22.7 C
Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός 70-80: Θρυλικό διπλό με… υπογραφή Λαρεντζάκη

Ο Ολυμπιακός θριάμβευσε εκτός έδρας επί της Μπαρτσελόνα με 80-70 κι έδειξε με το «καλημέρα» στη νέα σεζόν ότι και φέτος στοχεύει πάρα πολύ ψηλά.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με το δεξί σε μία πολύ δύσκολη έδρα και είχαν πρωταγωνιστή τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη ο οποίος πέτυχε τέσσερα τρίποντα στην τελευταία περίοδο και «σκότωσε» τους Καταλανούς.

Μάλλον... αναγνωριστικό χαρακτήρα είχε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα της Μπαρτσελόνα με τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες θέλησαν μέσα από την άμυνά τους να ελέγξουν τον αγώνα κι εν μέρει το κατάφεραν, με τον Τζόελ Μπόλομποϊ να προσφέρει πολλές λύσεις. Παρ' όλα αυτά στο φινάλε του πρώτου κομματιού της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι είχαν εξασφαλίσει ένα ελαφρύ προβάδισμα (16-13).

Η δεύτερη περίοδος ανήκε στους «ερυθρόλευκους». Με «γρανιτένια» άμυνα και χωρίς να υποπίπτουν σε φάουλ και παράλληλα με τον Άλεκ Πίτερς να βρίσκει ρυθμό πίσω από τη γραμμή των 6,75μ., οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 30-25 στο 18' κι έδειχναν να ελέγχουν πλήρως το ματς και στις δύο πλευρές του παρκέ. Πράγματι δεν άλλαξε κάτι δραματικά μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου που βρήκε την ελληνική ομάδα να προηγείται με 34-28.

Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στο τρίτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν 39-38, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μην χάσει την ψυχραιμία του. Και όχι μόνο διατήρησε το καθαρό μυαλό, αλλά κατόρθωσε να «τρέξει» ένα επιμέρους σκορ 11-2 και να ξεφύγει με 57-49 στο 30', έχοντας σημαντικό προβάδισμα για να «αλώσει» το «Παλάου Μπλαουγκράνα».

Η διαφορά έφτασε και στους έντεκα πόντους, στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, με το γκολ-φάουλ του Μπόλομποϊ να «γράφει» το 49-60. Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αντέδρασαν και μείωσαν στους τρεις (57-60), όμως με διαδοχικά τρίποντα του Λαρεντζάκη οι Πειραιώτες διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας. Ο Έλληνας γκαρντ ήταν εκείνος που έδωσε και την χαριστική βολή στους Ίβηρες, καθώς με απίθανο τρίποντο στο 39', έστειλε τη διαφορά στους εννιά. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 80-70.

Ο «ΕΚΤΕΛΕΣΤΗΣ»: Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης δεν είχε φανεί στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης αλλά στην καθοριστική τελευταία περίοδο ήταν ο άνθρωπος ο οποίος με τα τέσσερα μεγάλα τρίποντα που σημείωσε «κλείδωσε» τον θρίαμβο του Ολυμπιακού μέσα στη Βαρκελώνη. Σπουδαίος και ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους. Για τους ηττημένους διασώθηκε ο Νίκο Λαπροβίτολα με 16 πόντους.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Ο Ολυμπιακός σούταρε εξαιρετικά πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. με ποσοστό που ανέβηκε κατακόρυφα στο δεύτερο ημίχρονο και σε συνδυασμό με το ασύλληπτο 100% στις βολές (25/25), πήρε τη μεγάλη νίκη, κυριαρχώντας και στα ριμπάουντ.