19.2 C
Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Μπάγερν-Ολυμπιακός 72-76: Μάγκικη απόδραση εξάδας! (vids+pics)

Ο Ολυμπιακός έψαχνε το σπουδαίο «διπλό», για να βρίσκεται γερά στο κόλπο της εξάδας στην Ευρωλίγκα, και το βρήκε στο Μόναχο, επικρατώντας της Μπάγερν με 76-72 και ανεβαίνοντας στο ρεκόρ 14-11, μετά από ένα σπουδαίο φινάλε στην τρίτη περίοδο, που του έδωσε τον έλεγχο έως το τέλος, αφήνοντας πίσω τους «Βαυαρούς» στο 10-15 και μακριά από τη δεκάδα και τα play-in.

Ο Ιμπάκα προσπάθησε να δώσει ρυθμό στο ξεκίνημα για την Μπάγερν, αλλά μετά το αρχικό 7-3 η άμυνα του Ολυμπιακού δεν επέτρεψε σε άλλο παίκτη να γίνει σημείο αναφοράς, την ώρα που ο Μπραζντέικις αιφνιδίαζε την αντίπαλη άμυνα με διαρκείς λύσεις για ένα επιμέρους 2-10, που έδινε τον έλεγχο στην ομάδα του (9-13 στο 7'). Η απάντηση ήρθε στο σερί 5-0 των γηπεδούχων με ένα ίδιο των «ερυθρολεύκων», με ένα τρίποντο του Πίτερς να κλείνει στο 14-18 την πρώτη περίοδο.

Ο Χάρις κέρδιζε «μάχες» στη μία πλευρά και η περιφέρεια των νταμπλούχων Ελλάδας είχε τις απαντήσεις, με αποτέλεσμα τις διαρκείς εναλλαγές στο σκορ, ώσπου πέντε σερί πόντοι του Παπανικολάου έδωσαν μετά από ώρα προβάδισμα δύο κατοχών στην ελληνική ομάδα (27-31 στο 18'). Η άμυνα των παικτών του Λάσο έγινε πιο επιθετική, προσφέροντας επιλογές ακόμη και στο ανοικτό γήπεδο, με αποτέλεσμα ένα επιμέρους 11-4, με το οποίο ήρθε το προβάδισμα στο ημίχρονο χάρη σε τρίποντο του Μπαμπ στην εκπνοή (38-35).

Ο Λάσο στόχευσε τον Ιμπάκα συστηματικά, δίνοντάς του την μπάλα χαμηλά, με αποτέλεσμα η Μπάγερν να προηγηθεί και με διαφορά επτά πόντων στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (44-37 στο 24'). Από τη στιγμή, όμως, που αντιμετωπίστηκε από την «ερυθρόλευκη» άμυνα, οι παίκτες του Μπαρτζώκα άρχισαν να συνέρχονται και επιθετικά, με τους Πίτερς-Μπραζντέικις πρώτους στο σύνθημα και τον Ουόκαπ να έρχεται με πέντε αναπάντητους πόντους στο 47-43, για να δώσει προβάδισμα (47-48 στο 29'). Ο τελευταίος «έλαμψε» και στα τελευταία δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου, είτε εκτελώντας είτε δημιουργώντας, για να ολοκληρώσει ο Πετρούσεφ ιδανικά για το +3 της ομάδας του (47-50).

Με τον Ουόκαπ να συνεχίζει σε «οργιώδη» κατάσταση, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανεβάσει τον «πήχη» του σκορ στο +9, δείχνοντας να αρχίζει να βάζει υποθήκη νίκης στο Μόναχο (51-60 στο 32'). Με τους Φρανσίσκο και Ιμπάκα να αναλαμβάνουν δράση, όμως, οι «Βαυαροί» επέστρεψαν με σερί 8-0 στη διεκδίκηση του ματς, αλλά σε μια σειρά από μακρινά σουτ, που ακολούθησαν και στις δύο πλευρές, οι φιλοξενούμενοι έμεναν όρθιοι και προηγούμενοι, με τον Φρανσίσκο όμως να διατηρεί την ελπίδα της Μπάγερν με λέι απ στα 57" για το 69-72. Η επίθεση χάθηκε από τον Ουόκαπ, αλλά και ο Ομπστ στην άλλη πλευρά ήταν απελπιστικά άστοχος. Η Μπάγερν προσπάθησε να κάνει φάουλ, αλλά ο Πετρούσεφ βρήκε εύκολο λέι απ, στο οποίο απάντησε με τρίποντο στα 4" ο Φρανσίσκο για το 72-74. Το φάουλ έγινε αμέσως στον Λαρεντζάκη, που έβαλε τις βολές, τελειώνοντας την υπόθεση νίκης για τον Ολυμπιακό (72-76).

Δεκάλεπτα: 14-18, 38-35, 47-50, 72-76

ΜΑΕΣΤΡΟΣ: Όταν ο Τόμας Ουόκαο πιάνει υψηλά επίπεδα απόδοσης, επηρεάζει όλο τον Ολυμπιακό, κάτι που συνέβη από το τρίτο δεκάλεπτο και ύστερα, με τον Αμερικανό να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 16 πόντους, οκτώ ασίστ και ένα κλέψιμο χωρίς λάθος σε σχεδόβ 28.5 λεπτά.

ΜΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Σε ένα τόσο κλειστό παιχνίδι από την αρχή έως το τέλος είχαν μεγάλη σημασία τα μόλις πέντε λάθη του Ολυμπιακού έναντι των δέκα της Μπάγερν, κάτι που έδωσε στο τέλος τρεις περισσότερες κατοχές, ισοσκελίζοντας τα παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (10-8) των γηπεδούχων.