16.7 C
Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

Μπαρτσελόνα-Ρεάλ 66-78: Συγκλονιστικός Ταβάρες έστειλε την «Βασίλισσα» στον τελικό (vids)

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στη Μπαρτσελόνα, με τον Έντι Ταβάρες να είναι συγκλονιστικός κάνοντας τα πάντα μέσα στο παρκέ και στέλνοντας την «Βασίλισσα» δεύτερο συνεχόμενο τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Η Μπαρτσελόνα σημείωσε 18 πόντους στη πρώτη περίοδο (18-18) του δεύτερου ημιτελικού στο Final Four σκοράροντας μόνο από την περιφέρεια. Στη δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ανέβασε ρυθμό και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα 6 πόντων (42-36).

Στη τρίτη περίοδο η «Βασίλισσα» πραγματοποίησε ένα πολύ καλό δεκάλεπτο, αφού ο Έντι Ταβάρες κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ, με αποτέλεσμα όχι μόνο να πλησιάσει αλλά και να προσπεράσει (55-58). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εμπειρία των παικτών της Ρεάλ μίλησε για ακόμα μια φορά και έτσι πήρε την πρόκριση στον τελικό (66-78), όπου και θα συναντήσει τον Ολυμπιακό.

MVP: Ο Έντι Ταβάρες ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με 20 πόντους και 15 ριμπάουντ, φτάνοντας άνετα στο νταμπλ νταμπλ.

Με Τη Γλώσσα Των Αριθμών: Ο ηγέτης της Μπαρτσελόνα, Νίκολα Μίροτιτς, δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του ημιτελικού με 3 πόντους (1/3 δίποντα, 0/7 τρίποντα).