18.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Μπανταλόνα-Μπαρτσελόνα 60-63: Μεγάλος Καλάθης ξανά και… τελικοί (vids)

Με τον Νικ Καλάθη να είναι ξανά εξαιρετικός και να παίρνει σωστές αποφάσεις στο τέλος, πετυχαίνοντας ένα κρίσιμο καλάθι, η Μπαρτσελόνα πήρε δεύτερη νίκη στην έδρα της Μπανταλόνα με 63-60 και θα βρει τη Ρεάλ στους τελικούς του ισπανικού πρωταθλήματος.

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να είχε ηττηθεί στο 2ο ημιτελικό με την Μπανταλόνα, αλλά η απάντησή της ήταν «εκκωφαντική», παίρνοντας δύο νίκες έναντι των έτερων Καταλανών, με το 63-60 στον τέταρτο αγώνα να ακολουθεί το προηγούμενο «διπλό» και να φέρνει τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στους τελικούς, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Μετά από ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο της Χοβεντούτ, που «έπνιξε» την αντίπαλό της στην άμυνά της και προηγήθηκε με 28-19, η αντίδραση ήρθε, με τον Νικ Καλάθη να είναι ξανά εξαιρετικός και να οδηγεί τους «Μπλαουγκράνα», πετυχαίνοντας κι ένα καθοριστικό καλάθι με φλότερ για το 56-58 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, που αποδείχθηκε στο τέλος πως έγειρε το αποτέλεσμα υπέρ της «Μπάρτσα», καθώς με το σκορ στο 56-61 οι γηπεδούχοι μπορεί να επιχείρησαν να αντιδράσουν στα τελευταία είκοσι δευτερόλεπτα, αλλά ο Μπιργκάντερ δεν είχε καμία τύχη στην χαμένη βολή του Χίγκινς.

Ο διεθνής γκαρντ είχε 12 πόντους με έξι ριμπάουντ και πέντε ασίστ, ενώ ο Νίκολα Μίροτιτς έκανε άλλο ένα μεγάλο ματς με 20 πόντους και επτά ριμπάουντ. Για την Μπανταλόνα, οι 15 πόντοι με 13 ριμπάουντ του Άντε Τόμιτς δεν έφταναν.

Δεκάλεπτα: 14-13, 28-19, 39-40, 60-63