16 C
Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Μπουντούτσνοστ-Άρης 63-65: Πολύ σκληρός για να “πεθάνει”! (vids)

Ο Άρης επέστρεψε από το -16 (της δεύτερης περιόδου) έκανε ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο και με όπλο για ακόμη μία φορά την άμυνά του, επικράτησε με 65-63 της Μπουντούτσνοστ στο Μαυροβούνιο. Οι "κτρινόμαυροι" μάλιστα βρέθηκαν στο -9 στην τελευταία περίοδο, αλλά με ένα σερί 12-0 σερί πέρασαν μπροστά (63-60) και δεν έχασαν ξανά το προβάδισμα. Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη οι Κρις Μπάνγκστον (14 πόντους, 6 ριμπάουντ) και Ρομπέρτο Γκάλινατ (15 πόντους), ενώ κρίσιμους πόντους προσέφερε στο τέλος ο Δημήτρης Κατσίβελης. Πλέον, οι Θεσσαλονικείς βρίσκονται στο 3-3 ρίχνοντας την Μπουντούτσνοστ στο 2-4.

Πολύ νωθρό ξεκίνημα για τον Άρη στην αναμέτρηση. Οι "κιτρινόμαυροι" είχαν πρόβλημα στο να τελειώσουν φάσεις κοντά στο καλάθι, αλλά και στην αμυντική τους προσήλωση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8-2, το τάιμ άουτ του Γιάννη Καστρίτη δεν διόρθωσε και πολλά, με αποτέλεσμα ο Άρης να βρίσκεται στο -9 μετά το πέρας της πρώτης περιόδου με το σκορ στο 20-11.

Τα πράγματα μάλιστα έγιναν ακόμα χειρότερα στη δεύτερη περίοδο. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν μπορούσε να ευστοχήσει με τίποτα. Στον αντίποδα η Μπουντούτσνοστ ξεκίνησε το δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σερί 9-2, που εκτίναξε την υπέρ της διαφορά στο +16 (29-13). Ήταν τέτοια η κυριαρχία των γηπεδούχων στο παρκέ που μάλιστα προσέφεραν και άπλετο θέαμα κάνοντας ότι θέλουν με το αργό αμυντικό τρανζίσιον του Άρη. Κάπου εκεί όμως η επιθετική αφύπνιση των Θεσσαλονικιών. Η πολύ καλή παρουσία του Κρις Μπάνκστον κάτω από το καλάθι, σε συνδυασμό με τα τρίποντα των Μποχωρίδη(2 τριπ.), Σανόγκο και ένα έμμεσο του Γκάλινατ μείωσαν τη διαφορά. Μετά από την  πρώτη περίοδο ο Άρης βρισκόταν στο -5 με το σκορ στο 39-34, που ήταν και σκορ του ημιχρόνου.

Συνεπώς με βάση τα πρώτα (15') της αναμέτρησης η ελληνική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια με θετικό μομέντουμ, διότιθ είχε βρεθεί μέχρι και το -16. Αυτό το θετικό μομέντουμ συνεχίστηκε και στις αρχές της επανάληψης. Με καλάθι του Σανόγκο στο (22') ο Άρης πλησίασε στον πόντο. Ομως εκεί εμφανίστηκε και πάλι ένα κενό διάστημα όπως στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Οι παίχτες του Γιάννη Καστρίτη έχαναν εύκολα καλάθια λόγω έλλειψης αποφασιστικότητας ενώ και κάποια ατομικά λάθη σίγουρα δεν βοήθησαν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Μπουντούτσνοστ να αυξήσει και πάλι το προβάδισμά της στο +9 (52-43) με ένα σερί 10-2. Οι φιλοξενούμενοι όμως, με έξι πόντους του Ντε Σόουζα έκλεισαν καλά το τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο τους βρήκε στο -5 (56-51).

Η τέταρτη περίοδος δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο. Με τους Φλέτσερ Μακγκι και Κόλμπεϊ Ρος να σκοράρουν οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +9, οχτώ λεπτά πριν τη λήξη. Εκεί ήρθε για ακόμη μία φορά η αντίδραση του Άρη. Με τον Δημήτρη Κατσίβελη να βρίσκεται παντού σε άμυνα και επίθεση, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε ένα επιμέρους σερί 12-0 παίρνοντας το προβάδισμα με 63-60. Το παιχνίδι πλέον ήταν για για..."γερά" νεύρα. Με 16" δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη (64-63) η Μπουντούτσνοστ αστόχησε, οι "κιτρινόμαυροι" πήραν το κρίσιμο ριμπάουντ, με τον Δημήτρη Κατσίβελη να ευστοχεί στην πρώτη χάνοντας επίτηδες την δεύτερη ώστε να λήξει ο χρόνος, γράφοντας το τελικό 65-63.

Ο ΑΠΟ ΜΗΧΑΝΗΣ... ΘΕΟΣ: Ο Δημήτρης Κατσίβελης. Ο Έλληνας γκαρντ για περίπου 32' παιχνιδιού δεν... "έβγαζε" μάτια, όμως στα τελευταία λεπτά πήρε από το χέρι τον Άρη και τον οδήγησε στην ανατροπή από το -9. Σημείωσε όλους τους πόντους στην τέταρτη περίοδο (7 πόντους) ενώ έκανε πάρα πολύ καλή δουλειά και στην ατομική άμυνα στο ίδιο διάστημα.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε μία αναμέτρηση που τα πάντα κρίθηκαν στο... τελευταίο σουτ, ακόμα και οι μικρές λεπτομέρειες μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Ο Αρης κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ (40-30) παίρνοντας παράλληλα 15 επιθετικά έναντι 10 των γηπεδούχων. Συνεπώς, πήρε τέσσερις παραπάνω κατοχές (59-54) γεγονός που του έδωσε παρπάνω ευκαιρίες να φτάσει στη νίκη.