-70       

Δεκάλεπτα: 13-14, 29-28, 63-61, 76-70

Διαιτητές: Κατωτικίδης, Λυγούρα, Σταμπουλής

Ιωάννινα ΣΚ (Παπαδόπουλος): Βελώνης, Κουλουμπής 3(1), Ραντιβόγεβιτς 13(3), Μάντζιος 28, Χίντζιος, Γκουντουβάς 9(1), Πολύζος 5(1), Δάσκαλος 2, Μπαρτζώκας 2, Πετσίτης, Τσιγγενόπουλος 14.

Αργοναύτης Ν. Κίου (Μιχαλόπουλος Αθ.): Ρούζιος 19(2), Πρεδάρης 9(1), Μιχόπουλος 11(3), Πουλιόγλου 7, Σαρηγιάννης, Φλεβάρης 2, Λυμπερέας 15, Μιχαλόπουλος Μ. 7, Κύρκος, Πούλος.

Ιόνιος ΑΣ-Παναχαϊκή ΓΕ 77-62  

Δεκάλεπτα: 17-17, 38-30, 54-36, 77-62

Διαιτητές: Αγραφιώτης Β., Κωνσταντινέλλης, Καραβάς

Ιόνιος (Κοντογιάννης): Βαζούκης Ι. 24(3), Γουίλσον 22(2), Σπίνουλας, Κολότσιος 2, Εφέπουλος 3(1), Στεμπάρης 7, Δεϊμέζης 11, Θωμαΐδης 2, Κατσαρός 6(1).

Παναχαϊκή (Γκοργκόλης): Μπαλής 6, Καλογιάννης 9(1), Γιαννικόπουλος 7, Νικολάου 12(1), Βανδώρος 2, Γκόβας 5(1), Σάλαϊ 5(1), Μανωλάκης 4, Ντάκοβιτς 12(2).

ΚΑΕ Παραμυθιάς-ΑΓΣ Ιωαννίνων 64-46

Δεκάλεπτα: 13-10, 29-18, 46-36, 64-46

Διαιτητές: Καμήτσος, Ελ Ανύ, Θεοδοσόπουλος Παν.

Παραμυθιά (Αλεξίου): Χάιδος 4, Τσακίρης, Τσίλης, Μπιλιούρης 4, Μπόγιτσιτς 26, Χασόμερας, Κοντός 2, Κατσίβελος 3(1), Καμπακάς 6(1), Πετρόπουλος 7(1), Κακιούζης 12(4).

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Ματσαγγάς 2, Τούλιας, Παδιός Δ., Ντούμας 13, Θεοδωρόπουλος 12, Μαγκλάρας 14, Τσόλης Ν., Παδιός Ζ. 2, Τσόλης Γ. 3(1).

Η Βαθμολογία (σε 16 αγώνες):

1. ΑΟ Αχαγιά (11-5) 27
2. ΕΑ Προμηθεας 2014 (12-2) 26
3. Ιόνιος ΑΣ (9-7) 25
4. ΑΟ Αστέρας Τεμένης (9-7) 25
5. ΓΣ Γαργαλιάνων (9-7) 25
6. ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (9-7) 25
----------------------------------------------------
7. ΑΟ Αργοναύτης Νέας Κίου (8-8) 24
8. Παναχαϊκή ΓΕ (8-8) 24
9. ΑΕ Γλαύκου Εσπέρου (8-7) 23
10. Ιωάννινα ΣΚ (6-9) 21
----------------------------------------------------
11. ΚΑΕ Παραμυθιάς (5-11) 21
12. ΑΓΣ Ιωαννίνων (0-16) 16

*Οι πρώτες έξι ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφς
** Οι ομάδες από τις θέσεις 7 ως 10 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ
***Οι δύο τελευταίες ομάδες υποβιβάζονται στο τοπικό πρωτάθλημα



ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ